Účast dvojnásobné mistryně světa Dany Brožkové ze Sportcentra Jičín zpestřila dva závody B žebříčku Čechy v orientačním běhu, jež se v režii oddílu Lokomotiva Plzeň konaly v Lomničce u Plas. Brožková nebyla jediným světovým šampiónem ve startovní listině, v kategorii mužů H 21 A ukazoval své trvalé kvality Petr Kozák z USK Praha – mistr světa na krátké trati z roku 1991 v Mariánských Lázních.

44letý Kozák v sobotním závodě na klasické trati zvítězil o čtyři a půl minuty před sokolovským Rambouskem, v neděli na krátké trati doběhl čtvrtý.

Brožková loni vyhrála na klasické trati v Olomouci, letos triumfovala na krátké trati v maďarském Miskolci. V sobotu jičínská závodnice překvapivě prohrála se Svobodnou z Kotlářky Praha o jednu minutu, o den později si běžkyně příčky vyměnily a rozdíl byl dvě a půl minuty.

Na stejné místo, kde byly dekorovány jmenované orientační celebrity, se postavil i kvartet veteránů z Mariánskolá­zeňského orientačního klubu MLOK. Během víkendu stanul šestkrát na stupních vítězů, což je jistě vynikající bilance.

Stopu zanechali lázeňáci i v organizaci závodů. Jan Michalec byl totiž autorem sobotních tratí.

Zvlněný terén v převážně vysokém lese nebyl orientačně z nejtěžších, pořadatelé z něj ale vytěžili maximum. Závodníky prohnali zvláště přes hluboké erozní rýhy, hustníky i několik zarostlých skládek. Fyzicky náročný byl i běh po pružné mechové podložce, která připomínala běh po trampolíně.

V kategorii H 65 měli Mariánskolázeňští dvě stabilní opory – Jana Fišáka a Jana Sklenáře. Oba si sice pokaždé sypali na hlavu alespoň dětskou lopatičku popela za nějaké chybky, přesto byli oba dny mezi nejlepšími.

Fišák nejprve zvítězil, pak obsadil třetí místo, Sklenář vybojoval bronz a stříbro.

I přes nějaké úlety skončil Josef Milota v sobotu druhý v kategorii H 40. Nedělní tříminutový kufr v půli závodu ho z jisté medailové pozice odsunul na pátou příčku.

Stanislava Opavová první závod v kategorii D 50 vynechala. Patřičně nažhavená den poté zvítězila.

Dalších čtrnáct mariánskolázeňských orientačních běžců obsadilo místa ve druhé a třetí desítce. Z ašských závodníků překvapil tentokrát Jindřich Kovář v kategorii H 21 B, jenž doběhl na pěkném šestém a pátém místě. Zklamaný nebyl v neděli Jaroslav Jirásek z Chebu ze šesté příčky v kategorii H 60