VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U pramenů ve Františkových Lázních zazní dobový koncert klasicistních mistrů

Františkovy Lázně - Festival Uprostřed Evropy pokračuje

14.7.2008
SDÍLEJ:

Znak Festivalu Uprostřed EvropyFoto: Foto: archív Festivalu uprostřed Evropy

Vrcholná klasicistní klavírní díla Josefa Myslivečka a jeho velkého obdivovatele Wolfganga Amadea Mozarta zahraje v pondělí 14.7. na dobové nástroje renomované kvinteto z Mozartova rodiště Salzburger Hofmusik ve františkolázeňském parkovém pavilonu Solného a Lučního pramene. Jedinečný koncert připravil Festival uprostřed Evropy.

Soubor založil v roce 1991 salzburský virtuos na piano a cembalo Wolfgang Brunner, který bude na koncertu hrát, jako kdysi Mozart a Mysliveček, na dobový kladívkový klavír. Název souboru pochází z 18. století, kdy pojem Hofmusik označoval kurfiřtskou dvorskou kapelu. Salzburger Hofmusik hraje na historických nástrojích nebo jejich věrných kopiích a přenáší tak posluchače přímo do doby vzniku interpretovaných skladeb. Soubor byl několikrát vyznamenán za své nahrávky a je vítaným hostem festivalů staré hudby v Bruggách, Utrechtu, Herne nebo festivalů Salzburger Mozartwoche a Kissinger Sommer. Koncertní cesty jej zavedly do Slovinska, České republiky, Itálie, Španělska, Ruska, Izraele a Turecka.

Pianista a cembalista Wolfgang Brunner studoval na Vysoké hudební škole v Mnichově, klavír na Mozarteu v Salzburku, kde nyní sám vyučuje, cembalo u Liselotte Brändleové, Kenetta Gilberta a Glena Wilsona, kladívkový klavír u Eckarta Sellheima a Richarda Fullera a historickou provozovací praxi u slavného dirigenta a violoncellisty Nikolause Harnoncourta. V roce 1988 se stal vítězem mezinárodní Bachovy soutěže v Hamburku. v kategorii cembalo a kladívkový klavír získal cenu Německé gramofonové společnosti. V roce 1989 vyhrál mezinárodní Mozartovu soutěž v Bruggách. Vystupuje na evropských festivalech staré hudby a patří v současné době k vedoucím specialistům své generace. K jeho partnerům patří známí interpreti staré hudby jako je Michael Schopper, Barbara Schlicková, Gerd Türk, Konrad Hünteler nebo Freiburger Barockorchester.

Ve složení dvoje housle, viola, violoncello a kladívkový klavír zazní u pramenů ve Františkových Lázních Klavírní koncert číslo 1 F dur a Trio a moll pro dvoje housle a basso continuo od Josefa Myslivečka a po přestávce Sonáta F dur pro klavír, housle a violoncello a Klavírní koncert A dur Wolfganga Amadea Mozarta. Koncert, který lze považovat v tomto půvabném lázeňském městě za uměleckou událost roku, začne v 19 hodin, vstupné je 120 korun. Více o přehlídce na www.festival-mitte-europa.com.

(fue–tk)

Místo události:
14.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení