Sklenář vybojoval v Blansku třetí místo

Mariánské Lázně - Za slunečného počasí se ho účastnilo tisíc závodníků od dorosteneckých kategorií výše.

4.10.2009

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Podzimní měsíce jsou pro orientační běžce vrcholem sezóny. Konají se v nich nejen závěrečné žebříčkové závody ale především některá Mistrovství České republiky.

Jedničkou v důležitosti je šampionát na klasické trati. Ten v lesích na okraji jihomoravského Blanska uspořádali členové oddílů Žabovřesky Brno a domácí KOB Start Blansko.

Za slunečného počasí se ho účastnilo tisíc závodníků od dorosteneckých kategorií výše.

Chebský region reprezentovalo na Moravě sedm veteránských běžců ze tří oddílů. Ambice měli – ostatně jako vždy – hlavně členové Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK.

Mistrovství ČR na klasické trati je akce dvoudenní. V sobotu se musí účastníci nejprve prokousat kvalifikací. Do nedělního finále A postupuje nevelký počet jedinců z několika semifinálových skupin v kategoriích dorostu, juniorů, mužů a žen. V případě veteránů, což jsou závodníci na 35 let, jde dál pouze lepší polovina, nejvíce však 25 lidí.

Sobotní závod nebyl orientačně a fyzicky až tolik obtížný. Vydělal ten, kdo se co nejdřív dostal na cesty a volil obíhačky. V lese bylo totiž značné množství maliní, ostružin a jiného nepříjemného materiálu ztěžujícího plynulý běh.

Všech pět mariánskolázeňských závodníků obsadilo místa mezi druhou až sedmou příčkou, jenž znamenaly jasný postup.

Chebský Jaroslav Jirásek v kategorii H 60 spadl do finále B, veterán Karel Pilař z Aše, startující pořád v nejpočetnější kategorii mužů H 21, musel vzít zavděk účastí ve finále D.

Nedělní závod byť na stejném shromaždišti byl úplně o něčem jiném. Přibylo hlavně převýšení, jež se ani volbou postupů nedalo příliš korigovat, dohledávky v kamenitých svazích a závěr v čerstvých polomech.

Jediné medailové umístěním nakonec vybojoval pouze Jan Sklenář v kategorii H 65 A, jehož od první příčky dělila jedna minuta a tři sekundy. Jan Fišák byl ve stejné kategorii pátý.

Finále se až tolik nepovedlo Stanislavě Opavové v kategorii D 55 A. Čtvrté místo není určitě propadákem, ale lázeňská závodnice mířila po druhém místu v kvalifikaci výše.

Ještě hůře však dopadl Josef Milota v kategorii H 50 A. V sobotu byl rovněž druhý, neděle ho ale zastihla v nějakém útlumu kombinovaném výpadky mysli. Třinácté místo na M ČR je jedním z jeho nejhorších výsledků.

Stříbrnou příčku obsadila Radmila Miturová, jež při plnění mateřských povinností startovala tentokrát pouze v nejkratší verzi kategorie příchozích P 2. Pátý skončil Jirásek ve finále B (celkově 23.) a druhý byl Pilař ve finále D (celkově 104.).

V sobotu odpoledne se poblíž shromaždiště konalo ještě jedno mistrovství, a to v orientačním Trailu. To je fyzicky nenáročná disciplína, v níž se musí na několika stanovištích řešit úkoly vyplývající z umístění kontrolních stojanů v terénu.

Startovní listina mistrovského závodu byla naplněna (38 účastníků), a tak Josef Milota musel vzít zavděk účastí v o něco kratším veřejném závodě. S děleným čtvrtým místem mezi desítkou závodníků byl napoprvé vcelku spokojen.