VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebská dramaturgie mě baví. Je to opravdu můj „šálek kávy“

Cheb - Pochází také z malého města, takže se s Chebem sžila. Chybí jí tu ovšem její rodina, přátelé a další divadla. Řeč je samozřejmě o herečce Kláře Štěpánkové, která se v sedmém dílu seriálu Chebského deníku 'Na slovíčko s herci chebského divadla' podělila o své zkušenosti.

11.6.2013
SDÍLEJ:

HEREČKA KLÁRA ŠTĚPÁNKOVÁ (na snímku) v chebském divadle účinkuje od roku 2009.Foto: Deník/Martin Rejsek

Vystudovala jste herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU pod vedením Miroslava Krobota, popíšete svou cestu k divadlu?

K divadlu jsem tíhla od malička. Díky své sestřenici jsem začala chodit do dramatického kroužku ve Žďáru nad Sázavou. Už na začátku střední školy jsem věděla, že chci jít na herectví. Ve druhém ročníku na gymnáziu jsem se hlásila i na konzervatoř, kam mě bohudík nevzali. Doporučili mi, ať jdu až na vysokou. Jsem ráda, že jsem absolvovala klasickou, 'normální' školu. Měla jsem štěstí, že mě hned po střední přijali do ročníku Miroslava Krobota na katedru alternativního a loutkového divadla.

Dva roky jste působila v pražském divadle Letí, co vás zaválo do Chebu?

Divadlo Letí jsme založili se spolužáky v posledním ročníku na DAMU. Samotným divadlem se nedalo bohužel živit, a člověk tedy musel mít i jinou práci. Spolupracovníci se začali měnit. Po čase jsem dospěla k tomu, že chci mít stálé angažmá. V srpnu 2009 mi zavolal Zdeněk Bartoš, zda nechci jít do Chebu, a já chtěla.

Sžila jste se za tu dobu s Chebem?

Jsem tu čtvrtý rok a je mi tu dobře. Musím říct, že vždy když přijede moje rodina na návštěvu, obdivuje Cheb. Také jsem tu začala chodit na Vyšší odbornou školu obor sociální práce. Díky tomu jsem získala kamarády i z jiných sfér, nejen z divadelního prostředí. Sama pocházím z malého města a život na malém městě mi vyhovuje. Nicméně spousta věcí mi zde také chybí.

Co vám například chybí?

Chybí mi například jiná divadla a moji kamarádi, kteří žijí v Praze, moje rodina. Naštěstí mám dost příležitostí se s nimi vidět.

Už jste zmínila studium v Chebu, co vás k tomu přimělo?

Na chebskou VOŠku jsem se přihlásila, protože jsem už dlouho chtěla studovat ještě nějaký obor odlišný od divadelního. Sociální práce mě velice zajímala už delší dobu, a tak jsem si řekla, že by to šlo. Za chvíli mě čekají absolutoria. Už se ale těším, až ten školní běh doběhnu.

Společně s Radmilou Urbanovou a Dianou Tonikovou jste nedávno obsadily třetí místo v herecké kategorii cen Českého divadla za inscenaci Tři sestry. Vážíte si tohoto ocenění?

Jsme moc rády, že jsme dostaly cenu festivalu Českého divadla. Vůbec celá inscenace získala druhé místo a my za herecké výkony třetí místo. Už samotná nominace nám udělala radost.

Poměrně nedávno jste se s tímto představením rozloučili, jak probíhá derniéra?

Při derniéře se více oslavuje než po jiném představení. Já osobně se obvykle neloučím s velkým sentimentem. Přijde mi to jako přirozený běh divadla. Představení přichází a odchází. Derniéru Tří sester jsem si užila, je to hodně silné představení a poslední vystoupení se, myslím, opravdu povedlo.

Máte nějakou vtipnou historku 'z natáčení'?

Většina všech těch vtipných historek je bohužel nepřenosných.

Která role se vám za tu dobu vryla do paměti?

Chebská dramaturgie mě baví a s ní i všechny hry, co se zde hrají. Je to můj šálek kávy. Bavily mě Tři sestry, Dobře placená procházka to pro mě byla vlastně role snů. Těžká a tvrdá práce byla například v představení Od praotce k tatíčkovi. Jsem moc ráda za roli Becky v Létě na kole, je to ta role, kdy herec takzvaně nesleze z jeviště, je dobré vyzkoušet si to.

Máte nějaké cviky na pamět?

Sice vedu v domově pro seniory trénink paměti, ale mám pocit, že čím déle jsem v angažmá, tím hůře se mi pamatují texty (smích). Žádné fígle ovšem nemám. Důležité je se svou roli naučit přesně. Slovo od slova. Potom s ní není problém.

Toleruje se ve zdejším divadle improvizace? Zapomněla jste někdy text?

Textová improvizace se toleruje jen v určité míře. Stalo se mi, že jsem zapomněla část textu, ale nevykolejilo mě to nijak extra. Pak dochází právě k těm nepřenosným vtipným historkám.

I když teď si vzpomínám, v Dobře placené procházce jsem místo rozervi mi šaty, u ďasa, zazpívala rozedři mi oči do masa.

Jaké jsou vztahy herců v chebském divadle?

Kolegové už o tom mluvili. Myslím si, že jsou velmi dobré a přátelské a vstřícné, což myslím opravdu upřímně.

Hrály by roli při nabídce jiného angažmá právě tyto dobré vztahy a dobrá dramaturgie?

Určitě ano. V divadle je hodně důležité, s kým pracujete, je to práce takříkajíc na tělo a ten tým si opravdu musí rozumět, musí si sedět, jinak je to vyčerpávající.

Slyšel jsem, že máte ráda hudbu a hrajete v několika kapelách a uskupeních, povíte něco o tomto?

Na střední škole jsem zpívala se Žďárským swingovým orchestrem, a teď se mi nepodařilo úspěšně oslovit nějaký velký orchestr, ale do budoucna to třeba vyjde. Mám ráda jazz a swing. Doufám, že se mi podaří s kolegou Petrem Vydareným rozšířit naše duo a chtěli bychom zvýšit frekvenci našeho vystupování.

Máte zkušenosti s hraním před kamerou?

Každý herec si chce určitě vyzkoušet hrát ve filmu. Já tu šanci měla v několika studentských cvičeních a v jednom bakalářském filmu FAMU (Marta a Berta 26, režisérka Jitka Rudolfová). Myslím ale, že teď by ta práce byla jiná, mám totiž už větší zkušenost z divadla.

Autor: Martin Rejsek

11.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení