Již deset let se členové mariánskolázeňských oddílů karate, juda a aikida sjíždějí některou lednovou sobotu do Teplé, kde v tamní kuželně zápolí o co nejlepší umístění nebo alespoň o překonání osobního rekordu na turnaji Pepa Cup.

Letošní jubilejní X. ročník přinesl několik překvapení: na prvním místě se objevila nová tvář, byl ustanoven nový rekord a papíroví favoriti vesměs pohořeli.

Soutěž jednotlivců na šedesát hodů (třikrát 15 do plných a jedenkrát 15 na dorážku) vyhrál naprosto zaslouženě aikidista Zdeněk Jedlička. Po dobrém házení do plných (82, 84, 77) přidal i výbornou dorážku (41). S celkovým součtem 284 překonal o dvě kuželky bývalý rekord dosažený loni hlavním organizátorem Josefem Milotou.

Ten byl tentokrát až čtvrtý. Zradila ho hlavně slabá dorážka (25).

Druhou příčku – už potřetí - vybojoval Radek Malinovský z karate (266), který měl slabinu pouze na první dráze (66, 83, 77, 41). Ze třetí příčky se radoval judista Lukáš Kupka (258), jemuž toto umístění zajistila o bod lepší dorážka. Pátý skončil vítěz z roku 2007 Robert Csekés (254) a šestici nejlepších uzavíral Roman Jokel (241).

Pořadí od sedmého místa mělo tuto podobu: Kamil Špindler (235), Jiří Klimko (233), Zdeněk Javorský (232), Michal Bruška (219), Miroslav Zolotar (212), Michal Štefec (211), Ivan Korol (209), Radek Szöke (199), Zdeněk Duchek (198), Karel Tesař (194), Alena Milotová (193), Martin Schuster (189), Alena Kóšová (189), Jana Korolová (184), Miroslava Lábková (184), Jiří Sedlák (178), Alexandr Tóth (174), Soňa Kalodová (150), Lucie Klimková (150).
V následném vyřazovacím závodě na deset hodů do plných bylo i dost legrace. Zvláště poté, co trojnásobný vítěz této disciplíny Milota vypadl za jásotu všech přihlížejících už v prvním kole s outsiderem Korolovou. Konečné skóre činilo 47:46 ve prospěch postupující.

Je zajímavé, že vítězka tohoto duelu předvedla krátce poté v osmifinále bídu s nouzí v podobě pouhých 23 bodů, když se jí povedly i tři „buzary“ po sobě.

Dobrá nálada vládla ale i později. Někteří trápící se amatérští kuželkáři zvyšovali v přímém souboji za všeobecného veselí shodně svůj stav o bod či dva.

Finále vyhrál po vynikajícím výkonu 63 bodů Jedlička a získal tak double. To se doposud povedlo pouze Milotovi (2002 a 2004) a Csekésovi (2007). Namále měl snaživý aikidista ve čtvrtfinále s karatistickým trenérem Csekésem, kdy postoupil s odřenýma ušima.

Druhá příčka patřila Jokelovi. Souboj o bronz pro sebe rozhodl Duchek nad Bruškou. Díky repasáži se nakonec házelo i o další umístění na 5. až 8. místě: Klimko, Javorský, Csekés a Sedlák.

Na závěrečném vyhlašování si všichni postupně chodili pro ceny, jimiž sami přispěli. Největší radost měla juniorka Jana Korolová, jejíž výkon z vyřazovací soutěže byl uznán jako největší překvapení, z nástěnného kalendáře, v němž na každý měsíc předvádí zcela nahý muž kulturistické postavy nějaký křovinořez či zahradní sekačku.