VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklizeň obilovin se blíží ke své polovině

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji začali zemědělci sklízet už i jarní obiloviny. Celkově se sklizeň obilovin přiblížila ke své polovině. Téměř ze tří čtvrtin už je v kraji sklizená řepka. Karlovarský kraj je ale v postupu sklizně poslední mezi kraji. Na jižní Moravě už žně pomalu končí, vyplývá z údajů Státního zemědělského intervenčního fondu.

14.8.2015
SDÍLEJ:

Sklizeň v Karlovarském kraji je v polovině.Foto: Ilustrační foto

Kromě ovsa se už v Karlovarském kraji pustili zemědělci do sklizně všech ostatních obilovin. Nejdále je sklizeň ozimého ječmene, který je sklizen už z 99,32 procenta. Letos byl vysazen na 1319 hektarech.

Za polovinou už je i sklizeň ozimé pšenice. Ta je nejrozšířenější obilovinou a celkově se letos v Karlovarském kraji sklízí z 10.781 hektarů. V současné době je už sklizena z 61,80 procenta ploch.

Z polí rychle mizí žito. To se začalo sklízet teprve před týdnem a aktuálně je sklizeno 65,36 procenta z celkových 866 hektarů.

Sklizeň jarních obilovin je teprve v počátku. Jarní pšenice je sklizena jen ze tří procent ze 494 hektarů a jarní ječmen z 10,231 procenta z celkových 3214 hektarů. Hybridní tritikale je zatím sklizeno na 6,87 procenta z celkových 1295 hektarů.

Ze 74,59 procenta je v Karlovarském kraji sklizena řepka, která letos zabírá 6029 hektarů zemědělské půdy.

Výnosy z obilovin jsou v Karlovarském kraji nižší, než je celostátní průměr. V průměru je zatím výnos 5,16 tuny z hektaru, přičemž v Česku je výnos o tunu z hektaru vyšší, tedy 6,16 t/ha.

U nejdůležitější ozimé pšenice je v Karlovarském kraji výnos zatím 5,50 tuny z hektaru, zatímco celostátní průměr dosahuje 6,61 tuny. Ještě větší rozdíl je například u ozimého ječmene, kdy v kraji je výnos 3,97 tuny z hektaru, v Česku je to 5,49 tuny. Řepka v Karlovarském kraji letos vynáší 3,38 tuny z hektaru, což se blíží celostátnímu průměru, který je 3,48 tuny z hektaru.

Ve sklizni jsou v Česku nejdále v Jihomoravském kraji, kde už je sklizeno 96,3 procenta plochy obilovin, a ve Zlínském kraji (97,1 procenta). Nejpomalejší je kromě Karlovarského kraje sklizeň v Libereckém kraji, kde je sklizeno 59,5 procenta ploch základních obilovin

Autor: ČTK

14.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení