Energie v Plzni padla

Plzeň – Plzeňští hokejisté vyhráli poslední extraligový zápas před olympijskou přestávkou a zajistili si tak první místo v základní části. Porazili Karlovy Vary 3:2.

9.2.2010

Hokejisté HC Plzeň 1929 (v bílém) porazili v 50. kole extraligy v západočeském derby karlovarskou Energii 3:2 a zajistili si Prezidentský pohár pro vítěze základní části soutěže.Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Do klubové síně slávy si jako první v historii umístí Prezidentský pohár. Dokázali to, co před nimi v Plzni ještě nikdo. Triumf v základní části hokejové extraligy si indiáni osladili úterní výhrou nad Karlovými Vary 3:2 a dvě kola před koncem dlouhodobé části si z cesty odstranili jednoho z nepříjemných soků. Porážka totiž tápajícím obhájcům titulu sebrala naději, že ještě proniknou do play off.

Vyprodanou ČEZ Arenu také ovládla vítězná euforie. Už zůstaneme první, skandovali fanoušci. Nad hlavami roztočené klubové šály a rozevlátý les vlajek.

Vítězové se jim odvděčili oslavným ´hadem´ po čtyřech, na led musel i kvůli zranění absentující kapitán a majitel klubu Martin Straka. V kalhotech vystřihl divákům děkovnou rybičku.

„Jsou to příjemné pocity,“ říkal plzeňský trenér Marian Jelínek. „Člověk si v hlavě promítá tu dlouhou cestu, kterou máme za sebou. Okamžiky, kdy nebylo jisté, zda se bude v Plzni vůbec hrát extraliga,“ přiznal. „Jsem rád, že se nám povedlo potvrdit prvenství výhrou před znovu skvělým publikem,“ podtrhl.

Přemoci v posledním zápase před olympijskou pauzou o vše bojujícího soupeře nebylo totiž snadné. Zvlášť, když Plzeňští začali vlažně.

V 5. minutě se do odkryté plzeňské obrany vřítil Boháč, prohodil puk na Deje, který propálil gólmana Pöpperleho. A za minutu bylo ještě hůř. To Karlovarští domácí sevřeli a kombinaci zakončil bombou bez přípravy Košťál. Jenže pak se karta obracela už jen ve prospěch Plzně.

Pro lídra hovořil jak vývoj utkání jeho největšího konkurenta Zlína, prohrávajícího v Českých Budějovicích, tak zvýšená aktivita podpořená góly. „V kabině jsme se porafali, ale stálo to za to,“ sdělil útočník Michal Dvořák.

Puk do karlovarské sítě dostali domácí po skrumáži už v 10. minutě, ale sudí po konzultaci s videem ještě rozpažil. Záhy ale bylo srovnáno. Heřman donutil tvrdou ranou Mensatora k ekvilibristickému zákroku a rozhozeného gólmana přeloboval dojíždějící Dvořák.

Na začátku druhé části využila Plzeň přesilovku, když puk za čáru prošťouchl zblízka Benda, a v polovině utkání nasměroval tým k výhře Heřman. Od pravého mantinelu se trefil nad rameno Mensatora. „Chtěl jsem střílet nahoru, ale nejspíš tu ránu ještě někdo z beků tečoval,“ uvedl autor vítězné branky.

Hanzlík ještě neproměnil trestné střílení, ale tři body už zůstaly doma. „Zápas se zlomil ve druhé třetině, kdy jsme byli často vylučováni,“ litoval karlovarský kouč Pavel Hynek.

Plzeň – Karlovy Vary 3:2

Muž zápasu: Heřman. Třetiny: 1:2, 2:0, 0:0. Branky a nahrávky: 14. Dvořák (Heřman), 22. Benda (Kovář, Hvila), 30. Heřman (Kovář, Hvila) – 5. Dej (Boháč), 6. Košťál (Kumstát, Němec). Rozhodčí: Jeřábek, Polák – Bádal, Charvát. Vyloučení: 5:8, navíc Čutta (KV) 10 min. Využití: 1:0. Diváků: 8128.

Plzeň: Pöpperle – Benák, Jiří Hanzlík, Benda, Modrý, Dresler, O'Brien, Malena – Stránský, Jan Kovář, Vlasák – Bomersback, Vampola, Tvrdík – Adamský, Heřman, Dvořák – P. Vostřák, Pitule, Hvila. Trenér: Jelínek.

K. Vary: Mensator – Němec, Parýzek, Nosek, Loginov, Dobroň, Čutta, Prošek – Kumstát, Skuhravý, Košťál – Hřebejk, Melenovský, Hluchý – Balázs, Dej, Skladaný – Zucker, Budinský, Kuběna. Trenér: Hynek.

Vystavili houby u rozhledny

Cheb - Které houby jsou ještě jedlé a které už není vhodné na podzim sbírat?

Zimní stadion byl plný tvrdých pěstí

Mariánské Lázně - Již poosmé se mohli příznivci zápasů K-1, MMA a zápasů v thajském boxu těšit na tradiční mariánskolázeňskou Noc boje na mariánskolázeňském zimním stadionu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.