Prvním závodem Karlovarského porcelánu, který věřitelský výbor ve středu 18. března prodal, je manufaktura v Chodově. „Závod je prodán včetně nemovitostí i movitých věcí a ochranné známky. Jakmile skončí inventura, převezme si nový majitel i zásoby,“ uvedl insolvenční správce podniku Tomáš Čermín.

Podle Čermína se věřitelský výbor sejde znovu v pondělí a prodá Thun Studio v Lesově, a závody v Nové Roli a v Klášterci nad Ohří. Na dotaz, zda se o tyto tři závody uchází jeden zájemce, nebo zda je jich několik, Čermín uvedl, že to nebude prozrazovat z taktických důvodů.

Nový majitel Chodovského závodu nyní podepíše kupní smlouvu, složí peníze a závod si převezme. Jeho kupce a cena, za kterou jej získal, Čermín odmítl prozradit. „K tomu se nebudu vyjadřovat,“ uvedl pouze.

Podle našich informací měla o chodovskou manufakturu zájem firma Lofida–Imexco, která vlastní porcelánku v Dalovicích. Majitel je nyní v zahraničí, proto se k dotazu nevyjádřil.

Na prodej dalších závodů Karlovarského porclánu čeká netrpělivě přes osm set zaměstanců firmy. Jde o jejich budoucnost. Pracovní smlouvy jim končí 31. března a pokud se věřitelský výbor sejde znovu až příští pondělí, reálně hrozí, že o práci přijdou a ocitnou se na dlažbě.

„Je to možné, jsme ve složité situaci a je zázrak, že se výrobu podařilo udržet do března. Těch pár dní ale není tragédie,“ uvedl Čermín. Nový vlastník či vlastníci totiž nestihnou do konce března převzít závody, připravit nové pracovní smlouvy a přeruší se i kontinuita výroby.

„Ještě pořád pracujeme, zakázky pro zahraničí se musejí dodělat. Výplaty za tři měsíce jsme ale nedostali a teď už nám je jasné, že peníze neuvidíme vůbec,“ uvedla Markéta Hanzálková, která v Karlovarském porcelánu pracuje už osm let. Na dotaz, co říká tomu, že tak jako tak skončí všichni zaměstnanci na pracovním úřadu, dodala, že jim nic jiného nezbyde. „Nic jiného nám nezbyde. Pokud by nový vlastník výrobu v porcelánce obnovil, vrátila bych se. Záleželo by ale na tom, jaké podmínky by nabídl,“ uvedla samoživitelka.

Do problémů se Karlovarský porcelán dostal začátkem loňského podzimu. Firma se nejprve dostala do úpadku a letos v lednu na ni byl vyhlášen konkurz.

Výroba porcelánu má v Karlovarském kraji tradici dlouhou přes dvě stě let.