Pilař běhal s buzolou na závodech ve Švýcarsku i v Maďarsku

Mariánské Lázně - Dva závěrečné běhy se konaly v Jurském středohoří a Alsaském terénu

26.8.2009

Ilustrační foto.Foto: Pavel Vydra

Začátkem srpna vypustil orientační běžec Karel Pilař z Aše domácí pětidenní závody Bohemia, jež se za široké mezinárodní účasti konaly v Novém Boru.
Nikoliv proto, že by ho běhání s buzolou přestalo bavit, přednost dostal šestidenní Swiss o-week. Ten se za třítisícové návštěvy sportovců z celého světa odehrál ve švýcarském kantonu Schwyz s centrem u vesnice Muototal.

Prolog obstaral za deštivého počasí městský orientační sprint a vodní nadílka přišla i následující dvě etapy. To se dění přesunulo do přírody. Nikoliv ale do lesa, ale do otevřeného prealpínského terénu, v němž se uskutečnily tři další závody. V tom třetím konečně vysvitlo slunko a tak to zůstalo až do konce. Dva závěrečné běhy se konaly v Jurském středohoří a Alsaském terénu.

Pořadatelé museli kvůli sesuvům půdy a neprůjezdnosti silnic měnit program, některé etapy pak měnily místo konání.

Pilař startoval společně s dalšími 120 orientačními běžci v kategorii H 40 a obsadil nakonec celkovou 28. příčku po jednotlivých umístěních 39., 26., 24., 24., 64. a 27. Nejhorší výsledek se škrtal. V této kategorii zvítězil Fin Karbonem.

Kouty u Ledče nad Sázavou byly místem, kam v polovině srpna zavítal Petr Kunc z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK na Magnus Cup. Pro čtyři stovky závodníků byly připraveny dvě krátké tratě zakončené hendikepem na klasické trati.

Kuncův výkon měl zvyšující se kvalitu (18., 11. a 8.), což mu nakonec vyneslo sedmou příčku mezi padesátkou mužů v kategorii H 21 L.
Organizátoři připravili po druhé etapě ultrasprint na mapě v nezvykle malém měřítku 1:1 000. Z 52 mužů všeho věku bylo nakonec 21 borců diskvalifikováno kvůli špatnému ražení. Mezi nimi i Kunc.

Dvě první etapy si na Magnus Cupu dal zřejmě jako dobrý trénink Karel Pilař v Kuncově kategorii (35. a 26). Pak ale ašský veterán sedal rychle do auta a ujížděl do Maďarska na Mistrovství světa, v jehož rámci byl pro výkonností závodníky připraven šestietapový Hungária Cup s centrem v Miskolci.
V osmdesátičlenném startovním poli kategorie H 40 si Pilař vedl velmi slušně. Dvakrát doběhl osmý, jednou třináctý, jednou šestnáctý a dvakrát obsadil devatenáctou příčku. I zde se nejméně povedený závod škrtal.

Pilařovy časové ztráty se pohybovaly v rozmezí čtyř až čtrnácti minut. Patřilo mu nakonec třinácté místo. Zvítězil domácí závodník György Gillich.
Příjemné letní počasí a všeobecná pohoda korespondovaly s názvem tradiční turnovské akce – Pěkné prázdniny v Českém ráji, jež se za účasti tisícovky orientačních běžců uskutečnila v Rovensku pod Troskami předposlední srpnový víkend.

Na dvoudenní tříetapové závody, které se z větší části odehrávají ve skalnatém, členitém a mapově dost náročném terénu, přijel i kvartet sportovců z Mariánských Lázní.

Sobotní dopolední klasika i odpolední krátká trať se běžely na mapě v měřítku 1:10 000, na nedělní krátký závod bylo použito měřítko 1: 5 000.
Nejlépe se předvedl Jan Fišák v kategorii H 65, jenž po výkonech 3., 2. a 1. vybojoval nakonec stříbro. Slušný průměr zaběhl Petr Kunc v kategorii H 21 A (šedesát účastníků), jemuž patřila celková 22. příčka.

Špatnou nohou vyrazila na druhou a třetí etapu do lesa zkušená Stanislava Opavová v kategorii D 55. Počítalo se jí jen desáté místo z první etapy. Pak byla dvakrát diskvalifikována pro chybné ražení.

Radmila Miturová běžela pouze dva sobotní závody v kategorii D 40 (17. a 11.) a nebyla celkově hodnocena.