VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Míra Sabadin: Na Věru Čáslavskou nikdy nezapomenu

Cheb - Společenský večer včetně rautu ve společenském objektu Svoboda v Chebu si Věra Čáslavská užívala. Mezi sportovci a hosty jí oči jiskřily a stále opakovala, že toto není poslední návštěva Chebu a další rok přijede opět

8.9.2016
SDÍLEJ:

Na galavečeru se Věra Čáslavská setkala také s internacionálem Antonínem Panenkou.Foto: archiv

   Sedminásobná olympijská vítězka v gymnastice Věra Čáslavská podlehla vážné nemoci. Český, československý sport tak ztratil nejen výjimečnou sportovkyni, ale také vzácného člověka. S Věrou Čáslavskou se měli možnost seznámit také chebští sportovci. Dvakrát se účastnila vyhlášení nejúspěšnějšího sportovce Chebska.
   „Zásluhou pořádání galavečera Vyhlášení nejúspěšnějších sportovců okresu Cheb jsem měl tu čest osobně poznat legendární československou reprezentantku a naši nejúspěšnější olympioničku, která dokázala vybojovat sedm zlatých olympijských medailí, paní Věru Čáslavskou. Pamatuji si to, jako kdyby to bylo včera – organizátory galavečera nejúspěšnějších sportovců okresu Cheb napadlo před třemi roky, že bychom do Chebu mohli pozvat naši legendární československou reprezentantku paní Věru Čáslavskou. Náš předseda a úspěšný sportovní moderátor přes neméně úspěšného sportovního moderátora Štěpána Škorpila sehnal mail na V. Čáslavskou. Už samotný mail: sakura1964.......ve mně budil obrovský respekt a úctu k člověku, který stál několik let na pomyslném Olympu a dokázal pro mě něco neuvěřitelného a nepředstavitelného. Zisk sedmi zlatých olympijských medailí, podmanění celého Japonska a Mexika. Po úspěších následoval hluboký pád do propasti zapomnění a neúcty k člověku, který dokázal proslavit Československo ve světě jako nikdo jiný. Po revoluci v roce 1989 se opět pomalu dostávala na pomyslný vrchol společenstva, když opět „padla" na samé dno. Svou neúnavnou energií se opět postupem času dostávala do veřejného prostředí v ČR. Tuto osobnost jsem měl za úkol k nám do Chebu pozvat a připravit program. Ruce na klávesnici se mi neuvěřitelně klepaly, těžko jsem hledal a volil slova, která by korespondence měla obsahovat. Hlodala ve mně neustále odvaha, zda uvedené pozvání mám poslat, či nikoliv. Nakonec můj prst skončil na „populární" klávesnici enter a bylo rozhodnuto. Stejně mi nebude odpověděno, neboť takovýchto mailů – pozvánek jsem rozeslal úspěšným sportovcům nespočetně," vzpomíná Miroslav Sabadin, jeden z organizátorů slavnostního vyhlášení.
   Paní Věra Čáslavská během týdne odpověděla a Miroslav Sabadin a celý sportovní kolektiv zůstali několik minut němí. Mail byl strohý, ale zcela jasně dokumentoval povahu sportovkyně. Stálo v něm: „Děkuji vám za pozvání, ráda do Chebu přijedu a těším se na sportovce chebského regionu." To se psalo datum 8.4.2014 a do Chebu poprvé s řidičem – fotbalovým internacionálem Antonínem Panenkou – dorazila dáma, Věra Čáslavská. Svým úsměvem, energií a neutuchajícím humorem všechny odzbrojila. „Náš ostych padl a já byl v sedmém nebi, že můžu být po boku se sportovní legendou. Do ruky mi vložila plátěnou tašku a řekla: „Hoďte ji někam, ať nám večer nepřekáží." Tak jsem učinil a taška doslova a do písmene letěla do otevřeného a přístupného skladiště. Společenský večer včetně rautu ve společenském objektu Svoboda v Chebu si Věra Čáslavská užívala. Mezi sportovci a hosty jí oči jiskřily a stále opakovala, že toto není poslední návštěva Chebu a další rok přijede opět. Za několik málo hodin jsem poznal, že toto vyjádření nebylo jen zdvořilostní, ale bylo vyřknuto přirozeně a s radostí. Po doprovodu k autu mi v šatně jen tak mezi slovy oznámila: „Miroslave, přineste mi, prosím, tu tašku." Ano, ano, a můžete mi prosím říct, co v té tašce je? Odpověď byla strohá: „Japonský řád vycházejícího slunce a zlaté medaile z OH v Japonsku a z Mexika." Nikdo si nedokáže představit, jaké horko mě polilo, když jsem kráčel do skladu pro tašku. Takovéto poklady v tašce a ve skladu – co když už tam nebudou – ne, se mnou je konec. Naštěstí ošuntělé tašky si nikdo nevšiml a já napochodoval před Věru a řekl jsem: „Vy jste mi dala. Takové poklady v tašce a ve skladu, proč jste mi to neřekla, mohli jsme to ukázat sportovcům a hostům." Odpověď byl opět skromná, jako celá paní Čáslavská. „Já se nerada chlubím, ale vám je ráda ukáži. A tak v šatně na stole celou svátost Věra Čáslavská rozbalila a já fotil a fotil.
Během následujícího roku jsme si psali a vyměňovali SMS. Doopravdy, co paní Věra slíbila, to splnila," vybavuje si Sabadin.
   Pátého dubna 2015 opět do Chebu zavítala a náramně si večer užívala. Nakonec slíbila, že za rok, v roce 2016, do Chebu opět přijede. „Po měsíci od návštěvy Chebu, 12. května 2015, jsem obdržel přímo od paní Čáslavské SMS. „Milý pane Míro, minulý týden jsem neměla až tak moc veselý. Je to špatný, ba nejhorší. Lékaři mi našli a tak dále. Mějte se hezky a držte mi palce, srdečně Tvoje Věra Čáslavská. Zpráva, na kterou nikdo z nás nebyl připraven a která zanedlouho zasáhla i celou ČR. Letos již z důvodu nemoci do Chebu Věra Čáslavská nedorazila. Jak bylo jejím zvykem, zavolala a omluvila se, že snad příští rok. Bohužel, už se tak nestane.
   Paní Věro Čáslavská, děkujeme vám za všechno, co jste pro tuto naši malou zemi udělala. Dva roky, co jsem vás znal, pro mě znamenají mnoho a nikdy nezapomenu," vzkázal.

Autor: Redakce

8.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Sokolov v sobotu patřil triatlonistům
92

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Aš chce změnit bývalé kulturní středisko na komunitní centrum

Aš – O dotaci na rekonstrukci objektu bývalého Ašského kulturního střediska v Karlově ulici a jeho přeměnu na komunitní centrum chce požádat město Aš.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení