Jezdec z Portugalska cestoval do Nebanic několik dní

Nebanice - Výsledkový servis

22.7.2008

Závody spřežení v Nebanicích na ChebskuFoto: DENÍK/ Jan Buriánek

Světový pohár čtyřspřeží měl své další pokračování na mezinárodních závodech spřežení v Nebanicích, kde se sešlo 67 soutěžících z 11 zemí, kteří závodili v soutěžích čtyřspřeží, dvojspřeží a jednospřeží, přičemž páry a čtyřky měly své zastoupení i v kategorii poníků. Naši jezdci nashromáždili v průběhu závodů cenná dílčí umístění a poměrně úspěšně bojovali o kompletní umístění.

V České republice jsou pořádány dvoje velké mezinárodní závody spřežení, a to v Kladrubech nad Labem a v Nebanicích u Chebu. Již druhou desítku let je pořádá rodina Šimáčkova se skromným týmem spolupracovníků, osvědčeným mezinárodním sborem rozhodčích a skupinou věrných sponzorů. Mnoho závodníků má již za sebou také více než desítku účastí na CAI-A v Nebanicích, ale stále přibývají noví. Důvodů je mnoho – od tradice, přes kvalifikace, po sbírání bodů do Světového poháru čtyřspřeží či do světového žebříčku Top driver awards. A hlavně všichni se od roku 2004 radují z otevření hranic a z normálního přesunu koní z jedné země EU do další.

Mnoho let zpátky až do loňského roku jsme vždy mohli konstatovat, jaké velké štěstí všechny zúčastněné potkalo, když se vrtkavé červencové počasí zrovna vybralo a na nebanické závody svítilo sluníčko, třebaže před tím, či potom mnoho dní pršelo. Letos přišel tedy ten rok, kdy pršelo i v Nebanicích při CAI. Ale organizátoři i závodníci nesli vše velmi statečně, takže snad jen diváci by mohli býti vytaháni za ucho za nižší účast. Ti nejvěrnější však stejně přijeli, za což jim patří pochvala.

Drezury

Tyto zahajovací soutěže se jely ve čtvrtek a v pátek, první den bylo velmi teplé počasí, páteční soutěžení se odpoledne vyznačovalo přežitím průtrže mračen. Nejvíce tím byl postižen Piotr Mazurek z Polska, který právě v té největší čině přijel na drezurní obdélník. Společně s ním promoklo mnoho jezdců a koní ze soutěže čtyřspřeží na opracovišti. Soutěž musela být přerušena, protože nebylo vidět z rozhodcovských budek do středu obdélníku, pořadatelé museli sesbírat popadané větve a po půlhodině bylo možné pokračovat dále.

V párech pony (3) se nejvíce dařilo Alfrédu Länglemu z Rakouska (58,03 tr. b.), Mgr. Monika Pospíšilová neměla se svými koňmi ten pravý den a obsadila 3. místo. Ve čtyřspřeží pony (6) zaujal první místo Martin Ritter z Německa (60,59), v této skupině nestartoval žádný český závodník.
V jednospřeží (23) se vedení ujala Arja Mikkonen z Finska (48,00), která je první mistryní světa v soutěžích jednospřeží z rakouského Ebbsu v roce 1998. Z našich absolvovali nejlépe drezurní zkoušku ex aeqo Tomáš Barták a Jan Exnar, když oba od rozhodčích obdrželi 60,03 tr. bodů a obsadili 9. místa.

Drezura dvojspřeží (16) měla jasného vítěze a tím se stal s více než čtyřbodovým náskokem vždy elegantní Ing. Ladislav Vyrtych, výkonem 48,00 tr. b. Další pěknou českou drezuru zajel Alexander Soukup na 4. místě (55, 68) a na 8. místě Tomáš Jelínek (61,57), těsně sledovaný 9. Jaroslavem Kohoutem (61,95).
Vítězství v drezurách čtyřspřeží (19) si vydobyl Ital maďarského původu Jozsef Dibak, nejlepší českou drezuru předvedl Petr Vozáb s novým koněm (G Pastora) ve spřežení (53,89), obsadili 4. místo, na 7. pozici zajel úlohu Jiří Nesvačil sen. (56,58), který rovněž vyměnil některé koně v zápřeži a Ladislav Jirgala obsadil s mladým spřežením 11. místo (59,26).

Maraton

Počasí při maratonu bylo milosrdrné k účastníkům akce – nebylo takové horko, aby znepříjemňovalo koním soutěžení a divákům spalovalo nosy a ramena a nepršelo tolik, aby to ohrožovalo průjezdy v překážkách. Půda byla těžší, překážky poměrně dlouhé. Poníci zvládli program do oběda. To už Monika Pospíšilová nenechala nic náhodě a spravila si náladu po drezuře, když zvítězila v maratonu. Ve čtyřspřeží pony si pro první místo odvážnou jízdou dojel Wilheim Tischer (a už ho nepustil).

