Deník vám přináší nový seriál, který se bude věnovat dobrovolným hasičským sborům v okrese Cheb. Zaměříme se jak na historii, tak současnost sborů a budeme hledat nejrůznější zajímavosti. Jako první vám představíme Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Skalná.

V současné době má SDH Skalná celkem 48 členů, z toho 19 mužů je ve výjezdové jednotce, ženy se výjezdů účastnit nesmí. Se svým vybavením a zkušenostmi je jednotka zařazena do zásahových skupin s označením JPO-III (jednotka požární ochrany - stupeň 3).

Do jejich regionu patří také Františkovy Lázně.

V roce 1865 ve Velvarech vznikl z tělocvičného spolku vůbec první hasičský sbor v Čechách, po ní následovala Skalná v roce 1869. Tenkrát byly všechny budovy dřevěné a v roce 1876 vyšel zákon, který nařizoval, že všechna města musí mít zabezpečenou požární ochranu a platí vlastně dodnes.
Letos v květnu oslavili skalenští hasiči 140. výročí vzniku sboru. Oslava byla mohutná, protože při ní místní farář požehnal nové hasičské zástavě a zároveň se veřejnosti otevřelo muzem hasičské techniky na hradě Vildštejn.

„Nápad vznikl, jako mnoho jiných, v hospodě,“ uvedl jednatel Sboru dobrovolných hasičů ve Skalné Roman Melničuk. „Měli jsme v majetku starou hasičskou pumpu a rozhodli jsme se, že bychom ji mohli ukázat veřejnosti.“ Od tohoto rozhodnutí vzešel nápad udělat muzeum o jedné místnosti. To se ale hasičům zdálo málo. „Když, tak ať to stojí za to,“ řekl Melničuk.

Zašel za majitelem hradu a starostou Skalné. „Pan Pumr neměl žádné námitky a starosta města spolek také podpořil,“ uvedl. Teď bylo na řadě sehnat peníze. „Mnohokrát jsem to chtěl vzdát,“ poznamenal Melničuk.

Příprava trvala rok a půl, teprve pak přišla na řadu realizace. Samotné muzeum se začalo tvořit, když skalenští hasiči navázali spolupráci s kolegy z německého Neusorgu. Společnými silami připravili projekt, který předložili Euregiu Egrensis. Z dispozičního fondu v projektu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko přišel v březnu příslib na 21 700 Eur.

Kromě zásahů na požárech, velké vodě, pomoci při dopravních nehodách či pátrání po hledaných osobách se skalenští hasiči aktivně účastní veřejného života ve městě. K jejich tradičním akcím patří pálení čarodějnic, Masopust, dětské zábavy. Snad nejvýraznějším úspěchem je, že se odchovanci místního sboru sami stávají instruktory mladých hasičů a někteří z nich se později po studiu uchází o práci u Hasičského záchranného sboru, ačkoliv vzdělání ještě není výhra. Každý zájemce o práci u hasičů musí projít náročnými psychologickými a zdravotními testy.

Kozlův počin

Jedním ze závažnějších zásahů skalenské jednotky se stal ohlášený požár lesního porostu ve Starém Hrozňatově. Situace byla o to komplikovanější, že se jednalo o les na hranicích s Německem a kopcovitý terén prověřil připravenost mužů i techniky. Na místě zasahovaly jednotky sborů dobrovolných hasičů z obcí Dolní Žandov, Lázně Kynžvart, Skalná, dva sbory dobrovolných hasičů ze SRN a jednotka HZS z Chebu. Na těžko přístupné místo požáru byla voda dopravována pomocí kyvadlové dopravy. Shořel pás lesa asi deset až patnáct metrů, jak informoval na místě zásahu ředitel HZS Cheb Jan Doubrava. Způsobená škoda činila přibližně dvacet až třicet tisíc korun zejména na mladém porostu. Při hašení tohoto lesního požáru se hasiči pořádně zapotili, ale podařilo se. Zároveň si vyzkoušeli spolupráci s německými kolegy.