VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrenovovaný obraz opět dělá radost

Františkovy Lázně - „Tento ‚Císař‘ měl kdysi své místo ve všech vsích a městech celé monarchie, ať již na úřadech či v palácích, ale také ve františkolázeňských hotelech a obydlích,“ uvedla na adresu Františka Josefa I. dr. Ulrike Zischka, když popisovala setkání s obrazem a vzpomínky rodičů na mládí ve Františkových Lázních v době, kdy František Josef ještě panoval.

8.9.2017
SDÍLEJ:

Portrét císaře dlouhá léta ležel poškozen a bez rámu mezi pomocným materiálem muzea na hradě Seeberg, až byl koncem roku 2014 zrestaurován a umístěn v muzejní badatelně.Foto: Deník / Simeonová Václava

Právě tato františkolázeňská rodačka a zasloužilá pomocnice místního muzea upozornila své kolegy na zmínku v městské kronice, na jejímž základě se obrazu podařilo navrátit nejen jeho původní rám, ale i šanci na nový život.

„Portrét císaře dlouhá léta ležel poškozen a bez rámu mezi pomocným materiálem muzea na hradě Seeberg, až byl koncem roku 2014 zrestaurován a umístěn v muzejní badatelně. Zde jej také odhalila dr. Zischka, jež upozornila na záznam v kronice, hovořící o portrétu císaře Františka Josefa I., olejomalbě v širokém zlatém rámu, který roku 1869 věnoval městu lékař dr. Friedrich Boschan,“ sdělil historik františkolázeňského muzea Štěpán Karel Odstrčil. „Také díky tomu se muzejní restaurátorce Mgr. Lucii Kališové podařilo nalézt původní rám, který musel být rovněž náročně renovován,“ podotkl.

Po zkompletování, ke kterému došlo letos v červenci, rozhodlo vedení muzea o zpřístupnění obnoveného uměleckého díla veřejnosti a jeho vystavení ve schodišti muzejní budovy, jež byla roku 1908 postavena jako jubilejní hasičský lázeňský dům císaře Františka Josefa I.

„Díky předpokládané dataci 1869 se tak podařilo dohledat pravděpodobný původ díla, které zjevně pochází z okruhu vídeňského malíře Franze Russe staršího, narozeného roku 1817 v Čechách. Tento předpoklad se opírá o několik podobných a jeden téměř shodný obraz nalezený v uměleckých sbírkách Dolního Rakouska. Zda jde o dílo z téže dílny, či zdařilou kopii, potvrdí až očekávaný kunsthistorický posudek,“ říká Štěpán Karel Odstrčil. Jde tedy s největší pravděpodobností o zmíněný dar františkolázeňského lékaře dr. Boschana, o kterém hovořila kronika. Podle Štěpána Karla Odstrčila totiž není příliš pravděpodobné, aby se ve Františkových Lázních nacházelo více takto monumentálních obrazů z téže doby.

Autor: Václava Simeonová

8.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Upadl jsem na zem a útočník mě stále bil, líčí útok napadený záchranář

Zápas Březová – Aritma Praha.
8

Březová urvala výhru v poslední minutě

Fotbalisté Baníku podlehli Českým Budějovicím

Sokolov - „Bohužel, je to ohraná písnička,“ hodnotil trenér sokolovského Baníku Pavel Horváth nedělní zápas s Českými Budějovicemi.

Zámek plný pokladů ukazuje exponáty z depozitu

Zámek Kynžvart - Honosná šavle knížete Metternicha, kulovnice zadovka, numismatická sbírka a mnoho dalšího celé září a o víkendech v říjnu je k vidění v zámku Kynžvart.

Vydejte se do věže za novými zvony

Chodov – Od Vavřinecké poutě, která se konala v srpnu, mají Chodovští ve zvonici kostela sv. Vavřince opět tři zvony, k Janu Vilémovi díky sbírce a městu přibyl nově svatý Vavřinec a svatý Florián.

Kniha „Stíny nad Krušnými horami“ doputovala na Boží Dar

Boží Dar – První česko-německé literární putování bylo slavnostně zakončeno na Božím Daru, v prostorách tamní radnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení