VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavby jsou tím, co tady po nás zůstane

Karlovarský kraj - Má vůbec smysl soutěžit v tom, která stavba se nejvíce líbí? A stavby, které vznikly v regionu v uplynulém roce, prezentovat nejen odborné, ale především laické veřejnosti? I na to jsme se zeptali Ing. Rudolfa Borýska, generálního ředitele společnosti Lias Vintířov. A současně i místopředsedy Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary a viceprezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví České republiky.

6.6.2016
SDÍLEJ:

Ing. Rudolf Borýsek, generální ředitel společnosti Lias Vintířov. A současně i místopředseda Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary.Foto: Foto Deník mel

Na úvod pro upřesnění. Soutěž Stavby Karlovarského kraje není samostatnou akcí, ale součástí rozsáhlejšího projektu. Jak se jmenuje a v jakém termínu se koná?

Je to tak, akce se jmenuje Dny stavitelství a architektury Karlovarského kraje a koná se ve dnech 9. a 10. června v Karlových Varech. Její součástí jsou kromě soutěže staveb také mezinárodní konference Městské inženýrství, anketa Osobnost stavitelství kraje, soutěž studentů středních průmyslových škol stavebních nebo anketa Projektant roku a Stavbyvedoucí roku. Vyhlašování všech cen se uskuteční 10. června v Karlovarském městském divadle.

Soutěžit v tom, která stavba nebo projekt jsou nejlepší, jaký to má smysl?

Určitě to smysl má, je to jedinečná možnost, jak veřejnost upozornit na přínos stavebnictví pro rozvoj regionu. Stavební firmy jsou důležitými zaměstnavateli, a pokud se jim daří, je obvykle v pořádku i ekonomika jako taková.

Jak pohlížíte vy osobně na stavby, ať už domů, silnic či mostů, zkrátka čehokoliv?

Stavby jsou jakousi kronikou historie lidstva, jsou tím, co tady po nás zůstane jako připomínka pro generace, které přijdou po nás. Vždyť dodnes obdivujeme umění stavitelů z dob dávno minulých, ať už budovali pyramidy nebo hrady. Také dnes dokáží stavaři vybudovat krásné věci. A právě na ně upozorňuje i naše soutěž.

Je o tuto soutěžní formu prezentace vůbec zájem mezi subjekty působícími ve stavebnictví?

Je zajímavé, že čím méně stavebních firem nejen v regionu působí a čím více zápasíme s problémy souvisejícími s globálním ekonomickým děním, tím více staveb či projektů je do soutěže přihlašováno. Stavební firmy to berou jako jednu z důležitých možností prezentace své práce.

Soutěže se účastnilo už 403 staveb a projektů

Karlovarský kraj Soutěž Stavby Karlovarského kraje letos vstoupila do 16. ročníku. Jaké byly ty předchozí co do zájmu o účast? Za uplynulých 15 let bylo zveřejněno 403 nových a někdy i méně známých realizací staveb a projektů.

V roce 2001 se přihlásilo do prvního ročníku soutěže o Nejlepší stavby desetiletí v Karlovarském kraji 37 staveb, které měly možnost prezentovat se nejen na výstavě FOR ARCH Karlovy Vary a na internetu, ale i na putovní výstavě v dalších městech Karlovarského kraje.

V roce 2002 se soutěže zúčastnilo 23 staveb, které byly dokončené v předchozím roce.

V roce 2003 byly přehlídka a soutěž rozšířeny o prezentaci projektů staveb, které jsou připravovány k realizaci (nebo nerealizované), za období minulých třinácti let. Do soutěže se přihlásilo 21 staveb. Do přehlídky projektů a urbanistických studií bylo přihlášeno 7 projektů.

V roce 2004 se prezentovalo 18 staveb a 13 projektů. Tato část byla zařazena pro informovanost veřejnosti o připravovaných komunikačních trasách v kraji.

V roce 2005 bylo v soutěži předvedeno 16 staveb a 5 projektů.

V roce 2006 se přihlásilo do soutěže 18 staveb. V přehlídce projektů a urbanistických studií byly přihlášeny pouze dva projekty.

V roce 2007 se soutěže zúčastnilo 15 staveb. V přehlídce projektů a urbanistických studií pak 8 projektů.

V roce 2008 bylo do soutěže přihlášeno 19 staveb. V přehlídce projektů soutěžilo 7 projektů.

V roce 2009 se o prvenství ucházelo 16 staveb. V přehlídce projektů a studií bylo 6 projektů.

V roce 2010 se soutěže zúčastnilo 12 staveb. Dále bylo přihlášeno 7 projektů a studií.

V roce 2011 bylo v soutěži přihlášeno 22 staveb a 5 projektů.

V roce 2012 byl do soutěže přihlášen celkově nejvyšší počet staveb za dobu konání jednoročních soutěží. Jednalo se o 30 staveb a 2 projekty.

V roce 2013 se prezentovalo v soutěži 23 staveb a 6 projektů.

V roce 2014 se prezentovalo v soutěži 27 staveb a 6 projektů. V celkovém počtu to bylo více než v roce 2012.

V roce 2015, tedy v loňském, jubilejním ročníku, bylo představeno 25 staveb a 7 projektů.


Jak hlasovat na internetu?

Hlasování v rámci soutěže Stavby Karlovarského kraje je velmi jednoduché.

• Každý může hlasovat pro jednu stavbu, jeden projekt a jednu památku.

• Hlasovat lze pouze na stránkách www.stavbykarlovarska.cz vyplněním, odesláním a potvrzením hlasovacího formuláře v detailu stavby, projekty a památky.

• Hlas je platný, pokud je v hlasovacím formuláři vyplněno jméno, příjmení, platný e-mail a platné tel. číslo a zároveň pokud je z uvedeného e-mailu hlasování ověřeno.

• Pokud hlasujete pro více jak jednu kategorii (stavba, projekt a památka), je třeba ověřit alespoň jedno hlasování, ostatní budou ověřena automaticky.

Autor: Vladimír Meluzín

6.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení