Basketbalisté Slovanu dali trenérovi Gezovi pěkný dárek k jeho narozeninám

Mariánské Lázně - V základu Slovanu nastoupil místo zraněného Petráka Bytel

23.2.2009

Ilustrační fotoFoto: Deník/Petr Šimr

Víkendové zápasy Slovanu Mariánské Lázně v II. basketbalové lize mužů se vyznačovaly stejným scénářem. Po nadějném náskoku v průběhu skoro celého zápasu šli pár minut před koncem do menšího vedení hosté. Domácí potom po neuvěřitelném vzepětí zachránili oba body. Kdo ví, zda za jejich touhou po vítězství nebyl kromě snahy o záchranu v lize i dobrý nápad, jak dát trenérovi Romanu Gezovi nějaký pěkný dárek k jeho sobotním narozeninám.

Slovan Mar. Lázně 88
BK Teplice 82
po poločase 44:30

V základu Slovanu nastoupil místo zraněného Petráka Bytel, a byl to právě on, kdo po 45 sekundách trefil první koš, a hned trojkový.
Nátlakovou hrou donutili domácí hosty i vyčerpat čtyřiadvacetisekundový limit na vystřelení. Kvalita obrany měla navrch před jistotou v útoku. Párkrát po sobě se nezadařilo Máchovi a Rolínkovi. I oni pak ale našli svoji parketu.
Potlesk si vysloužil kapitán Soukup – zřejmě nejlepší hráč utkání – za skvělé obranné vypíchnutí míče, který pak dokázal přes celé hřiště dosprintovat a proměnit v koš. Závěr čtvrtiny se dohazoval ze šestek.

Za dvě minuty druhé desetiminutovky dali Mariánskolázeňští osm bodů, a to se ještě ne všechno zcela povedlo. A padalo to tam dál. Teplice byly v šoku a dlouhé minuty nebyly schopny zareagovat na účinnou hru soupeře. Vedení Slovanu vzrostlo v jednu chvíli dokonce o 19 bodů.
Mácha potěšil tříbodovým košem ze vzdálenosti, z níž by se to dalo klidně počítat i za čtyři. Škoda, že se tento dirigent mariánskolázeňského týmu těsně před koncem poločasu zranil a do utkání pak už nezasáhl. Nahradil ho snaživý Štětka.
V další čtvrtině se mužstva skoro pravidelně střídala v proměňování šancí. Hosté začali mít postupně optickou převahu. Lang si šel po pár faulech odpočinout.

Sražený Rolínek, jenž se po otřesu vzpamatovával pod teplickým košem a nevrátil se bránit, předvedl, co znamená dát v basketbalu koš z ofsajdu. Ten se však na rozdíl od fotbalu počítá. Nahrávka přes celé hřiště ho našla úplně osamoceného dva metry od protivníkova koše.
Pár vydařených akcí vrátilo Teplice zpět do zápasu. Tři minuty před koncem třetí čtvrtiny už Slovan vedl jen o šest bodů. Naštěstí párkrát přesně hodil Štětka. Sekundu před koncem desetiminutovky však přišli domácí po pěti chybách o Bytela.

Hosté, jež se pohybují v popředí tabulky a mají ambice na postup, měli ten den dobrou mušku z tříbodové vzdálenosti a šest minut před sirénou šli do vedení. Domácímu rozehrávači Hadašovi se chvílemi nevedla finálová přihrávka, na palubovku proto přišel dorostenec Lambert a hrát musel i dost obouchaný Rolínek. Na lavičce tou dobou seděl předtím vyfaulovaný Lang.
Díky neuvěřitelné bojovnosti a troše toho sportovního štěstí se nakonec podařilo favorita ze severu Čech skolit. Pečetil to Soukup dvěma trestnými hody. Ovace domácích fandů byly odpovídající.

„Do poločasu jsme měli nad Teplicemi jasně navrch. Po zranění Martina Máchy jsme se ale museli strachovat o výsledek,“ podotkl k zápasu oslavenec Gezo.
Body Slovanu: Soukup 22 (1 trojka), Mácha 14 (2), Bielko 13, Lang 12, Bytel 9 (1), Rolínek 8, Hadaš 5 (1), Štětka 5 (1)
T.H.: 18/12, čtvrtiny: 18:11, 26:19, 23:27, 21:25

Slovan Mar. Lázně 97
BK Baník Most 91
po poločase 49:42

Utkání začalo několika nepřesnostmi na obou stranách. Opět jako v sobotním zápase ukončil trápení Bytel trojkou. Místo Máchy hrál na postu rozehrávače Štětka. Určitě si ten den nemohl stěžovat na nedostatek pohybu.
V útoku se domácím moc nedařily kombinace. V páté minutě se prohrávalo o pět bodů, Bytel ale srovnal. Vyrovnané skóre vydrželo až do konce čtvrtiny. Hodně se házely šestky za pět faulů u obou mužstev.

V úvodu druhé čtvrtiny utekl Most o tři body, košem stejné hodnoty ale kontroval Soukup. Pak šli domácí díky Rolínkovým doskokům do vedení. Několik minut nebyl protivník schopen zakončit. Byl trochu nervózní, zvláště když mu Hadaš dal v krátkém sledu čtyři šestky a jednu trojku. Další trojku přidal neúnavný Bytel. Tento borec s dvojími plícemi se prakticky nedostal ze hřiště a byl oporou v nejlepším slova smyslu. Hosté se však oklepali a desetibodovou ztrátu se jim dařilo pomalu snižovat.

Začátek druhého poločasu nebyl ze strany Slovanu špatný, i když z akce tři na jednoho, při níž se třikrát po sobě z bezprostřední blízkosti nikdo z domácích netrefil, vstávaly vlasy na hlavě. Vyšlo však pár protiútoků a dařila se taktika nechat se faulovat, což však stálo Rolínka bolavé koleno.
V osmé minutě druhé čtvrtiny se vyfauloval Lang a hosté nevzdávající se naděje na dobrý výsledek dali vzápětí dvě trojky. Dva koše téže hodnoty zaznamenali i na začátku závěrečné desetiminutovky.

Most vycítil šanci a začal hrát presink. V této fázi hry měl navrch a čtyři minuty před konce šel do jednobodového vedení. V domácím týmu už nebylo v podstatě koho střídat, zvláště když se poroučel ven pro pět chyb i poslední vysoký hráč – Bielko, za něhož nastoupil na hřiště Lambert.
Vítězství doslova vyházel ze šestek Rolínek (bilance 21/18 za celý zápas), jenž jich dal ke konci šest ze šesti. Tu poslední 42 sekund před koncem. V nervózním a chaotickém závěru ve snaze, co nejdéle udržet míč, stačil Slovan předvést několik kiksů. Ty naštěstí Most nezúročil.
„V tomto utkání ukázal tým svoji vnitřní sílu. I bez našeho klíčového rozehrávače jsme dokázali soupeře porazit. Oproti minulým zápasům jsme měli výbornou úspěšnost střelby trestných hodů,“ děl radostně trenér Gezo.

Body Slovanu: Rolínek 34, Soukup 19 (1), Bytel 14 (3), Hadaš 11 (1), Bielko 10, Lang 8, Štětka 1. T.H.: 47/38, čtvrtiny: 23:24, 26:18, 26:21, 22:28.

(Josef Milota)

23.2.2009 VSTUP DO DISKUSE

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.