V zápase proti Sokolu Žižkov byli vyloučeni basketbalisté i diváci

Mariánské Lázně - Vedle 205 cm vysokého Brůhy se i nejvyšší domácí Bielko jevil jako chlapec

18.1.2008

VŮDČÍ úlohu ve Slovanu splnil rozehrávač Martin Mácha (vpravo).Foto: Foto: Josef Milota

V úvodu basketbalové ligy mladšího dorostu začátkem října roku 2004 utrpěli basketbalisté Slovanu Mariánské Lázně okolo kapitána Michala Soukupa první a nadlouho poslední porážku na vlastní půdě. Na druhý nezdar došlo o právě uplynulém víkendu proti Sokolu Žižkov už v juniorské extralize.

Slovan Mar. Lázně 100
Basket Žižkov 66
po poločase 40:37

V nevytopené hale, kde diváci zůstali raději v zimních bundách, se dříve rozehřáli hosté, kteří hlavně díky Pýchovi – autoru 11 bodů – vyhráli první čtvrtinu 23:17. Slovan měl sice optickou převahu, ale s proměňováním šancí byl na štíru. Naopak Žižkov proměnil snad vše, na co sáhl.
Až v polovině druhé desetiminutovky přešli domácí do vedení. Zvláště se ukazoval Marek Lang, jenž zaznamenal deset bodů. Do šaten se šlo s hubeným, ale přece jen náskokem.

Výrazné zlepšení skóre přišlo až po poločase. To se Máchovi povedly tři pěkné akce za sebou. Ale jinak to bylo s proměňováním jako na houpačce, dvakrát třikrát to vyšlo, pak zase ne. Nehrálo se v nijak strhujícím tempu, Slovan se snažil minimálně chybovat.
Teprve v závěru zápasu ukázali junioři to, co od nich fanoušci chtějí vidět – opravdový basketbalový kolotoč, kdy si hosté téměř nesáhli na míč. Čtyři minuty před koncem vedl Slovan 90:60 a stovka byla v dohledu. Odkulhal ale Lang, což byla citelná ztráta. Vypadalo to, že se to do sta nepodaří dotáhnout. Nejvíce proti byl Marek Bielko, jenž po dvou smečích uzavřel konečný účet.

„V ne příliš ideálním prostředí pro sport jsme se dlouho trápili. K optimálnímu výkonu jsme se propracovali až ve druhém poločase. Přes výraznou výhru nejsem spokojen,“ byl přísný trenér Roman Gezo.
Body Slovanu: Lang 23 (1 trojka), Bielko 22, Mácha 18 (2), M. Soukup 12 (1), Bytel 10 (2), Weinzettl 10 (2), Nedvěd 3, Vodička 2. T.H.: 22/10.

Slovan Mar. Lázně 77
Sokol Žižkov 87
po poločase 37:44

Zcela jiné kafe bylo nedělní utkání proti týmu, jenž usiluje o vítězství v základní části. Početný a oproti říjnu, kdy na Žižkovu Mariánskolázeňští prohráli, ještě posílený tým vzbuzoval respekt.

Z jeho středu vyčnívali – a to doslova – tři dvoumetroví hráči. Však také trojice habánů Valc, Kucharič a Brůha dala dohromady 56 bodů. Vedle 205 cm vysokého Brůhy se i nejvyšší domácí hráč Marek Bielko jevil jako drobný chlapec.
První čtvrtina byla pro Slovan herně příznivá, ale menší efektivita střelby mu nedovolila se více vzdálit. Nehledě na průměrnou střelbu trestných hodů, v níž byl Sokol lepší (42/30 za celý zápas).

Nevyužité šance domácích byly k vidění i v další části hry, a tak si Žižkov vytvořil menší náskok. Domácí často nedokázali po dobrých obranných akcích dobře zakončit. Máchovo přehlédnutí časomíry, kdy dvacítku považoval za dvojku, a míč proto zahodil na desku, tento zmar jen umocňovalo.
Druhý poločas zahájil Žižkov trojkou a jeho dlouzí borci se prosazovali pod domácím košem. Za dvě a půl minuty už vedli o 11 bodů. Slovan ve snaze stáhnout ztrátu, zbrkle zakončoval a přicházel o míče – kroky, prorážení. Šňůra pěti bodů byla ojedinělá.

Beznadějně to vypadalo ve třetí minutě závěrečné čtvrtiny, soupeř zvýšil na rozdíl 17 bodů.
Domácí však přehodili nejméně na pátý rychlostní stupeň a po agresivním nasazení po celém hřišti během tří minut srovnali a ještě vedli o bod. Tento nečekaný obrat však zmrazil faul s technickou chybou lavičky a následně proměněným útokem hostí – 6 bodů v několika sekundách.
Pak se pro pět chyb poroučel na lavičku Lang a naprázdno vyšla tři sóla Máchy, která byla sporně posouzena jako prorážení. V nastalé emotivní atmosféře byli z haly vykázáni dva domácí horkokrevní fandové.

Zbytek utkání si Žižkov pohlídal a díky častějšímu a přesnějšímu házení šestek vyhrál. I tak si domácí hráči vysloužili po závěrečné siréně aplaus publika za bojovný přístup.

„Vlastní nedisciplinovaností a za pomoci občas katastrofálních výroků rozhodčích jsme přišli o vítězství. Poměr střílených trestných hodů - 20:42 – neodpovídal dění na hřišti,“ dodal stručně k zápasu kouč Gezo.
Body Slovanu: Mácha 23 (1 trojka), Lang 12, M. Soukup 11 (1), Weinzettl 10 (2), Bytel 8 (2), Bielko 6, Vodička 4, Nedvěd 2, Štětka 1. T.H.: 20/11.

18.1.2008 VSTUP DO DISKUSE

Vykrádal auta, teď spadla klec

Ilustrační snímek.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Karlovarský kraj – I ve druhém pokračování podzimní části krajského přeboru se bude na co těšit. Víkendovým tahákem bezesporu bude souboj Ostrova s Toužimí.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Loket – Vyburcovat fanoušky karlovarských hokejistů k podpoře klubu. Ukázat, že při svých hráčích stojí, i když se jim zrovna nedaří.

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.