Představení Cejch je vlajkovou lodí Západočeského divadla v Chebu a Česká televize pořídí v sobotu 9. dubna jeho záznam.

„V této inscenaci jsme zpracovali lokální téma podle spisovatele, který je s Krušnohořím silně spjatý," říká Zdeněk Bartoš, umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu, autor dramatizace a režisér inscenace Cejch.

Česká televize bude chebské představení natáčet v rám-ci projektu Rok regionálních divadel, v němž chce divákům u obrazovek představit výrazné mimopražské divadelní inscenace. Nový cyklus, který začalo připravovat brněnské studio, představí třináct českých i moravských divadel v krátkých dokumentech a z repertoáru každého z nich uvede v záznamu také jedno z jejich představení.

„Česká televize se tuzemské divadelní tvorbě věnuje intenzivně a dlouhodobě a vznikem ČT art tento zájem ještě zesílil," říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a dodává: „Doposud však chyběl projekt, který by uceleně zmapoval aktuální dění na regionálních scénách, kde v současné době vznikají z hlediska režijního pojetí, hereckého zpracování i konkrétních titulů naprosto výjimečné inscenace."

Natáčení začalo v dubnu a prvním divadlem, které Česká televize navštívila, bylo Slovácké divadlo Uherské Hradiště a hned po něm bude na řadě právě divadlo chebské.

SoutěžDeník ve spolupráci se Západočeským divadlem v Chebu připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky na sobotní divadelní představení, které bude zaznamenávat Česká televize.
Soutěžní otázka: Víte kdy a kde se narodil a zemřel spisovatel Zdeněk Šmíd?Odpovědi zasílejte 6. dubna od 9 do 12 hod. na mail kultura.zapad@denik.cz. Správné odpovědi, které dorazí jako 5., 11., 18., 26. a 35. v pořadí, odměníme dvěma vstupenkami na představení Cejch, které se v Západočeském divadle v Chebu koná v sobotu 9. dubna od 19 hod. Jako předmět zprávy napište Soutěž Cejch, do mailu uveďte své jméno, adresu a telefonní číslo.

A na co se mohou diváci tuto sobotu v hledišti Západočeského divadla v Chebu a později i u televizních obrazovek těšit?

Chebská scéna prezentuje inscenaci Cejch jako vícegenerační western z centrálního Krušnohoří. Hra vznikla podle stejnojmenného románu Zdeňka Šmída, spisovatele, který dlouhou dobu žil v Karlových Varech. K jeho nejznámějším dílům nejspíše patří Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii z roku 1979. Zpracovával však i témata spjatá s krušnohorským regionem. Román Cejch vyšel v roce 1993 a je ságou německého rodu na české straně Krušných hor.

Události románu zasahují až do 15. století, končí ve století dvacátém. „Naši inscenaci nelze žán-rově vymezit, je o vážných věcech, ale humor v ní nechybí, vždyť jej nepostrádá ani předloha Zdeňka Šmída, který se jako autor dokázal na lidské poklesky dívat shovívavě," říká Zdeněk Bartoš a dodává, že se zaměřili především na dramatické minulé století a snažili se, aby inscenace byla výpravná a pro diváky atraktivní, takže věří, že zaujme i diváky u televizních obrazovek, a právě proto Cejch navrhli České televizi k natočení záznamu.

K dalším tvůrcům inscenace patří dramaturgyně Kristýna Čepková, scénograf Jan Brejcha, kostýmní výtvarnice Lucie Wildtová, hudbu složil Matěj Kroupa a hraje v ní celý herecký soubor i hosté.

Inscenaci Cejch má chebské divadlo na programu od února minulého roku a s návštěvnost je stále dobrá. Zdeněk Bartoš říká, že na představení přijíždějí diváci z celého Krušnohoří, často jde o pamětníky. „Myslím, že jsme zájem diváků docela vzbudili," míní režisér a dodává, že s Cejchem už také hostovali v Nejdku, či jej hráli pod širým nebem na festivalu krajinného umění v Králově Mlýně neboli Königsmühle – zaniklé obci nedaleko Loučné pod Klínovcem.

Podle Hany Orošové, mluvčí České televize, bude celý projekt Rok regionálních divadel na ČT art vysílán až letos na podzim, přesný datum vysílání chebské inscenace ještě není znám. Na západ Čech se televizní tým vypraví ještě jednou, a to 2. a 3. května, kdy bude natáčet dokument o Divadle J. K. Tyla v Plzni a záznam dramatu Vojcek, jež pro plzeňskou scénu připravilo režisérské duo laureátů Ceny Alfreda Radoka SKUTR.

Západočeské divadlo v Chebu• Budova městského divadla v Chebu byla slavnostně otevřena 3. října 1874.
• České divadlo hrál v Chebu první český spolek Česká beseda (1881-1897).
• V roce 1955 začala rekonstrukce divadelní budovy, která byla otevřena v roce 1960 pod názvem Divadlo Pohraniční stráže.
• Stálá profesionální scéna vznikla v Chebu v roce 1961.
• V sedmdesátých letech minulého století se chebské divadlo stalo útočištěm pro divadelníky, kteří měli být v Praze zapomenuti. V Chebu v té době pracovali dramaturgové Miloslav Klíma a Zdeněk Hedbávný, herci Vlasta Chramostová a František Husák, a především významní režiséři: Miloš Horanský a Jan Grossman.
• V roce 1992 se stalo město Cheb zřizovatelem Západočeského divadla a díky jeho vstřícnému postoji zde divadlo stále žije.
• V současné době má chebské divadlo ve svém repertoáru čtrnáct inscenací a hraje téměř každý den.
• Minulý měsíc získala Cenu Thálie 2015 pro činoherce do 33 let Pavla Janiššová, v Cejchu hraje Hildegardu Schmelzerovou. Pro chebské divadlo získaly v minulosti Cenu Českého divadla (přehlídka mimopražských divadel) za nejlepší ženský herecký výkon také Radmila Urbanová a společně pak Jarmila Vlčková, Eva Navrátilová a Sylvie Krupanská. Divadlo má i Cenu Českého divadla i za mimořádný umělecký počin.