Jednospřeží (stejně jako poníci) měla dle rozpisu na programu sedm překážek, páry a čtyřky osm, včetně tradičního průjezdu Ohří. V jedničkách nejrychleji proletěl překážkami švédský závodník Johan Herner, z českých soutěžících byl nejlepší 5. Tomáš Barták jun., 8. Pavel Drbohlav a 11. Jan Exnar. Pánové se se svými spřeženími opravdu velmi snažili a přineslo jim to umístění v první polovině.
V maratonu párů zvítězil rakouský jezdec Ewald Wurm, kterému hbitě šlapal na paty český reprezentant Marek Jirgala. České diváky určitě potěšilo 5. místo Tomáše Jelínka a 6. místo Martina Hejla.
Po maratonu čtyřpsřeží se mohl nejvíce radovat český závodník Ladislav Jirgala, který zvítězil. Těsně ho doháněl dvojnásobný mistr světa (z roku 1991 v párech a z roku 1998 ve čtyřkách) Švýcar Werner Ulrich. Jiří Nesvačil sen. obsadil cenné 6. místo a se stejným počtem tr. bodů obsadili 10. místa Zdeněk Jirásek a Josef Hrouda.

Parkur

Ač jsme všichni doufali, že se počasí vyprší přes noc, déšť pokračoval po celou neděli. Naštěstí vládla (i s bahnem obalenými koly a kopyty) správná soutěžní atmosféra a hned u soutěží pony se čeští diváci mohli radovat nejen z vítězství v parkuru Moniky Pospíšilové (11,19), ale i z jejího celkového vítězství. Ve čtyřkách se onoho sobotního vítězství již nepustil W. Tischer a zvítězil rovněž nejen v parkuru, ale i v kompletní soutěži CAI-A 4P.
V parkuru jednospřeží sice zvítězil Němec Michael Gerk, ale celkové prvenství si odnesla finská hvězda Arja Mikkonen. Za zcela nepatrně překročený čas vyfasoval Jan Exnar jednu desetinu! tr. bodu, ale zároveň nejlepší české parkurové umístění (5. místo). T. Barták jun. si se skóre 4,07 zajistil 11. místo. Celkově oba hoši obsadili mezi 23 závodníky pěkná místa v první desítce – T. Barták šesté a Jan Exnar sedmé, většina dalších českých soutěžích se v kompletní soutěži vešla mezi 18. až 23. místo.

V parkuru dvojspřeží podal nejlepší výkon český jezdec Marek Jirgala, nejenže vyhrál překážkovou jízdu (1,21), ale získal i skvělé 2. místo v celkovém hodnocení. Parkur se vydařil i 3. Sašovi Soukupovi (4,66) a 6. T. Jelínkovi (11,20). Celkově zvítězil Holanďan Raymond Letteboer, do první desítky v kompletní soutěži svými odvážnými výkony vstoupili – 6. Tomáš Jelínek, 7. Ing. Ladislav Vyrtych , 8. Alexander Soukup, 9. Martin Hejl a 10. David Myška.

Čtyřdenní závodění jako vždy uzavíraly parkury soutěží čtyřspřeží. Ten zcela bezchybný se podařil Maxi Dangelovi z Německa. Nejlepší český parkur představil Petr Vozáb, když nasbíral pouze 1,58 tr. b. za čas a obsadil 2. místo. Také Zdeněk Jirásek se pouhými 3 tr. body vyšvihl na vynikající 3.místo. V kompletní soutěži CAI-A vyhrál Němec Steffen Scholz, z našich závodníků byl nejlepší 4. Ladislav Jirgala, 9. Jiří Nesvačil sen. a 10. Zdeněk Jirásek.

I Holandské Antily

Do Nebanic přijelo mnoho závodníků ze sousedních zemí, ale i několik „velmi přespolních“ – k těm nejvzdálenějším patřil jezdec z Portugalska, který do Nebanic cestoval přes celou Evropu několik dní. K exoticky znějícím zemím lze určitě přiřadit Holandské Antily (je to pouze formální únik holandských jezdců, kteří se nevejdou do národní reprezentace).
Každopádně se ještě vrátíme na nebanické závodiště. V letošním roce si zaslouží pochvalu za opravu či přebudování některých překážek, úpravu drezurního obdélníku či velmi dobré zázemí ve velkém stanu, kam se vjedou všichni účastníci závodů. CAI-A skončilo, těšme se na další.