VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mariánskolázeňský judista Karel Tesař slavil kulaté jubileum

Od roku 1980 si Tesař vzal na bedra i trénování mládeže. Pod jeho rukama začínali cvičit pozdější žákovští a dorostenečtí medailisté

27.2.2015
SDÍLEJ:

Na horském kole se Tesař podíval až do VídněFoto: Radomír Malinovský

V první polovině šedesátých let ještě nestála v Mariánských Lázních žádná sídliště. Školní mládež z Husovy ulice a z okolí nádraží si chodila hrát k pile na klády nebo do příměstských lesů.
Na programu byla obvykle hra na indiány a kovboje nebo na policajty a lupiče. Malý Karel Tesař, jenž tam bydlel, byl otloukánkem. Kolikrát brečel bezmocí, že se nedokáže ubránit větším a silnějším klukům.
Proto se ve druhé třídě přihlásil do oddílu juda. Začátky byly krušné. Tréninky připomínaly galeje. Kdo nemakal,byl bit. Po cvičení bolelo úplně všechno.
Že celé trápení k něčemu bylo, se posléze ukázalo. To největší rváč školy stříknul Tesařovi o velké přestávce v dílnách do obličeje klíh. Zbytek přestávky vyplnila pranice. Tesař měl roztržené kalhoty a inkasoval pořádnou ránu do sanice. Ta bolela ještě dlouho potom. Výtržník, jenž se cítil jako vítěz, však přišel druhý den do školy se sádrou na ruce. Měl zlomený palec. Takže faktickým vítězem byl Tesař! Od okolí se mu dostalo uznání a od té doby měl svatý pokoj.
To byl možná zlomový bod, kdy náš hrdina zjistil, že k dosažení jakéhokoliv cíle je potřeba píle a vůle. Tím se Karel Tesař, jenž před nedávnem oslavil šedesáté narozeniny, řídí dodnes.
Pozvání na oslavu přijalo asi čtyřicet hostů. Kromě rodinných příslušníků nechyběla řada převážně sportovních kamarádů.
Se závodní dráhou judisty se rozloučil ve věku, kdy mnozí zažívají nejlepší roky. Z výsledků prý stojí za zmínku pouze jedno druhé místo z krajského přeboru v dorostu a účast ve vítězném družstvu mužů na turnaji v Praze. Definitivní stopku mu vystavil známý pražský borec František Jákl ve třinácté sekundě vzájemného duel chvatem hiza-gruma. Tak rychle prý na žíněnku nikdy neletěl.
Energii pak začal věnovat práci v roli rozhodčího (od r. 1974). Na tomto poli dosáhl vysoké úrovně. Kromě toho, že je členem Pléna komise rozhodčích Českého svazu juda, má nejvyšší soudcovskou licenci – národní rozhodčí – a může pískat vrcholné turnaje pořádané v ČR.
Od roku 1980 si Tesař vzal na bedra i trénování mládeže. Pod jeho rukama začínali cvičit pozdější žákovští a dorostenečtí medailisté z přeborů ČR. Seznam jejich jmen je pěkně dlouhý.
V domovském Budo clubu Mariánské Lázně vykonává od jeho osamostatnění v roce 1992 funkci hospodáře. V judistické hierarchii to dotáhl až na 5. Dan.
Posledním soutěžním závodem v judu ale neskončila Tesařova sportovní kariéra. Od roku 1984 je pravidelným účastníkem amatérského závodu judistů a karatistů v orientačním běhu na Kamzíku – nevynechal ani jednou!, v lednu pak absolvoval už patnáctý ročník kuželkářského turnaje v Teplé. .
Právě na těchto dvou akcích dosáhl zřejmě nejvýraznějších sportovních výsledků. Na Kamzíku v roce 1988 zvítězil (pětkrát tam byl pátý a šestkrát třetí) a letos v tepelské kuželně vyhrál vloženou vyřazovací soutěž. Radost měl pokaždé nefalšovanou. Sám si nejvíc cení třech prvenství v matematické, fyzikální a chemické olympiádě, jichž dosáhl v deváté třídě.
S kamarády organizuje každoročně prázdninovou pouť na horských kolech po Čechách. Kam pojedou letos, ještě se neví. Byli už skoro všude. Se stejnou partou vyráží v zimě na běžky do Hamrů. A že by někdy vynechal čtvrteční fotbálek, o tom nemůže být ani řeči.
A co popřát Karlovi do dalších let? Ať jsi pořád takový, jaký jsi. Nejlépe ho vystihl jeden z účastníků běhu na Kamzíku, který o něm složil báseň. To byl kontrolní při závodě. „Hola, hej, Tesaři snědý, už o tobě všichni vědí. Síla, rychlost ohaře, to je vlastnost Tesaře." (jomi)

Autor: Redakce

27.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení