Stolní táhlový hokej se v Chebu hraje závodně od roku 1994, kdy se hrála první sezona Chebské ligy.Tu založilo několik nadšenců, kteří se vrátili do svých klukovských let a již dva roky před první sezonou místní ligy hráli turnaje ve stolním hokeji. O hru byl stále rostoucí zájem, a tak došlo na myšlenku a posléze i realizaci pořádat pravidelnou soutěž. Vraťme se ale o pár let zpět.

Stolní hokej od švédské firmy STIGA se do České republiky dostal v roce 1990. O rok později se začal hrát i na Chebsku. Oproti někdejšímu a známějšímu hokeji z klukovských let byl tento zkutečnou lahůdkou, neboť dokonale imituje opravdový hokej. Hráči na ploše svádí nelítostné souboje, jsou nabarveni v barvách různých týmů a podle fantazie majitele. V této stále se rozvíjející stolní hře se konají nejenom turnaje a různé ligy, ale také turnaje Českého poháru a Mistrovství republiky. Opravdovou perlou u nás je každoročně Czech Open, kam se sjedou hráči a hráčky z celé Evropy. Vrcholem na mezinárodní úrovni je Mistrovství světa. Stolní hokej má vlastní mezinárodní asociaci a u nás je to Česká asociace stiga game, která sdružuje kluby a hráče stolního táhlového hokeje. V roce 1995 byl založen klub stolního táhlového hokeje SHC Cheb, který převzal plnou organizaci místní soutěže a turnajů a dal tomuto smysluplný soutěžní řád. Klub a jeho hráči jsou platnými členy ČASG a ČSTV, na Chebsku Sportovní unie Chebska. Činnost klubu řídí výkonný výbor v čele s prezidentem klubu.Od roku 1996 se SHC Cheb pravidelně zúčastňuje Mistrovství České republiky, kde také v minulosti zásluhou svých odchovanců Tomáše Brabce a Miloslava Kubici získal i tři medailová místnění. Miloslav Kubica nás navíc reprezentoval na turnaji ve Švédsku, kde obsadil vynikající třetí místo. V soutěži družstev na MČR osadil v tvrdé konkurenci nejlépe 6. místo.V roce 2000 klub uspořádal Mistrovství republiky v Chebu. Kromě toho se v našem městě konal několikrát turnaj Českého poháru, kde se sešla elita stolního hokeje.

Klub a Chebská liga se rozvíjí nejen díky nadšení svých členů, ale taky díky dlouholeté podpoře Města Cheb, Sportovní unie Chebska a 6. Základní škole v Chebu, kde se tyto soutěže a turnaje konají. V roce 1999 se dva zástupci klubu – Josef Gruncl a Miloslav Kubica stali sportovci města Cheb. Do Chebské ligy se od jejího založení zapojilo 70 hráčů a hráček všech věkových kategorií. Dva z nich - Hrachovec s Grunclem nevynechali ani jednu sezonu.

Nejúspěšnějším hráčem historie podle výsledků je Luboš Černý, nejvíce titulů získal Miloslav Kubica - bylo jich deset. Liga se hraje dvakrát do roka, systémem každý s každým a o titul pak ve vyřazovacím play-off. Soutěž má své dobré jméno i mimo naše město a je uznávaná v rámci republiky jako jedna z nejznámějších.

V síni slávy CHL je osm nejlepších hráčů minulosti a současnosti. Jsou jimi Josef Gruncl a Daniel Hrachovec, zakladatelé ligy, Martin Musil a Stanislav Srba, kteří výrazně přispěli svou herní kvalitou k rozvoji soutěže, Zbyněk Froněk a Tomáš Brabec, kteří byli asi největšími talenty soutěže a konečně Miloslav Kubica a Luboš Černý, dva nejlepší hráči současnosti. Zapomenout nesmíme ani na některá další jména. V minulosti např. Ladislav Hrudník, Petr Elizeus, Josef Ondrík, Jan Lucák, Martin Oros, Pavel Šperl, v současnosti jsou to Jiří Vácha, Roman Hejda, Lukáš Toman a Jan Kubica.

Kromě Chebské ligy klub tradičně pořádá otevřený seriál turnajů Stiga hockey tours, do kterého se může zapojit prakticky každý zájemce včetně těch, kteří si tuto hru chtějí jen nezávazně vyzkoušet, pobavit se a změřit síly nejen mezi nováčky, ale zahrát si i s těmi nejlepšími. Takovou možností je nejblíže turnaj, který se koná na 6.ZŠ v Chebu u bazénu v sobotu 9.2.2008 od 13.30 hodin. Startovné je pouhých 25,- kč, ceny jsou zajištěny a všichni zájemci jsou srdečně zváni.

Více informací o stolním táhlovém hokeji včetně termínové listiny nabízí internetové stránky klubu www.shc-cheb.webpark.cz Kontakt na náš klub je na
e-mailové adrese shc_cheb@centrum.cz nebo na telefonech 603 483 509,721 622 644 nebo 604 707 247.

Play off CHL „Podzim 2007“

Čtvrtfinále
Kubica M. - Kubica J. 4 : 0 (7:0; 8:1; 5:3; 4:1)
Miloš Kubica ve vlažném tempu postoupil do semifinále přes svého bratra Honzu.
Černý L. - Toman 4:1 (3:4; 3:1; 6:2; 6:1; 4:0)
Toman sehrál velmi vydařenou sérii. Po prvním vítězném zápase se však začal prosazovat favorit.
Vácha - Hrachovec 4:0 (4:1; 5:0; 2:1; 8:3)
Měla to být vyrovnaná série, ale nakonec skončila jednoznačným triumfem Váchy.
Hejda - Gruncl 4 : 3 (6:2; 1:4; 0:2; 3:0; 0:1; 3:2p; 3:1)
Jediná série, která potřebovala plný počet zápasů. Gruncl byl na pokraji semifinále, v šestém zápase vedl, ale poslední krok se mu udělat nepodařilo.

Semifinále
Kubica M. - Hejda 4 : 0 (3:1; 4:2; 6:1; 4:3)
Ani Hejda nedokázal suveréna letošní sezóny potrápit a zkomplikovat mu obhajobu titulu.
Černý L. - Vácha 4: 2 (2:4; 3:4; 3:2p; 2:1; 4:3p; 2:1p)
Vácha začal skvěle a rychle se ujal vedení 2:0 na zápasy. Pak se však štěstí začalo přiklánět k Černému, který ač vyhrál v základní hrací době jediný zápas, dominoval v prodlouženích a účast ve finále si vybojoval pro sebe.

o 3. místo
Vácha - Hejda 2 : 1 (5:2; 1:2; 5:4)
Tři zápasy potřeboval Vácha k zisku třetího místa.

Finále
Kubica M. - Černý L. 4 : 0 (3:1; 6:3; 4:3; 3:2)
Potřetí za sebou se sehrálo stejné finále, poprvé však bylo tak jednoznačné. Při Kubicově formě, kterou si udržoval po celou sezónu nebylo o vítězi pochyb. Spíše se čekalo, zda Černý dokáže Kubicovi sebrat alespoň jeden zápas. To, co se mu nepodařilo v základní části, se nezměnilo ani v play off a tak Kubica získal svůj jubilejní desátý titul v osmadvacetileté historii Chebské ligy.