VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec ožije festivalem díky nadšeným dobrovolníkům

Prameny - Oživme Prameny je název akce, která v obci nedaleko Mariánských Lázní začne už příští týden

4.8.2016
SDÍLEJ:

Opravený vývěr minerálek v Pramenech.Foto: Deník/ Václava Simeonová

O Pramenech se mluví jako o nejzadluženější vesnici v zemi. Obec má ale stále co nabídnout. To chtějí dokázat i dobrovolníci ze spolku Obnova obce Prameny, kteří zde chystají několikadenní akci s výstižným názvem Oživme Prameny!.

„Celý týden od 12. do 21. srpna bude v obci pracovat skupina studentů architektury, etnologie, antropologie a několik malířů a sochařů letošních diplomantů z pražské Akademie výtvarných umění," uvádí Jan Lebl, hlavní organizátor. „Architekti budou ve svých projektech zpracovávat vize budoucí podoby zdevastovaných a nefunkčních veřejných prostorů, pokusí se najít jejich potenciál ve vztahu k místním obyvatelům i návštěvníkům. Etnologové budou spolu s místními hledat jejich vztah k místu a představu toho, jak by obec jednou mohla vypadat. Skupina sochařů si vytyčila za cíl obnovit historickou křížovou cestu k ruině kaple Panny Marie. Využijí několik dochovaných sloupků zastavení, které doplní novými dle vlastního návrhu," popisuje.

Festival pořádá občanské sdružení Obnova obce Prameny. Od svého založení v roce 2013 se snaží o oživení některých míst v obci a organizování společenských událostí. Mezi hlavní počiny se řadí rekonstrukce minerálních pramenů Rudolf a Gisela a zpřístupnění jejich okolí bývalého lázeňského parku. Na projekt navázala každoroční společenská akce s názvem Otvírání minerálních pramenů. Za sebou má sdružení také rekonstrukci kaple rodiny Parth, vyčištění kaple Panny Marie od suti a náletových dřevin, renovaci sochy Jana Nepomuckého, výsadbu několika stromů v obci a další.

Účastníci akce budou ubytováni v budově historické radnice a převážná část kulturních akcí pro veřejnost se odehraje na bývalé návsi, kde do 50. let stával kostel a řada nejvýznamnějších domů obce. „Dnes plocha připomíná spíše neudržovanou louku, symbolicky k ní proto bude opět obrácena pozornost," podotýká Jan Lebl.

Nachystán bude souběžně bohatý a rozmanitý program pro veřejnost koncerty, performance, autorská čtení, taneční vystoupení, přednášky, vernisáže, výstavy a diskuze.

„Již v pátek 12. 8. zahájíme i kulturní program pro veřejnost, a to filmovou projekcí filmu Konec srpna v hotelu Ozon. Československý film z roku 1966 režiséra Jana Schmidta líčí svět po atomové katastrofě a natáčel se v kulisách zdevastované krajiny vojenského prostoru Doupov, tedy v místě velice podobném Pramenům a jejich okolí," říká hlavní organizátor. Podrobně se bude Deník programu věnovat v následujících vydáních.

„Cílem akce Oživme Prameny je oživit obec jak dlouhodobě, tak krátkodobě, ukázat ji v jiném světle a předvést ji veřejnosti jako místo stále trochu opomíjené, ale rozhodně hodné návštěvy," vysvětluje Jan Lebl.

Prameny jsou vesnička se sto obyvateli, ležící deset kilometrů od Mariánských Lázní, ukrytá za hlubokými lesy v nadmořské výšce 750 m n.m. Je to místo odtržené od okolí, obklopené nádhernou, neporušenou přírodou chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Je to také místo s velmi složitou a nepříliš radostnou historií posledních sedmdesáti let.

Autor: Václava Simeonová

4.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

DENDROLOGICKÁ STEZKA. Mariánské Lázně označily více jak sto stromů porcelánovými tabulkami. Některé z označených dřevin dokonce pamatují zahradníka Václava Skalníka.

Pocta Skalníkovi, dendrologická stezka

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Karlovarský kraj - Mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice patří Karlovarský kraj. Potvrzují to aktuální informace statistiků za první pololetí letošního roku.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Kynšperk nad Ohří – O vánoční strom města přišel Kynšperk nad Ohří poté, co ho na náměstí 5. května zapálil už několikrát trestaný osmačtyřicetiletý muž. K incidentu došlo 8. srpna odpoledne a strom města, na kterém je celoročně instalována vánoční výzdoba, se vzňal a shořel včetně všech světelných vánočních ozdob a elektroinstalace.

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení