VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Celý závod byl extrémně pozitivním zážitkem s výborným pocitem,“ říká primátor Petr Kulhánek

Karlovy Vary – Jednu velkou premiéru si vystřihl na Mattoni 1/2Maratonu primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, který se zhostil poprvé role vodiče, když závod absolvoval s vodičskou vlajkou v čase 1:45.

25.5.2017
SDÍLEJ:

Jednu velkou premiéru si vystřihl na Mattoni 1/2Maratonu primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, který se zhostil poprvé role vodiče, když závod absolvoval s vodičskou vlajkou v čase 1:45.Foto: Mikuláš Antonik

Jak si primátor závod užíval? Na to jsme se ho zeptali v exkluzivním rozhovoru.

Poprvé jste se na půlmaratonské trase postavil na start v roli vodiče, jak jste tuto změnu vnímal, a jak se na ni připravoval?
Přípravu jsem měl už z předchozích závodů na jaře, dvou půlmaratonů a pražského maratonu. Přestože jsem se hodně těšil, role vodiče předčila všechna má očekávání. Od prvních metrů jsem si závod užíval, soustředil se na běžce kolem, diváky podél trati a nádhernou trasu městem. Při volnějším tempu jsem mohl povzbuzovat okolí i hecovat diváky k fandění, na občerstvovačkách rozdávat osvěžovací houbičky, pomáhat při drobných krizích běžců kolem. Celý závod byl extrémně pozitivním zážitkem s výborným pocitem, že jsem mohl spoustě lidí pomoci a dovést je ke kýžené metě.

Jaké jste měl pocity, když jste dorazil do koridoru a obklopili vás běžci, kteří s vámi běželi na čas 1:45?
Dav na startu má vždy elektrizující a energií nabitou atmosféru, při prvních tónech Vltavy emoce rozechvějí tělo, soustředění je maximální a pak už se to valí. Teď se k tomu ještě přidalo hecování na startu toho balíku lidí kolem, i když roj běžců na daný čas se formuje až v prvních kilometrech po startu.

Co jste jim během závodu radil, jak je povzbuzoval a jak jste si závod v nové roli užíval?
Hlásíte průběžné tempo, upozorňujete na občerstvovačky, těm, kteří nezvládnou, sami naberete již zmiňované houbičky, hlásíte místa, kde se mění štafety, a volíte nekonfliktní stopu, při stoupání upozorňujete na zkrácení kroku, při klesání naopak na uvolnění. Sledujete běžce kolem a podle výrazu odhadujete, jestli se něco neděje, nepřichází drobná krize a pak je na místě povzbuzení, nahození znovu do tempa. Formujete roj do závětří, aby byl odpor větru co nejmenší a sám rozrážíte. Na posledním kilometru motivujete k sebrání posledních sil a finiši, kdo na to má. Jak jsem se dozvěděl, nejlepší vodiči přibíhají do cíle sami, protože skupina, kterou vedli, je už namotivovaná, předběhla ve finiši do cíle. Jak jsem si závod užíval, tak jsem měl pořád tendenci závodnický pud zrychlovat, takže mě zkušenější kolega stále dobržďoval. I tak jsme doběhli o minutu dříve, což je ale pořád komfortní a v normě.

Co vám problesklo hlavou po doběhu na cílový modrý koberec ve společnosti dalších běžců, kteří si splnili například svůj životní sen?
V rovince jsem si plácl se stovkami diváků a ještě před cílovou čárou zastavil a hecoval další dobíhající, aby věděli, že jsou stále ještě pod 1:45. Pak už jsem do cíle jen vkročil s vynikajícím pocitem, že se to desítkám lidí kolem vás povedlo, což mi pak v prostoru cíle ještě osobně potvrdila řada neskutečně šťastných běžců ve společné euforii, která nás všechny po doběhu spojovala. A bylo mi líto, že je konec. Takhle svěží jsem po půlce ještě nebyl a chtělo se mi běžet dál.

Autor: Daniel Seifert

25.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení