VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hraniční slavnosti, to je tradice

Luby - Oblíbená akce se konala již podvacáté. A opět dorazily stovky lidí z obou stran hranice.

15.8.2014
SDÍLEJ:

1. července 1995. To je datum prvních Hraničních slavností. Od té doby si akce získává stále více příznivců a letos se lidé mohli zúčastnit jejich jubilejního 20. ročníku. Foto: Václava Simeonová

Jestli se nějaké město může pochlubit perfektní spoluprací se svým německým sousedem, pak jsou to rozhodně Luby. A funguje to nejen mezi úřady, ale také mezi občany obou stran hranice. Důkazem jsou například tradiční Hraniční slavnosti. Ty se každoročně konají na státní hranici. Letošní ročník byl ale výjimečný tím, že šlo již o dvacáté společné oslavy.

„Také tentokrát je pořádáme v oblíbeném tradičním duchu, na který se občané z Čech i Německa těší," uvedl starosta Lubů Karel Kubeš. Ale i tak se organizátorům povedlo dopřát návštěvníkům něco navíc, a to třeba koncert skupiny Abba World revival. Hraniční slavnosti by to navíc snad ani nebyly, kdyby zde chyběla výstava historických traktorů. „Hlásí se nám další jejich majitelé, kteří by se rádi ke slavnostem připojili. Bohužel už je ale kvůli omezenému místu musíme odmítat," podotkl starosta.

1. července 1995. To je datum prvních Hraničních slavností. Od té doby si akce získává stále více příznivců a letos se lidé mohli zúčastnit jejich jubilejního 20. ročníku.

Jak uvedl starosta Lubů Karel Kubeš, slavnosti se konají na místě, které psalo historii. „Po změně politické situace zde 19. září 1992 proběhlo první otevření hranice, 1. ledna 1995 pak první trvalé otevření hranice pro pěší a cyklisty a 1. července téhož roku se zde už konaly první Hraniční slavnosti," popisoval. „Zde jsme také 1. května slavili vstup České republiky do Evropské unie, 22. prosince 2007 vstup republiky do Schengenského prostoru a součástí 14. Hraničních slavností v roce 2008 bylo slavnostní otevření hraničního přechodu pro osobní automobily," doplnil.

Zvlášť při posledních dvou uváděných záležitostech se hodně mluvilo o problémech, které s sebou mohou přinést například zvýšení kriminality. „Nic takového se ale u nás nestalo," podotkl starosta. Dost možná je to i tím, že partnerství měst Luby a Erlbach není jen formální, mnozí občané se se svými sousedy na druhé straně hranice opravdu přátelí. Nežít vedle, ale spolu se učí už děti, protože i školky a školy pořádají společné akce.

Luby a Erlbach ale spolupracují také oficiálně, letos uběhlo deset let od podepsání partnerské smlouvy (Deník informoval). U příležitosti takového jubilea zavzpomínal bývalý starosta Lubů Jan Kreuzinger na doby, kdy se hranice zavírala v 8 hodin večer. Kdo chtěl odejít ze společných oslav později, musel chodit tajně okolo. Na hranici bývala také zavřená brána, kterou někteří policejní úředníci odmítali odemknout. Stoly na slavnosti se tak musely přenášet přes zavřenou závoru.

Představitelé českého i německého města se shodují, že spolupráce funguje snad nejlépe, jak to jde.

„Už děláme hodně a nebylo snadné naši spolupráci ještě rozšířit," řekl Klaus Herold, starosta německého Erlbachu. „Největším úspěchem bude, když se nám podaří zachovat a upevnit to, co už jsme společně vybudovali."

Ale jak před časem připustil bývalý lubský starosta, ani zde není vše zalité sluncem. „Mrzí mě, že o spolupráci mezi zastupiteli obou měst upadá zájem," podotkl.

Hraniční slavnosti nejsou jedinou velkou akcí, jíž se obyvatelé Lubů a jejich němečtí sousedé účastní. Oblíbený je také Erlbašský horský výšlap a Vánoční setkání, na kterém starostové rozdávají vlastnoručně upečenou několikametrovou štólu. Společně už města také zvelebila například svá náměstí, spolupracují ale i hasiči nebo třeba chovatelé poštovních holubů. 

Autor: Václava Simeonová

15.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení