Třiatřicátý ročník vícedenních závodů v orientačním běhu – Jarní trojúhelník – pořádaný druhý květnový víkend Mariánskolázeňským orientačním klubem MLOK je minulostí.

Pěkná návštěva zhruba tří set sportovců ze všech koutů Čech a Moravy – nejvzdálenější byli z Nového Boru, Rychnova nad Kněžnou, Vsetína nebo Brna – odjížděla spokojena. Zasloužilo se o to nejen slunečné počasí, ale i dobře zvládnutá organizace a orientačně zajímavé tratě.

Mariánskolázeňští využili volného čtvrtka a počítali s tím, že si většina zájemců vezme na pátek volno. To se potvrdilo, a tak se běhalo čtyři dny.
První etapou byl závod na krátké trati, uspořádaný v Lazech nad Lázněmi Kynžvart. Byl to zároveň přebor západočeské oblasti na této distanci. Maximálně pětikilometrové tratě s mnoha kontrolami byly namotané na relativně malém prostoru. Ze všeho nejdříve si startující v úvodu pořádně vymáchali dolní končetiny v bažinatých pasážích. Většina si ale tratě i postupovou náročnost pochvalovala.

Parkový sprint v pátek odpoledne nabídl i nezúčastněným obyvatelům města či turistům možnost seznámit se s orientačním během na vlastní oči. Start i cíl byl v Mariánských Lázních na fotbalovém stadionu Viktoria. Běhalo se v celém parku okolo Ferdinandova pramene, příměstském lese i v úšovické zástavbě. I v tomto orientačně lehkém avšak velmi rychlém závodě se dalo chybovat.

Do závodu na klasické trati vybíhá Jaroslav Jirásek z Chebu.

Vrcholem prodlouženého víkendu pak byl sobotní závod na klasické trati v podhorském terénu severozápadně od nejvyššího vrcholu Slavkovského lesa – Lesného. Centrum bylo v Jedlové. Zde se navíc rozdělovaly medaile pro oblastní přeborníky na klasické trati. Hodně dlouhých postupů dávalo nejrůznější možnosti volby, obtížné byly ale i některé kratší, kdy se kontroly u kamenů dohledávaly v zarostlých a zamokřených místech.
Ani závěrečný závod na zkrácené trati se shromaždištěm pod mariánskolázeňskou sjezdovkou nebyl vycházkou. Les severně od Pastýřského odpočívadla u hotelu Esplanade, kde byl start i cíl, sice umožňoval téměř rovné postupy, ale za cenu kvalitní práce s mapou a dobré fyzické kondice.
Jako one man show působilo vystoupení Karla Rambouska ze Sokolova ve čtyřicetičlenné kategorii mužů H 21. Aktuálně dvacátý druhý orientační běžec českého žebříčku přijel do Mariánských Lázní s formou jako hrom. Kromě sprintu, v němž byl těsně druhý, vyhrál s několikaminutovým odstupem všechny lesní etapy. V konečném součtu měl dvacetiminutový náskok před druhým v pořadí. Tím byl Vojtěch Hora, třetí skončil Ondřej Pokorný (oba Praga Praha).

Pavla Fialová forever, chtělo se napsat na diplom pro vítězku kategorie žen D 21. Závodnice z Kašperských Hor totiž zaznamenala v Mariánských Lázních už deváté prvenství mezi ženami. A to má ještě na svém kontě dvě výhry v žákovských kategoriích. Velmi vážnou soupeřku měla v bývalé reprezentantce Ivě Rufferové z Jiskry Nový Bor, která Fialovou ve druhé, třetí i čtvrté etapě vždy o kousek porazila. Severočeská běžkyně však v prvním závodě vynechala jednu kontrolu, a tak nemohla být celkově hodnocena. Druhé místo vybojovala Vlaďka Hrstková ze Sparty Praha, třetí byla Jana Škorpilová z USK Praha.

Z domácího oddílu se celých čtyřdenních účastnili pouze někteří mládežníci. Čtvrtou příčku obsadil Vít Macura v kategorii H 12 (3.-1. místo v oblastním přeboru, 4., 7., 7.), sedmý byl Břetislav Milota v kategorii HDR - děti s doprovodem (5., 11., 16., 10.) a osmá skončila Magda Sklenářová (9.-3. v OP, 6., 11., 8.). Šestá doběhla na klasické trati Jana Sklenářová v kategorii D 16, což jí vyneslo bronz v oblastním přeboru.

Nejmladším účastníkem orientačních závodů byla Maruška Bartošová z Mariánských Lázní. Trať absolvovala s mámou Janou.

Vědět o sobě dali členové KČT Aš. Nejlépe dopadl Jiří Frank, jež obsadil stříbrnou příčku v kategorii H 12 (4.-2. v OP, 5., 5., 3.). V kategorii H 35 bojovali bratři Václav a Jan Chotětičtí. Lepší byl prvně jmenovaný, který obsadil čtvrté místo po umístěních 5.-3. v OP, 7., 7., a 4. Jan doběhl šestý (9., 12., 6., 8.). Rovněž šestý skončil Marek Šulc v kategorii H 16 (9., 3., 8., 5.), jenž byl o příčku lepší než jeho oddílový kamarád Luboš Lhoták (7., 10., 6., 9.). Kvalitní byla sedmá pozice Karla Pilaře v kategorii H 21 (22., 9., 10., 12.). Jenom na oblastní přebory přijela Lenka Dlouhá a pokaždé se umístila. Na krátké trati doběhla druhá, na klasice potom třetí. Pokaždé brala stříbro v oblastním přeboru.

Obdobně pojal závody i Jaroslav Jirásek z Chebu v kategorii H 55, jenž vynechal pouze páteční sprint (5.-3. v OP, -, 5.-2. v OP., 11.).
Příští ročník Jarního trojúhelníku bude pouze dvoudenní. Předcházet mu ale bude páteční Mistrovství České republiky v nočním orientačním běhu.
Vítězové jednotlivých kategorií: HDR – Pavel Bartoš (Koura Praha), H 10 – Jiří Vébr (Tábor), D 10 – Zuzana Hrabánková (Praga Praha), H 12 – Aleš Horký, D 12 – Petra Salfická (oba Kralovice), H 14 – Lukáš Kettner (Hostivice), D 14 – Marie Procházková (Dobřichovice), H 16 – Tomáš Rusý (Kamenice), D 16 – Anna Kožinová (Praga Praha), H 18 – Tomáš Kořínek (Nový Bor), D 18 – Monika Procházková, H 21 – Karel Rambousek (oba Sokolov), D21 – Pavla Fialová (Kašperské Hory), H 35 - Antonín Procházka (Dobřichovice), D 35 – Jana Bejčková (Slaný), H 45 – Lubomír Hošek (České Budějovice), D 45 – Dana Hrstková (Havlíčkův Brod), H 55 – Rudolf Hrobař (Rychnov nad Kněžnou), D 55 – Věra Bohuslavová (Plzeň), D 60 – Ludmila Boučková (České Budějovice), H 65 – Ivan Vyškovský (Vsetín), H 70 - -Vladimír Attl (Praga Praha).