VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mirka dojela a brečela dojetím

Cheb - Transalp měří 660 km, má osm 8 etap a závodníci nastoupají 21 623m

9.8.2008
SDÍLEJ:

Manželé Špačkovi dojeli v extrémně náročném závodě na 30. místěFoto: Foto: archív

Když přišel manžel Mirky Špalkové, bývalé Rousové, známé chebské cyklistky, s nápadem účastnit se nejtěžšího etapového závodu horských kol přes Alpy Transalp, zhrozila se. „Závod se jezdí ve dvojicích a my bychom tedy jeli v kategorii MIXED. Celoročně objedu cca 22 maratonů a 10XC závodů, ale „etapák“ jsem ještě nikdy nejela,“ přiznala. Proto ten respekt. Po téměř sedmi měsíční přípravě, nastal den D. Že těch příprav nebylo málo, musí být každému jasné – shánění náhradních dílů ( patky, přehezky…)..až po gely a tyčinky (cca v hodnotě 5 000 kč). Kámen ze srdce dvojici spadl, když jim Dalibor Bek přislíbil transita. Mohlo se stát, že by totiž nemuseli sehnat nocleh na jednotlivé dny. Závodu se zúčastnilo 587 dvojic, tj. 1074 závodníků a k tomu je nutno připočíst celý tým pořadatelů!!

Den první
„První den probíhalo řazení na startu systémem, kdo dřív přijde, ten dřív mele, tedy jede. Ale do dalších etap pořadatelé závodníky rozdělili do čtyř bloků dle celkového pořadí. V naší kategorii startovali z bloku A 1. – 5., z bloku B 6. – 25., z bloku C 27. – 50., z bloku D ostatní! V ostatních kategoriích bylo rozdělení obdobné. Nejpočetnější byly bloky C a D. Nutno podotknout, že i v těchto blocích byla výkonnost výborná a dosti vyrovnaná. Přijeli sem závodníci z celého světa. Mluvilo se tu především anglicky, pak teprve německy. Z Čech se nás tu sešly celkem 4 dvojice, tým IT Challenge Matoušek+ Saska, Merida biking team Ševčík + Vančuřík ,Merida Brno Kohoutek +Zapletal a my= Špalkové Kebek Chomutov.“
V první etapě dvojice v chomutovském dresu probojovávala ze zadního postavení na startu. Podařilo se jí s časem 4:31 h. umístit na 27. místě. V této etapě si vyzkoušela jen jeden desetikilometrový kopec!

Den druhý
Druhý den tedy start z bloku C. Déšť a chladnější počasí tuto etapu dlouhou 76km dost ztížil. Kopce tam byly tři a taky dost namáhavých trialů, přesto jeli skvěle. 4tyřiadvacáté místo je řadilo do startovního bloku B!

Den třetí
„Ve třetí etapě přihází hned po druhém kilometru dlouhé stoupání Idjoch ( 2737m) a mé první dechové problémy, nemohla jsem se nadýchnout a v hlavě si srovnávám rychle hodnoty – přežít nebo závodit! Nahoře je sníh. Dojíždíme 45. a celkově propad na 29. místo,“ vzpomíná Mirka Rousová–Špalková.

Den čtvrtý
Do čtvrté etapy nastoupila chebská závodnice s respektem a obavami, nakonec dechové potíže přehlušily bolesti zad, které ji trápily až do konce „etapáku“. Čas 5:51h posunul dvojici na 30. místo a stále startovala z bloku C. I tak to znamená vstávat každý den v 6 hodin. Mirka začíná mít problémy se snídáním, žaludek zlobí.

Den pátý
Pátá etapa je všemi považována za jednu z nejtěžších - 122 km a výstup na Bochetta di Forcola (2768 m)! První 3 hodiny ujeli 30 km, ale nakonec časový limit 9hodin stihli. Opět posun na 31. místo celkově.

Den šestý
Další den čekala na závodníky nejtěžší etapa – 97km a 3929 m převýšení!! „Tady měl Míra velkou krizi, ještě jsme zabloudili, ale přesto držíme slušné 32. místo.“

Den sedmý
Předposlední etapa měřila 74km, ale převýšení opět 3041m. Začínala kopcem dlouhým 22 km a měl převýšení 1400m! „Tento kopec bych bez Mírovo pomoci nevyjela, tlačil mě, jak mohl, vedro a bolesti zad mě opět velmi trápily, ale polepšili jsme si na 31. místo.

Den osmý
V závěrečné etapě opět nemohl chybět kopec, ale ještě děsivější byl sjezd s klesáním 33%. „Jízda mezi vinicemi a dojezd do cíle byl famózní. V cíli stříkalo ´šampáńo´ a já brečela dojetím, že jsem to dokázala! Každému bych ten pocit štěstí přála.“
Celkový čas 49 hodin 35 minut vynesl chebskochomutovské dvojici 30. pozici ze 72 týmů MIXED, z nichž 10 vzdalo!
„Průměrně jsme tedy seděli na kole 6 hodin a 12 minut, nastoupali jsme 2700 m a ujeli 83km. Chtěla bych moc poděkovat mému manželovi a všem, kteří nám drželi palce,“ vzkázala Mirka Špalková.

(miš)

9.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení