Celá česká orientační špička se sjela do Koutů u Ledče nad Sázavou. Jen pár kilometrů od toho místa situoval Jaroslav Foglar román Hoši od Bobří řeky. Na programu byl vrchol sezóny – mistrovství České republiky na klasické trati.

Tratě v kopcovitém ale dobře průběžném terénu se vesměs líbily, i když bez rychlého a vytrvalého běhu a hlavně bez chyb nešlo o předních příčkách vůbec přemýšlet.

V sobotu se odehrála kvalifikace. Dorost, junioři a muži a ženy v hlavních kategoriích měli několik rozběhových skupin a pouze předem daný – ne příliš vysoký – počet postupoval do nedělního A finále.
Ve veteránských kategoriích šla dál polovina startovního pole, nejvýše však 25 závodníků. Ti méně úspěšní se v neděli nenudili, běželi finále B, C, event. D zvané pralesní liga.

Ta málem zbyla na Jana Fišáka z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK v kategorii H 60, jenž obsadil poslední – patnácté - postupové místo. Úspěšní byli v kvalifikaci i jeho oddíloví kolegové Jan Sklenář (2. v kat. H 65) a Josef Milota (7. v kat. H 50).
Smutně s výronem kotníku doběhla na dvanácté příčce juniorka Eliška Kuncová v jedné ze skupin kategorie D 20. O den později pak raději nestartovala.
Finálové tratě byly o poznání delší a orientačně náročnější. To vyhovovalo Janu Sklenářovi. Ten svou kategorii vyhrál a získal přebornický titul. Jeho nejvážnější soupeř – stříbrný Jan Čadil z FS Praha – si mohl hlavu ukroutit při přemýšlení, kde nechal sedm sekund, které mu scházely ke zlatu.
Potřetí v tomto roce se Josef Milota jedinou chybou – tentokrát pořádnou pětiminutovou – připravil o jisté umístění na stupních vítězů v některém z mistrovských závodů. Předtím se mu takto nedařilo na krátké trati a ve sprintu. To je už pádný důvod k zamyšlení. Ve své kategorii obsadil devátou příčku, když na bronz chyběly dvě minuty a šestnáct sekund.

S jedenáctý místem by vcelku spokojen Jan Fišák, jenž se nedopustil zásadní chyby. Soupeři byli ale rychlejší. To byste nevěřili, jak ti šedesátníci umí běhat.

Svého nejlepšího výsledku na Mistrovství republiky dosáhl Václav Chotětický z Aše devátým místem v kategorii H 55. Na bývalého reprezentanta a medailistu z MS Petra Uhera z USK Praha ztrácel na sedmikilometrové trati necelých deset minut.

Ašský veterán Karel Pilař startoval mezi 140 muži v hlavní kategorii H 21. Na lepší než 10. místo ve finále D to ale přes veškerou snahu nebylo.
B finále běžel Jaroslav Jirásek z Chebu v kategorii H 60, kde doběhl jako pátý. Dobru vizitku zanechali u Ledče dva západočeští borci v hlavních kategoriích. Pavla Fialová z Kašperských hor doběhla na desetikilometrové trati na výborném osmnáctém místě jedenáct minut za bezkonkurenční Danou Brožkovou z Jičína – letošní mistryní světa na této distanci.

Mezi elitní muže se dostal reprezentant v lyžařském OB Jiří Bouchal z VŠ Plzeň. Jeho 24. příčka mezi republikovou elitou není špatná. Výjimečně se totiž některý Západočech do Áčka vůbec protlačí. Na 17 kilometrů dlouhé trati s 29 kontrolami zvítězil podle předpokladu Michal Smola ze Zlína (stříbrný z letošního MS na krátké trati) v čase 90 minut a 9 sekund. Bouchal dosáhl času 105 minut a 53 sekund. V A finále byla ještě Tereza Uhlíková ze Sokolova v kategorii D 18. Patřilo jí deváté místo.