VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženy a šachy? Chybí jim zabijácký instinkt, říká Pavel Matocha

Mariánské Lázně, Praha –Už v sobotu v Mariánských Lázních začíná šachový zápas Sněženky a Machři – Czech Coal Chess Match 2010. Deník přináší rozhovor s jeho organizátorem.

19.11.2010
SDÍLEJ:

PAVEL MATOCHA na výstavě Umění šachu, která se uskutečnila letos na jaře v Centru současného umění DOX v Praze. Také na této akci se Pražská šachová společnost podílela. Foto: Foto: Archiv Pavla Matochy

Pavel Matocha hraje šachy od pěti let. V současné době je předsedou Pražské šachové společnosti. Že nemá nic společného s chebským regionem? Ale má. Je totiž organizátorem šachového zápasu Sněženky a Machři – Czech Coal Chess Match 2010. Ten začíná v mariánskolázeňském hotelu Villa Butterfly už zítra, v sobotu 20. listopadu.

Řekněte, jak je náročné uspořádat takový zápas, jakým jsou Sněženky a Machři?

Za uspořádáním takového zápasu je skryt rok práce. Prakticky téměř po skončení loňského zápasu, letos se Sněženky a Machři konají již potřetí, jsem začal s přípravou letošního ročníku.

A nejnáročnější na celé přípravě je…?

Na začátku najít finančně silné sponzory a domluvit účast legendárních velmistrů a atraktivních soupeřek. A v posledních týdnech před akcí je nejnáročnější nezapomenout na žádný detail a odpovídat včas na všechny e-maily a zmeškané hovory, pro vaši představu – je to denně třeba 50 e-mailů a 30 telefonátů.

Zkuste popsat, jak je mariánskolázeňský zápas důležitý z pohledu profesionálních hráčů?

Z hlediska profesionální šachové kariéry je samozřejmě důležitý pro Sněženky, které mají ještě všechno šachově podstatné před sebou. Machři již dávno, před několika desítkami let, dokázali, že umějí, ti již ELO body nehoní, kariéru mají za sebou. Sněženky se zde mohou nejen mnohému šachově přiučit, ale také je to pro ně příležitost se ukázat před celým šachovým světem. Třeba když při prvním ročníku Sněženek a Machrů česká velmistryně Jana Jacková porazila bývalého mistra světa Anatolije Karpova prakticky ve dvaceti tazích, byla to senzace, která obletěla svět.

Jak dlouho vy sám šachy hrajete?

„Asi od pěti nebo šesti let, kdy mě je táta naučil. Tedy už 32 let.

Myslíte si, že se je naučí hrát každý?

„Každý se šachy může naučit a mít z nich velké potěšení. Ne každý ale může hrát jako šachový velmistr. Kdybych to měl přiblížit jednoduchým příkladem. Naučit se pravidla a odehrát na šachovnici partii zvládne každý. Hrát najednou na pěti šachovnicích proti pěti soupeřům najednou či hrát poslepu (tedy po paměti) na jedné šachovnici, může zvládnout skoro každý. Ale odehrát se zavázanýma očima najednou pět partií, když vám soupeři tahy pouze hlásí a vy si musíte všechny pozice představovat a pamatovat, to už dokáže málokdo.“

Jsou podle vás ženy v této disciplíně menšinou?

Jsou menšinou, empiricky doložitelnou. Navíc hrají hůře než muži, což je evidentní ve všech věkových kategoriích a na všech výkonnostních úrovních. Například v první světové stovce je stabilně pouze jedna žena (maďarská velmistryně Judita Polgárová, kterou mohli čeští šachisté vidět letos na jaře v Praze při zápasu s českou jedničkou, velmistrem Davidem Navarou) a 99 mužů.

Čím to podle vás je?

Možná jim chybí zabijácký instinkt. Muži mají v genech, že jsou lovci, ženy udržovaly oheň a opékaly ulovené maso. Při šachové partii, stejně jako při lovu, máte většinou jen pár příležitostí zasadit rozhodující úder, a když tento moment minete, soupeř se zkonsoliduje a ubrání, zvíře uteče.

Sněženky a Machři se konají v Mariánských Lázních. Líbí se vám zde?

Mariánky jsou krásné město, cítím se v něm vždy moc dobře. Šachy do lázeňských měst tradičně patří, v první třetině dvacátého století byla lázeňská města nejdůležitějšími místy na šachové mapě světa, a to i v Čechách. V Mariánských Lázních, v Karlových Varech, v Poděbradech či v Luhačovicích se hrála řada silných mezinárodních šachových turnajů.

Organizátor šachového zápasu Sněženky a Machři – Czech Coal Chess Match 2010 Pavel Matocha je předsedou Pražské šachové společnosti a novinářem. Vystudoval sociologii na FSV Univerzity Karlovy a v první polovině devadesátých let pracoval jako parlamentní zpravodaj a politický komentátor, později se orientoval na ekonomickou novinařinu. V roce 1997 byl šéfredaktorem měsíčníku Kapitál, v roce 1998 spoluzakládal ekonomický týdeník EURO, kde pracoval až do letošního léta. Nyní se podílí na vzniku nového zpravodajského serveru. Je autorem knih Castrovi vězni a Potíže s hrdiny.

Autor: Václava Simeonová

19.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Naši prvňáci ze ZŠ Lázně Kynžvart

Dopravní nehoda u Hazlova

S vozidlem skončil na střeše

Hurikány zhoršují počasí v kraji

Karlovarský kraj - Daleko častější výkyvy počasí, více dešťových srážek i rychlejší vítr. Takovým způsobem se můžou projevovat následky hurikánů, které v uplynulých dnech řádily v Severní Americe. Potvrzuje to klimatolog Rudolf Kovařík ze Šindelové.

Místo řehtání se neslo závodištěm štěkání

Karlovy Vary - Za koníčky se obvykle vydávají lidé na karlovarské dostihové závodiště a bývá tady v den dostihů plno.

Po prázdninách je MHD opět více vytížená. A někde uvažují o změně

Karlovarský kraj - Značnou část přepravy lidí ve větších městech kraje zajišťují autobusy městské hromadné dopravy. Jaké novinky v MHD můžeme čekat a změní někde dopravce?

FOTOGALERIE: Tolik koček, a jedna hezčí než druhá

Karlovy Vary - Čím dál více chovatelů z tuzemska i zahraničí si do svého kalendáře zapisuje tučným písmem, že se musí včas přihlásit na Mezinárodní výstavu koček v Karlových Varech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení