Hodinu před startem XXVIII. ročníku mariánskolázeňského triatlonu Železný dědek – Memoriál Míry Touše – to vypadalo, že pořadatelů z místního vodáckého oddílu bude víc než závodníků. Naštěstí se pak ještě někdo na koupaliště Lido v Hamrníkách dostavil, a tak bylo ve startovní listině 43 jmen.

To byla na rozdíl o let minulých spíše menší návštěva, na níž se možná podepsal souběžný krosový triatlon v Ostrově, ozdobený navíc účastí lyžaře Bauera, nebo mariánskolázeňské cyklistické závody, či prakticky nulová propagace jednoho z nejstarších triatlonů na západě Čech.

Počasí panovalo proměnlivé. V úvodu při plavání pršelo, tam to ale nikomu moc nevadilo. Na kole bylo pod mrakem, ale skoro celou dobu nepříjemně foukalo. Jak už to bývá , na potvoru prakticky jen zepředu. Při běhu už pálilo sluníčko

První místa v hlavní kategorii mužů do 40 let obsadila trojice Švarc (Domažlice), Bíba (Stříbro) a Holeček (Plzeň). Jmenovaní borci byli logicky nejlepší i v absolutním hodnocení a rozdělili si i nejrychlejší časy v jednotlivých disciplínách.
600 m dlouhé plavání vyhrál Švarc za 7 minut a 45 sekund, na kole (44 km) to šlo nejlépe Holečkovi – 1:12:26 a na šestikilometrovém běžeckém úseku dominoval Bíba – 22:36.

Všechna jména jsou v Mariánských Lázních dobře známá. Švarc se po bronzu z roku 2006 a stříbrech ze dvou předchozích let konečně dočkal nejvyšší mety. Na Bíbu zbyla v minulosti pouze čtvrtá nebo pátá místa, Holeček si však pohoršil. V roce 2006 skončil druhý, o rok později dokonce zvítězil.
Kategorii žen vyhrála suverénně Milada Štecherová z Aše za 2:08:10. Ta byla v letech 2006 a 2008 v Mariánských Lázních druhá, v roce 2007 získala zlato ve vynikajícím čase pod dvě hodiny.

Šestice triatletů z Mariánských Lázní a nejbližšího okolí hrála ve startovní listině okrajovou roli. Nejlepší z ní byl dvanáctý v kategorii mužů Robert Šup (2:14:10), jenž skončil 32. v absolutním pořadí.

Čulibrka – cenu pro posledního v cíli – dostal už po několikáté Petr Kabourek z TTC Vyšehrad Praha. Ten je lázeňskému závodu obzvláště věrný. Od roku 1996 nechyběl ani jednou a má na svém kontě třináct účastí. To však není zdaleka nejvíc. V cíli se objevili i dva závodníci, jež mají o jednu, resp. o tři účasti více.

Při pozávodním posezení se Šup u pořadatelů dožadoval nějaké ceny pro nejlepšího domácího závodníka. Ta se v minulých letech udělovala. Organizátoři ho ale odbyli.

Robert je autorem svérázného rozdělení triatlonového startovního pole. Ti aktivní, co plavou v neoprénech, jsou závodníci, ostatní, mezi něž se sám počítá, pak idioti. Těch prý bylo letos poskrovnu.

V rámci Železného dědka se zároveň udělovaly medaile pro přeborníky Plzeňského kraje. Plzeňští byli s místem konání i organizací velmi spokojeni a vyjádřili se v tom smyslu, že by i v budoucnu využili mariánskolázeňský triatlon stejným způsobem.
Organizátoři v čele s Jiřím Hommerem a Pavlem Tuháčkem všem poděkovali za účast a pozvali všechny i na další ročník.
Uvidíme, kolik jich přijede. Na rozloučenou se totiž z reproduktorů linul zpěv Ivana Hlase z muzikálu Šakalí léta: „Táhněte do háje, všichni pryč…“

Výsledky

Junioři
1. Radim Cibulka (Hořovice) – 2:00:37
Muži do 40 let

1. Norbert Švarc (Domažlice) – 1:43:41, 2. Jan Bíba (Stříbro) – 1:44:09, 3. Jaroslav Holeček (Plzeň) – 1:45:34
Muži nad 40 let
1. Zdeněk Procházka (Karlovy Vary) – 1:49:11, Milan Ungr (Praha) 1:49:41), 3. Stanislav Cibulka (Plzeň)
Ženy
1. Milada Štecherová (Aš) – 2:08:10), 2. Lenka Maxová (Nučice) – 2:17:19, 3. Iveta Vyšínová (Karlovy Vary) – 2:24:38.

(Josef Milota)