Ranč Šídlovák u rybníku téhož jména na severním okraji Plzně byl centrem IV. ročníku orientačně navigačního závodu Skrýše 2012 s podtitulem Kompas kontra GPS.

Úkolem soutěžících bylo obejít nebo oběhnout převážně v lesním prostoru okolo vrchu Krkavec ve čtyřhodinovém limitu co nejvíc z dvaceti pěti kontrol. Ty měly navíc hodnotu pěti až deseti bodů. Za každou minutu nad rámec závodu se odpočítával jeden bod.

Rozdíl byl v tom, že ti v kategorii kompas měli za pomůcku normální orienťáckou buzolu, kdežto příznivci geocachingu si pomáhali GPS naváděčkou a předem udanými souřadnicemi. Turistickou mapu v měřítku 1:25 000 se zakreslenými kontrolami dostali pochopitelně všichni stejnou.

Panovalo příjemné jarní počasí, takže nebylo divu, že se na start postavilo rekordních 166 závodníků ve 107 jedno nebo vícečlenných týmech.

Hlavní organizátor, profesionální kartograf z plzeňského oddílu Slávie VŠ Aleš Hejna, tentokrát trochu podcenil připravenost pravověrných orientačních běžců. Ti nejlepší mu ještě před stanoveným limitem dokázali oběhnout všechny kontroly, což se v předchozích ročnících ani jednou nestalo.

Prvenství v kategorii Kompas i absolutně patřilo vítězi prvního ročníku Karlu Pilařovi ml. z oddílu KOB Sokolov. Ten se objevil v cíli se všemi kontrolami už za 3 hodiny a 35 minut.

Plný počet bodů měl rovněž stříbrný Hynek Urban z Prahy, jenž startoval pod názvem ´Seskočil z rudé skály a vyrazil si dech´. Čas měl o dvacet minut horší než Pilař. Oba borci urazili asi čtyřicet kilometrů.

Výborné třetí místo si při své premiéře vybojoval Vladimír Kovář z KČT Aš se ziskem 169 bodů, na desáté příčce se objevil jeho jmenovec a oddílový kolega Jindřich Kovář (157 b.), který v roce 2010 triumfoval ve dvojici s Karlem Pilařem st., a dvanáctý doběhl loňský vítěz Josef Milota (155 b.) z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK. Název jeho jednočlenného týmu zněl Sestry Brožkovy. 32. místo pak obsadila Jitka Kovářová z Aše.

A jak dopadli příznivci geocachingu, zvaní česky kačeři? Nejlepší z nich plzeňský Pavel Stupka nasbíral 141 bodů. Kdyby byl v cíli včas, neodečetlo by se mu osm bodů. Takto skončil 21. v absolutním pořadí. Na pěkné páté příčce se v kategorii GPS umístil Jaroslav Jirásek z Chebu (126 b.). Ač ještě pracující, startoval pod názvem Rentiér, což mu někteří před závodem kvůli případné závisti okolí rozmlouvali.