VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historici umění v Chebu představili své objevy

Cheb - Téma německých umělců v Česku a českých v Německu nebylo kvůli ideologickým překážkám v minulém století téměř vůbec zkoumáno.

5.7.2008
SDÍLEJ:

Znak Festivalu Uprostřed EvropyFoto: Foto: archív Festivalu uprostřed Evropy

O nových objevech v česko-německé historii umění se v uplynulých dnech navzájem informovali kunsthistorici a galeristé z obou stran hranice na sedmém sympoziu pro české a německé umění v Chebu pořádaném tradičně v rámci letního Festivalu uprostřed Evropy. Téma německých umělců v Česku a českých v Německu nebylo kvůli ideologickým překážkám v minulém století téměř vůbec zkoumáno.

Odborníci z obou zemí se v Chebu tentokrát dozvěděli podrobnosti o grafické tvorbě secesního výtvarníka Heinricha Vogelera, jejíž zřejmě nejbohatší soubor nyní vystavuje Galerie umění Karlovy Vary. Pochází z období, kdy autor budoval v severoněmecké umělecké kolonii Worpswede svůj Barkenhoff - pohádkový dům a symbol ostrova věčné harmonie. Jáchymovský rodák Maximilian Hüttisch byl na pražské akademii žákem u mistrů Thieleho, Nowaka a Švabinského. Po válce skončil s přesídlenci v Mnichově, kde je právě nyní jeho dílo vystavováno. Galeristé v Regensburgu objevili dosud neznámou pozůstalost polozapomenutého abstraktního výtvarníka Morize Melzera a rovněž mu zde na jaře uspořádali reprezentativní výstavu.

Arno Pařík z Židovského muzea v Praze představil obdivuhodnou činnost pražského galeristy dvacátých a třicátých let Hugo Feigla, bratra malíře Bedřicha Feigla z legendárního sdružení Osma. Jako kritik, sběratel a kurátor uspořádal v Praze za 8 let před svou emigrací do New Yorku v roce 1938 na šedesát zásadních výstav spojujících moderní české a evropské umění. Podobně velkolepé jsou kulturní zásluhy pražského německého spisovatele a "diplomata umění" 20. let Johanesa Urzidila nebo sochaře počátku minulého století Franze Metznera ze skupiny Gustava Klimta, autora plastik pro slavný modernistický palác Vídeňské bankovní jednoty v Praze na Příkopech nebo Památníku bitvy národů v Lipsku.

Pražský sběratel umění a nakladatel Patrik Šimon představil nové přírůstky své sbírky od německých a židovských umělců v Čechách z první poloviny 20. století. "Tato průběžně doplňovaná a odborně zpracovávaná sbírka se stala důležitým kulturním fenomenem, její rozsah a kvalita jsou imponující," uvedla historička umění Jana Orlíková, hlavní organizátorka chebského sympozia. Letošní ročník byl podle ní velmi vydařený, sešly se již dvě desítky pro věc zapálených odborníků z významných českých a německých uměleckých institucí.

(fue-tk)

Místo události:
5.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení