Francouzské lesy poblíž hranic se Švýcarskem si jako prázdninovou destinaci vybrala desetičlenná výprava orientačních běžců z Karlovarska. Na konci července se tam za účasti 1200 běžců konaly čtyřetapové závody 4Jours du O´Dubs.
Program začal sprintem v La Riviére-Drugeon. V něm se dařilo sourozencům Černým z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK. Kateřina doběhla čtvrtá v kategorii D14 a Jonáš vybojoval bronz v kategorii H10.
Nevedlo se naopak Báře Vlašímské ze Slovanu Karlovy Vary, jež byla v kategorii D10 diskvalifikována. To znamenalo už na úvod diskvalifikaci celkovou. Ostatní obsadili místa ve druhé desítce a dále.
Pak už přišly na řadu lesní etapy v Mouthe a Chaux-Neuve. Západočeši se s nimi snažili popasovat, jak se dalo. Francouzské terény jsou dost odlišné než ty české.
Nejlépe se v zemi galského kohouta vedlo Jonáši Černému. Ten se pravidelně umisťoval na medailových příčkách a nakonec mu patřilo stříbro v celkovém pořadí.
Do první desítky se po lepšících se výkonech protlačily Monika Černá (7., Mar. Lázně) a Marcela Marešová (8., Jiskra Nejdek) v kategorii D40C. Desátá byla Kateřina Černá, třinácté místo patřilo Alexandře Marešové (obě v kat. D14) a devatenáctá skončila její starší sestra Klára v kategorii D16A (obě Jiskra Nejdek).
Celkové umístění ostatních závodníků z Karlovarska: H40. – 23. Robert Vlašímský (K. Vary), 32. Alexandr Mareš (Jiskra Nejdek), H45 – 25. Libor Černý (Mar. Lázně).
Pro zájemce byl přichystán ještě vložený vpravdě vesnický sprintový závod. Vše se z větší části odehrávalo v areálu hospodářského statku. Nemálo kontrol bylo umístěno ve stájích se skotem, slepičárnách a stodolách. Kravky tak byly jedinými diváky na trati a při průběhu závodníků pochvalně bučely.
Při závěrečném vyhlašování byl náhodně vybrán z osudí ještě jeden sportovec, jenž obdržel jako cenu obří kus šunky. Šťastlivcem nebyl nikdo jiný než Jonáš Černý. Odměnu málem ani neunesl. (jomi)