VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soos. Tak trochu utajený klenot

Nový Drahov - Národní přírodní rezervace nedaleko Františkových Lázní chce letos přilákat nové návštěvníky na řadu novinek. 

21.3.2013
SDÍLEJ:

Sokolnický den patří mezi oblíbené akce v přírodní rezervaci SOOS.Foto: Václava Simeonová

Přírodní rezervace Soos, která je evropským unikátem, každoročně přiláká kolem padesáti tisíc turistů. Mohlo by jich ale být ještě více, řada lidí o jedinečném místě stále neví. Proto je chce správa rezervace přilákat na řadu novinek. Například na zrenovované muzeum s expozicí Příroda Chebska a Soosu. Lidé uvidí dosud nezveřejněné fotografie bývalého solivaru, který tu kdysi byl.

„V muzeu jsme vymalovali a obnovili původní expozici," řekl správce rezervace Karel Brož. Novinkou v muzeu jsou mimo jiné velkoplošné tabule s historickými fotografiemi.

„Expozice je o generaci dál než byla před tím a je o generaci lepší, téma však zůstalo stejné," podotkl Brož.

Za vitrínami spatří návštěvníci desítky dokonale vypreparovaných ptáků a živočichů, kteří se na Chebsku a v okolí rezervace vyskytují.

Finančně přišla přestavba na několik desítek tisíc korun. Kromě vnitřku muzea nechali pracovníci Soosu vyměnit i vstupní dveře.

„Každoročně do rezervace zavítá s nepatrnými odchylkami kolem padesáti tisíc lidí," sdělil ředitel františkolázeňského muzea, pod které Soos spadá.

Komplexem rezervace provede návštěvníky naučná, 1,2 kilometru dlouhá stezka. Je na dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera, ve kterém vznikla evropská rarita, takzvaný křemelinový štít. Nyní je z jezera rozlehlé rašeliniště a minerální slatiniště. První lidé sem mohli zamířit od tohoto týdne.

Příprava na renovaci areálu muzea trvala půl roku. Mimo jiné bylo potřeba vytvořit i nové překlady textů do němčiny.

Vstupné se ale v rezervaci nezměnilo. Zůstalo stejné jako v loňském roce, dospělí tak za vstup zaplatí sedmdesát korun a děti nad šest let třicet korun. Malí návštěvníci do šesti let mají vstup zdarma. Celý areál mohou lidé navštívit během března od 10 do 16.30 hodin.

„V létě máme v rezervaci naplánovanou i přehlídku dravců. Sice není ještě přesně domluvený termín, ale budeme se snažit, aby se nakonec uskutečnila," konstatoval Karel Brož. Ne vždy se ale vše obejde bez problémů.

„Stalo se tu dříve, že někomu se v areálu udělalo například nevolno, anebo se někdo poranil. Občas tedy musíme řešit i takové případy," informoval správce Brož.

Pracovníci rezervace se setkali i s tím, že se do areálu rezervace vydali návštěvníci i po zavírací době. V té době má však rezervaci na mušce bezpečnostní agentura.

„Je tu veřejný prostor, takže pokud sem někdo přijede na parkoviště, bezpečnostní služba sem nevyjede. Jakmile se však zaznamená, že se tu stane něco, co by se tu stát nemělo, bezpečnostní služba zasáhne," dodal Karel Brož.

Přírodní rezervace Soos je ojedinělá například tím, že se tu vyskytují takzvané mofety, které připomínají malé bahenní sopky a mimo to zde vyvěrá několik pramenů.

Autor: Jan Buriánek

21.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení