VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příště snad bude na akci více sprejů i barev a také poctivců

Cheb - Rozhovor s Venuší Hofrajtrovou z Galerie výtvarných umění v Chebu o prvním ročníku Graffiti Jamu 09

11.7.2009
SDÍLEJ:

Venuše HofrajtrováFoto: DENÍK/ Vladimír Kučera

Ještě několik dní po akci, kdy se v Chebu mohli předvést mladí sprejeři při oficiálním programu, se tento podnik přetřásá nejen mezi ´náctiletými´. S Venuší Hofrajtovou z Galerie výtvarného umění (GVU) v Chebu (organizátora graffiťácké umělecké show) jsme hovořili nejen o tomto druhu kumštu.

Gallery graffiti jam Cheb 09, akce zaměřená na podporu mladého neformálního umění, se v Chebu vydařila. Plánujete podobnou kumštýřskou nekonvenční záležitost v brzké době?

Účastí na prvním ročníku Graffiti jam Cheb 09 jsme byli příjemně překvapení – sami jsme netušili, kolik příznivců street art v našem městě má. Velice rádi bychom v příštích letech pokračovali v mapování street artu, který má mnohem více podob, než je jenom graffiti. Zároveň bychom chtěli každý rok oslovit jednoho významného umělce street artu, který by vyzdobil další veřejnou budovu – aby zeď tělocvičny chebské páté základní školy se skvělou malbou umělce Pointa nezůstala osamocená. V Chebu by tak časem vznikla ojedinělá venkovní galerie uměleckého graffiti. Připravit takovou záležitost je samozřejmě velice nákladné. Jsme vděčni městu Cheb, že se na akci podílelo nejen finančně, ale dalo k dispozici prostory pro vznik všech graffiti (5. ZŠ Cheb, Křížovnická ulice i zadní trakt Městského úřadu).

Jaké odezvy na Gallery graffiti jam Cheb 09 zaregistrovala vaše galerie?

Ty kladné určitě převažují. Povedlo se nám přilákat spoustu mladých lidí, kteří viděli, že Galerie výtvarného umění v Chebu je otevřená i alternativnímu umění. Organizačně jsme určitě všechno nezvládli stoprocentně, zájem byl tak velký, že jsme neměli dost sprejů a barev pro všechny, ale to do budoucna určitě napravíme. Zároveň také doufáme, že nám ty drahé spreje opět nebudou někteří krást.

Prozradíte, jaké další akce se odehrají v GVU o prázdninách?

Připravili jsme dvě nové výstavy – kresby a instalace Marie Filippovové (od 9. července) a pod názvem Zamlčená moderna vystavíme významná díla osobností moderny a avantgardy, tvořících v letech 1890 – 1930. Sbírka Patrika Šimona obsahuje taková jména jako Max Švabinský, Josef Váchal, Luděk Marold, Josef Kupka, Oskar Kokoschka, Edward Munch a mnoho dalších. Výstava je součástí Festivalu uprostřed Evropy a bude zahájena 30. července 2009.

Co bylo v pořádání ´grafiťáckého ´ víkendu v Chebu nejsložitější?

Celý projekt vymyslel a organizoval Jiří Gordon, vedoucí odborného oddělení GVU ve spolupráci s historikem umění Radkem Wohlmuthem, který se intenzivně zabývá street artovou tématikou a díky jehož kontaktům se v Chebu objevili například Point a Epos, známí pražští writeři.

Pomáhali kolegové z galerie i skupina chebských writerů.

Jenom namátkou – museli připravit zeď ve dvoře galerie, připravit a nabílit legální zeď v Křížovnické ulici, připravit desítky desek, na které se stříkalo. Zajistit občerstvení, pracovní pomůcky a hlavně dostatek barev a sprejů – všechno bylo zdarma. A po skončení programu se postarat o úklid. Nejsložitější bylo na nic nezapomenout. Hezký pocit z vydařené akce přetrvává při procházce Křížovnickou ulicí. Na té v neděli vznikla krásná graffiti od renomovaných writerů – a na zídce naproti posedávají jejich mladí následovníci, studují mistry a diskutují …

Autor: Vladimír Kučera

11.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení