VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha se stala oknem do minulých časů

Cheb - Příznivé světlo Chebské fotografické ateliéry. Tak se jmenuje kniha, kterou před nedávnem vydalo Muzeum Cheb a která se umístila na velice krásném 9. místě v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2016.

4.9.2017
SDÍLEJ:

Zbyněk Černý, ředitel Muzea Cheb.Foto: Deník / Buriánek Jan

Kniha pojednává o historii chebských fotografických ateliérů v rozmezí let 1849 1945. Věnuje se více jak padesáti fotografům, kteří se rozhodli spojit svůj profesní život s Chebem. Jejich dílo je v knize doloženo 190 fotografiemi, z nichž mnohé jsou uveřejněny vůbec poprvé. Jak přesně kniha vznikla, popsal Zbyněk Černý, ředitel Muzea Cheb.

Co vás dovedlo k myšlence vydat knihu takového formátu?
Kniha vznikla z badatelského „odpadu“, který se nahromadil během přípravy výstavy historických fotografií do Art Centra ve špýcharu. Je to taková ironie mé profese týdny a měsíce pátráte po dobových informacích, z nichž nakonec použijete jen zlomek. Mnohem širší prostor pak nabízí publikace a nejširší historikův šuplík. Kniha Příznivé světlo se věnuje lovcům momentu chebským předválečným fotografům.

Jak dlouho příprava knihy trvala a kde všude jste hledali materiály, které následně jsou v knize umístěné?
Více jak dva roky. Předně jsem využil sbírky chebského muzea a fondy místního archivu. Ale na knize se podíleli i soukromí sběratelé, např. skvělá parta chlapů ze sdružení c. k. Zeměbraneckého pěšího pluku č. 8 v Praze či sochař a malíř Jiří Černý. Do knihy se vešlo celkem 190 fotografií, které ilustrují tvorbu jednotlivých fotografů.

Kniha se umístila v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2016 na 9. místě. Co to pro vás znamená?
Být v první desítce vždy potěší. Konkurence je v tomto směru obrovská. Po pravdě řečeno se v poslední dekádě muzeím v Karlovarském kraji nedaří v soutěži prosadit. Problém není v obsahové kvalitě, ale zejména ve výpravnosti knihy, kde klíčovou roli sehrává finanční otázka. A jak známo, kultura je v našem kraji značně podfinancována.

Čím je podle vás tato kniha pro veřejnost ojedinělá?
Kouzlu starých fotografií nelze odolat. Je to okno do minulých časů, které vám zprostředkuje dojem mnohem rychleji než slovní popis, v němž se ztrácí atmosféra oné doby. Navíc Chebané se stávají vzornými patrioty, a tak zájem o historii města stoupá. Soudím tak i podle ohlasů na sociálních sítích, kde se o fotografiích z knihy dlouze a vášnivě diskutovalo.

O čem byly ty diskuse?
Zejména o historickém místopisu. Zákoutí starého či zmizelého Chebu jsou častým tématem nejrůznějších debat. Lidé se snaží poznat, o jaké místo se jedná. A občas polemizují s určením autora. Zde však kniha obstála zatím na výtečnou.

Kde všude si ji mohou zájemci zakoupit?
Posledních pár kousků si čtenáři mohou zakoupit v knihkupectví Kosmas a v pokladně Muzea Cheb. Ale musí si pospíšit, protože náklad bude nejpozději do září rozebrán. I to svědčí o tom, že se jedná o náš nejúspěšnější knižní titul za posledních deset let.

Autor: Jan Buriánek

4.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Upadl jsem na zem a útočník mě stále bil, líčí útok napadený záchranář

Zápas Březová – Aritma Praha.
8

Březová urvala výhru v poslední minutě

Fotbalisté Baníku podlehli Českým Budějovicím

Sokolov - „Bohužel, je to ohraná písnička,“ hodnotil trenér sokolovského Baníku Pavel Horváth nedělní zápas s Českými Budějovicemi.

Zámek plný pokladů ukazuje exponáty z depozitu

Zámek Kynžvart - Honosná šavle knížete Metternicha, kulovnice zadovka, numismatická sbírka a mnoho dalšího celé září a o víkendech v říjnu je k vidění v zámku Kynžvart.

Vydejte se do věže za novými zvony

Chodov – Od Vavřinecké poutě, která se konala v srpnu, mají Chodovští ve zvonici kostela sv. Vavřince opět tři zvony, k Janu Vilémovi díky sbírce a městu přibyl nově svatý Vavřinec a svatý Florián.

Kniha „Stíny nad Krušnými horami“ doputovala na Boží Dar

Boží Dar – První česko-německé literární putování bylo slavnostně zakončeno na Božím Daru, v prostorách tamní radnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení