VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odliv hráčů do sousedního Německa bez finančních náhrad je alarmující

Františkovy Lázně - Z mateřských klubů odcházejí už i mladí hráči, sotva odrostlí mládežnickému fotbalu

5.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Bedřich Klima

„Nějak se ta naše loď začala kymácet. Nároďák je špatnej, ani český kluby v Evropě nestačí.“ Tolik fotbalový internacionál Ladislav Vízek (in: Chebský deník, 15.8.2008, s. 20). K tomu bych dodal, že ani český regionální fotbal v německém příhraničí na tom není lépe. Jablko sváru je v tom, že české fotbalové kluby v podstatě vychovávají mladé hráče pro kluby v sousedním Německu, a to bez finanční náhrady.

Realita je taková, že německý „bafuňář“ (fotbalový činovník) osloví hráče z českého klubu a nabídne mu „nějaké to euro“ jako odměnu za hraní v jeho týmu. Většina klubů v okresních a krajských soutěžích si totiž nemůže dovolit finančně německým klubům konkurovat. Problémem je, že takto odcházejí z mateřských klubů už i mladí hráči, sotva odrostlí mládežnickému fotbalu a kluby pak za ně těžko hledají náhradu, aby měly s kým soutěž vůbec hrát. Hlavní problém však spočívá v tom, s jakou lehkostí lze tento transfer uskutečnit.

Německému klubu, který se s konkrétním hráčem dohodne, pak stačí jenom odeslat podepsaný přestupní lístek na ČMFS. Ten následně vyzve mateřský klub k odevzdání registračního průkazu daného hráče. O nějaké finanční kompenzaci se mezi kluby nejedná. Naproti tomu při přestupech v rámci České republiky jsou stanoveny přestupní tabulky, které určují výši odstupného za registrovaného hráče bez smlouvy. Pomyslnou třešničkou na dortu je situace, kdy se hráč vrací ze zahraničí do domácích soutěží. Musí se zaregistrovat v klubu, ze kterého do zahraničí odešel, a ten za to musí zaplatit ČMFS poplatek ve výši 3000 Kč.

Jedinou možností, jak odchodu hráčů do zahraničí zadarmo čelit, je tzv. neamatérská smlouva. Hráčům, kteří jsou takto „pod smlouvou,“ se pak činovníci německých klubů obloukem vyhýbají, neboť by za jejich přestup do svého klubu museli zaplatit. Háček je však v tom, že základní podmínkou neamatérské smlouvy je minimální měsíční odměna hráči ve výši 1000 Kč. Jednoduchými počty tak dojdeme k tomu, že soupiska se 17 hráči by fotbalový klub vyšla na 204 000 Kč za rok. Takovéto výdaje si ale může dovolit málokterý malý regionální klub. Zvláště když se peníze na činnost od obcí, potažmo od sponzorů nehrnou. Jednou z mála možností k získání financí na provoz klubu a nákup nových hráčů jsou tedy zase jen prodeje hráčů.

Jako konkrétní případ může posloužit FC Františkovy Lázně, ze kterého v posledních letech odchází pravidelně do Německa 3 – 5 hráčů ročně. Podle mého názoru to však není problém pouze jednoho klubu. Stačí se přečíst před sezónou přílohu Speciál Chebského deníku se soupiskami jednotlivých týmů a na první pohled na nich upoutá množství hráčů ještě dorosteneckého či čerstvě po dorosteneckého věku, neboť jiné hráče kluby nemají. Zákonitě se tento odliv hráčů za hranice projevuje i na kvalitě hráčských kádrů, potažmo celé soutěže. Konkrétně mám na mysli Krajský přebor Karlovarského kraje, jenž je jedním z nejslabších, ne-li nejslabší krajský přebor v celé republice.

Cílem tohoto příspěvku je upozornit na danou situaci a přimět kompetentní funkcionáře ČMFS, aby se jí začali zabývat.
Na závěr bych chtěl podotknout, že fotbalový svaz by měl být pro kluby servisem a ne byrokratickým aparátem žijícím vlastním životem, neboť tímto přístupem od fotbalu odradí všechny, kteří ho dělají s chutí, bez finanční nároků a ve vlastním volném čase. Hlavně se musí chtít něco změnit. Slova jako to nejde, slýcháváme velmi často. Nechceme však, aby u těchto slov celý problém skončil, neboť chceme vidět odchovance hrát doma.

Milan Hibler, Fr. Lázně

5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení