Problematické cestování za hranice a nejistý ekonomický výhled? Češi našli řešení v podobě tuzemských tábořišť. Kempování je v kurzu, chatky na srpen už jsou téměř všechny rozebrané, dochází už i prostor pro stany.

Koupaliště jsou v létě oblíbenou destinací mnoha lidí.
Koupání v době koronavirové: den u vody vyjde v Česku na stovku i dva tisíce

Provozovatelé autokempů se shodují, že aktuální letní sezona probíhá tak, jako by žádný koronavirus ani nebyl. „Pevná lůžka jsou obsazená na celou sezonu již od ledna,“ uvedla Michala Kolínková z pasohláveckého
kempu Merkur.

Hlavní je počasí

Žádné volné chatky na srpen už nemají ani v kempu Keramika na břehu Hracholuské přehrady. „Více než na aktuální epidemiologické situaci závisí naše obsazenost na počasí,“ podotkl Jan Řihák, správce kempu Kanak na Českokrumlovsku. Ani současný nápor táborníků ale kempům jarní výpadek nenahradí. „Finančně se stále ještě vzpamatováváme z výpadku celé jarní sezóny,“ posteskl si prokurista Autocampu Sedmihorky Josef
Bém.

Jak vyplývá z porovnání ceníků více než stovky kempinků, táboření patří v Česku stále k těm nejlevnějším způsobům trávení dovolené. Týden pod stanem vyjde čtyřčlennou rodinu v průměru na méně než tři tisíce korun. K této částce je ovšem většinou třeba přičíst rekreační poplatky, žetony na teplou vodu ve sprchách, pronájem elektrické přípojky, kuchyňky, poplatky za pobyt zvířat či rozložení přístřešku před stanem, případně účet za spotřebovanou energii či palivové dříví. Některá tábořiště nabízejí i plnou penzi. Pokud má kemp koupaliště, bývá až na výjimky vstup na něj v ceně.

Připlatíte si

Za pohodlnější ubytování v chatkách si táborníci musí připlatit. Týdenní pronájem čtyřlůžkové chatky v hlavní sezoně zpravidla převyšuje šest tisíc korun. Výjimkou nejsou ani sruby, v nichž stojí sedm nocí přes deset tisíc. Na rozdíl od stanových parcel je nutné je rezervovat, často i mnoho měsíců dopředu.

Chalupy. Ilustrační foto.
Ceny chalup vyskočily o čtvrtinu. Kde jsou nejdražší, kde nejlevnější?

A které kempy patří mezi nejdražší? Překvapivě nezáleží ani tak na lokalitě, cenově dostupná tábořiště se nacházejí třeba i na Šumavě, v Praze či v Českém ráji. Klíčový je provozovatel. Žebříčku nejdražších kempinků vévodí ty, které vlastní Holanďané. Jedno přenocování zde může čtyřčlennou rodinu vyjít i na více než 800 korun. Naopak nejlevněji své služby nabízejí obecní areály.