Předvánoční čas je také na Chebsku plný různých akcí pro malé i velké, kteří by měli mít v této době k sobě tak nějak blíže. O zajímavém a oblíbeném programu, Adventním čtení v Galerii výtvarného umění (GVU) Cheb, jsme hovořili s tamní pracovnicí Veronikou Lochmanovou (menší snímek).

Můžete zjednodušeně uvést, o čem vlastně Adventní pohádkové čtení ve vaší galerii je?

Přáním naší galerie je prostřednictvím Adventního pohádkového čtení zpříjemnit všem poetickým duším, které se rády na křídlech fantazie nechávají unést do světa pohádek, dobu očekávání Vánoc. Již řadu let proto Galerie výtvarného umění v Chebu do svého výstavního plánu záměrně v adventním čase zařazuje výstavy významných českých ilustrátorů. Uprostřed originálních ilustrací si tak mohou malí i velcí posluchači po čtyři sobotní odpoledne vždy od 15. 30 hodin poslechnout tajemné a krásné příběhy zapsané v pohádkových knihách.

Kolikátý ročník této oblíbené akce pro malé milovníky pohádek a umění se letos koná?

Jsme pyšní na to, že se čtení pohádek těší každoročně velkému zájmu a že se se všemi příznivci a milovníky pohádkového světa můžeme letos setkávat již popáté.

Prozradíte, jaká pohádka by měla v posledním čtení v sobotu v GVU děti přilákat?

Zatímco o uplynulých adventních sobotách nás vyprávění princezny Šahrazád zavedlo například za Sindibádem námořníkem či Alí Babou a jeho bandou loupežníků, příští a zároveň poslední dvě pohádky budou vyprávět o Aládínovi a kouzelné lampě a o Džaudarovi a jeho bratrech.

Bude poslední adventní sobota o něco bohatší než ty letošní předchozí v GVU?

Poslední sobotní setkání v galerii je vždy vyvrcholením celého pohádkového čtení. Nejenže na děti čekají ještě poslední dvě pohádky z knihy Pohádky tisíce a jedné noci, ale pro všechny hosty jsou již tradičně nachystány malé dárečky na památku a letos navíc také vystoupení úspěšného flétnového souboru Základní umělecké školy v Chebu. Společně s ním si na úplný závěr budeme moci zazpívat u stromečku několik tradičních českých koled.

Koho (vzhledem zejména k věku hostů) vaše akce zatím nejvíce zaujala?

Na pohádkovém čtení u nás můžete potkat zástupce všech věkových kategorií i pohlaví, ale k nejčastějším a nejvděčnějším posluchačům patří děti ve věku od 4 do 12 let. Druhou nejpočetnější skupinou pohádkových nadšenců jsou rodiče, kteří pozorně poslouchají a čtené příběhy si viditelně užívají.


Jak vy osobně hodnotíte výkony hlavních protagonistů (herců – vypravěčů)?

Oblíbená dvojice sympatických a zkušených herců Západočeského divadla v Chebu Radmila Urbanová a Jindřich Skopec ani letos nezklamala. Kromě školeného přednesu dětem prostřednictvím mnoha převleků a rekvizit nabídla pohled na kulturu zemí Orientu. Četnými komickými situacemi děti cele vtáhla do děje a nejednou je upřímně rozesmála.