VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebská galerie výtvarného umění prožívá historický úspěch

Cheb – Dílo Antonína Slavíčka si od zahájení výstavy dne 23. září prohlédla více než tisícovka lidí.

16.11.2010
SDÍLEJ:

MARTINA CHURÁ, ASISTENTKA ŘEDITELE GVU, se Deníku vyzpovídala přímo v expozici vedle obrazu z roku 1896 s názvem Dáma s červeným slunečníkem. Foto: Deník/ Vladimír Kučera

Galerie výtvarného umění (GVU) v Chebu boduje! Její expozici děl vrcholného představitele českého umění kolem roku 1900 už navštívila tisícovka hostů. S asistentkou ředitele GVU Martinou Churou Deník hovořil nejen o složení zájemců o obrazy Antonína Slavíčka.

Výstava obrazů Antonína Slavíčka v Galerii výtvarného umění v Chebu údajně trhá rekordy v návštěvnosti..?

Je vážně jednou z nejúspěšnějších a nejnavštěvovanějších expozicí v historii naší galerie. Sjíždějí se k nám návštěvníci z nejrůznějších míst západních Čech, výjimkou nejsou ani hosté z těch vzdálenějších, například z Prahy. Dílo Antonína Slavíčka si od zahájení výstavy dne 23. září prohlédla více než tisícovka lidí a ohlasy jsou až doposud skutečně velkolepé.

Můžete přiblížit dosavadní skladbu zájemců o ´Slavíčka´?

Někteří návštěvníci se vracejí vícekrát a přivádějí s sebou své příbuzné a známé. Často máme tu čest spatřit mezi zájemci o zhlédnutí Slavíčkových obrazů německé lázeňské turisty, ale i návštěvníky z jiných zemí. Přicházejí i milovníci umění z Anglie.

Jsou výstavy Slavíčkových děl tak výjimečné?

Antonín Slavíček patří k nejvýznamnějším českým malířům a svým významem se řadí po bok Kupkovi, Šímovi či Zrzavému. Jeho souborné výstavy jsou vždy mimořádnými událostmi, které se opakují jednou za mnoho let. U příležitosti 100. výročí umělcova úmrtí mají nyní tuto ojedinělou příležitost i zájemci v Chebu.

Uvedete, na jaké kousky se mohou umělečtí labužníci těšit?

Mezi 70ti obrazy reprezentujícími všechny etapy a polohy jeho díla je hned několik zásadních prací, které se řadí mezi ikony českého umění. Zejména pražské motivy jsou na výstavě zastoupeny velmi silně: je tu jeden ze tří velkých pohledů na Prahu a zejména největší verze svatovítské katedrály, monumentální obraz mocné působivosti, a to navzdory své nedokončenosti, nebo možná i právě díky ní. Ale stejně tak je Slavíček oslnivý i ve svých drobných skicách, kde se nejvíce uplatnila jeho mimořádná malířská virtuozita v práci s expresivní barevnou skvrnou, jejímž prostřednictvím dokázal vyjádřit jak dynamiku městského života, tak i pohyb mraků nebo prudce pádící jarní řeky. Z venkovských krajin jsou zastoupena snad všechna důležitá místa, která svým dílem proslavil, včetně toho nejznámějšího - východočeských Kameniček, chudé vesnice na Českomoravské vysočině, kam přijel inspirován románem Západ Karla Václava Raise.

Kam vlastně zařadit Antonína Slavíčka?

Jedná se o vrcholného představitele českého umění kolem roku 1900, který vyšel z odkazu náladového realismu, ale již roku 1898 začal tvořit obrazy barevnou skvrnou, chvatnou i rozechvělou, která vyvolává dojem pohybu a víření. Byl mistrem v zachycení světla a stínu.

Mohou se i laici o životě tohoto umělce dozvědět v GVU více?

Tragický životní příběh umělce, který dokázal vytvořit své jedinečné dílo do svých čtyřiceti let, si mohou vyslechnout ti, kteří se do galerie objednají na komentovanou prohlídku. Zmíněnou službu nabízí Galerie výtvarného umění v Chebu pro organizované skupiny, kterým bude výklad poskytnut některým z odborných pracovníků galerie. Pokud zájemci soubor výjimečných obrazů Antonína Slavíčka v chebské galerii dosud neviděli, jsou srdečně zváni na výstavu, která je holdem malířskému géniu a jedné z největších osobností českého moderního umění. Výstava potrvá do 2. ledna příštího roku.


Autor: Vladimír Kučera

16.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Farmářské trhy. Ilustrační foto.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení