VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úšovičtí kuželkáři museli vzít zavděk tepelským azylem

Mariánské Lázně - IV. ročník turnaje Úšovická kuželka se konal v Teplé u Mariánských Lázní

21.1.2008
SDÍLEJ:

POHÁR za první místo v kategorii neregistrovaných přebírá z rukou ředitele závodu Miroslava Pešťáka (vlevo) Josef Milota. Foto: Foto: Jiří Sysala

Provozovat kuželkářský sport není nic těžkého. To dobře vědí převážně mariánskolázeňští účastníci IV. ročníku turnaje Úšovická kuželka. Tito borci se opět sešli v tepelské kuželně, v Mariánských Lázních totiž i přes značný zájem dosud žádný kuželkářský stánek nestojí. Díky Rolandu Schoppovi ze švýcarského Bernu se jednalo o mezinárodní akci.

Před samotnou soutěží se mohli příchozí začíst do letitých pravidel – jedněch z prvních – v nichž se mimo jiné píše: a) Uchopiti kouli, hluboce nabrati dech, s komíhající se paží se předkloniti, určiti místo vrhu, podívati se na místo položení koule, napiati svaly, odhadnout sílu potřebnou ku vrhu a provésti vrh. b) Vzpřímiti tělo, ramena nechati poklesnouti, uvolniti svaly a znovu hluboce nabrati dech. c) Pozorovati dopad koule a výsledek vrhu. d) Uvarovati se veškerých nesportovních pohybů, jako skoků, pomáhání tělem apod. Takto provedené vrhy uvádějí veškeré svalstvo do pohybu, posilují srdce, plíce a ztužují svalovou soustavu tělesnou.

Takto teoreticky vybaveno se 14 registrovaných a 26 neregistrovaných hráčů pustilo do díla. Aktivní kuželkáři házeli na 120 hodů, amatéři měli pouze poloviční porci, z toho jen 15 hodů na dorážku.

V obou kategoriích byly k vidění pěkné výkony. Vítěz mezi registrovanými – Martin Šourek – zaznamenal skvělých 520 bodů. Jeho 92 bodů na patnáct hodů do plných a 67 bodů na jedné ze čtyř patnáctihodových dorážek bylo pro vítězství rozhodující. Přes pět set se dostal i stříbrný Jiří Velek (503), třetí byl ředitel turnaje Miroslav Pešťák. Pořadí na dalších místech mělo tuto podobu: Jana Reiserová (488), Miroslav Staško (468), Petr Tauber (465), Jan Mandák (461), Michal Žižka (459), Jiří Sysala (451), Jan Boško (450), Jana Lukášková (445), Marcela Bošková (426), Růžena Obručová (410) a Jan Polidar (395).

Daleko vyhecovanější byla soutěž hobby-kuželkářů, kde nikdo nikdy neví, komu to kdy vyjde. Nejvyrovnanější výkon a osobní rekord si vytvořil vítězný Josef Milota (286) za hody 79, 86, 80 a 41. Do poslední chvíle ho atakoval hokejový brankář Petr Kocourek (265) za sérii 70, 83, 76 a 36, slibnou perspektivu pak ukázal bronzový Ivan Boško mladší (253) za hody 75, 80, 76 do plných, ale jen 22 na dorážku. Čtvrtý byl Jan Pipta, jenž se může pochlubit nejlepšími výkony na jedné dráze do plných (92) i na dorážku (45). Ten ale coby předchozí vítěz měl hendikep v podobě dvojí dorážky. Totéž čeká příště i Milotu.

Za nimi se od pátého místa seřadili: Josef Vyskočil (245), Michaela Blažejová (238), Jiří Bilinčuk (237), Jiří Velek (235) – bratranec výše zmíněného závodníka stejného jména, Zdeněk Turský (232), Karel Klein (231), Miloš Novák (229), Pavel Mrůzek (225), František Štrunc (216), Jan Ošťádal (215), Jaroslava Žižková (2132), Milan Matějka (208), Filip Mrůzek (207), Robert Mahler (206), Ladislav Velek (201), Jana Mahlerová (184), Stanislav Strnad (174), Pavel Littman (172), Roland Schopp (162), Katka Šimberská (151), Monika Malinovská (145) a Jiří Horní (143).

Pak ale kuželkářský den zdaleka nekončil. Téměř všichni se nechali zapsat do vyřazovacího pavouka, v němž si to rozdali ve dvojicích na deset hodů do plných. Lepší postupoval dál. Spousta favoritů nepřežila první vyřazovací kola. Stoupající tendenci měla hra nakonec vítězné Michaely Blažejové. Její poslední čtyři výkony 57, 56, 63 a 57 byly výborné. S druhým místem se musel spokojit registrovaný Jiří Velek, jenž před každým kolem tvrdil, že to soupeři nechává. Opak byl ale pravdou, bojoval jako lev. Jen na tu dorostenku ve finále už neměl, jeho závěrečných 42 bodů byla dost slabota. Souboj o třetí místo pro sebe rozhodla aktivní závodnice Jana Reiserová (55), která zdolala Filipa Mrůzka (45). A pak už se jen rozdaly ceny, jichž bylo dost pro všechny.

Na závěr ještě něco z historie. V brněnském policejním řádu z doby císaře Josefa II. se v paragrafu 10 praví: Výslovně se zakazuje hra v kuželky v neděli a sváteční dny pod trestem deseti říšských tolarů před čtvrtou hodinou odpolední! Příčinou je skutečnost, že obyčejní kuželkáři nepožívají nejlepší pověsti, oddávají se vedle ušlechtilé zábavy také nemírnému požívání piva, vína a rosolek. Rozdovádění se pak hlučně a pohoršlivě chovají, v hráčské vášnivosti a ráži nemluví řeči vázané, ale zato hodně květnaté a málo vybíravé.

Ty doby jsou však již pryč, napsal jistý Karel Tauš v roce 1938 do příručky „Kuželkářský sport“. Souhlasíte?


21.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení