VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavebnictví v kraji prožívá velmi těžké časy

Karlovarský kraj - Stavebnictví v Karlovarském kraji prožívá nejhorší časy za poslední roky. Podle firem chybějí zakázky a i ty, které se objeví, prý často degradují dumpingové ceny některých firem. Zatímco některé společnosti věří, že už stavební činnost narazila na dno a do budoucna začne zase růst, jiné firmy čekají další pokles. Většina firem si stěžuje na velký úbytek veřejných zakázek. Podle některých manažerů se firmy předhánějí v nejnižších cenách, údajně není výjimkou i 45 procent projektované ceny.

2.9.2013
SDÍLEJ:

Stavebnictví zažívá jedny z nejhorších roků, říká Rudolf Borýsek.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Otevřeně se začíná hovořit o tom, že kvůli nízkým nabídkovým cenám není možné, aby nebyla stavba buď ošizena, anebo ji firma dotuje ze svého. Druhou možnost si ale mohou dovolit pouze velké společnosti se zahraniční účastí, kterým případně pomůže vlastník finanční injekcí. Kvůli špatné situaci v resortu stavebnictví lze očekávat krach řady firem. V Karlovarském kraji se do problémů a insolvence dostala před nedávnem společnost Thermia Bau.

Podle místopředsedy Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary Rudolfa Borýska, který působí rovněž jako viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví a ředitel společnosti Lias Vintířov, stavebnictví ještě na samém dně není a situace může být údajně ještě mnohem horší. Nejhorší je podle něho smutná skutečnost, že zájmy stavebnictví nikdo pořádně nehájí.

„Nehlásí se k nám žádné ministerstvo, máme katastrofální mediální obraz. Jestliže jsme kdysi vytvořili až 15 procent hrubého domácího produktu, v současnosti je to sotva kolem osmi procent," uvedl Borýsek.

Situaci stavební výroby potvrzují i statistická čísla. Podle Českého statistického úřadu poklesla loni základní stavební výroba v kraji na 1,3 miliardy korun. V roce 2011 to bylo 1,6 miliardy korun. Nejlépe se přitom nevyvíjelo ani první a druhé čtvrtletí letošního roku. V prvním čtvrtletí se meziročně snížil celkový objem zakázek v tuzemsku o více než 18 procent, ve druhém čtvrtletí to bylo v porovnání s rokem 2012 skoro o 15 procent.

V případě Karlovarského kraje jsou zatím známé údaje za první čtvrtletí. Hodnota základní stavební výroby se tady meziročně snížila o 6,3 procenta na zhruba 2,7 miliardy korun. V porovnání s ostatními kraji to nebylo nejméně. Ovšem v našem regionu ubylo nejvíce zaměstnanců ve stavebnictví. Meziroční pokles byl 15,4 procenta. Těm ze 1119 lidí, kteří o práci nepřišli, klesla také průměrná měsíční mzda. A to o 6,1 procenta na 19 965 korun.

Za největší problém označil rovněž současnou praxi při výběrových řízeních na stavební zakázky. „Když se konečná nabídka sníží až o 60 procent proti původně rozpočtované ceně, pak je to jasně nesmysl," konstatoval. „Jde se jednoznačně pod náklady a nikoho nezajímá budoucnost. Jen se dostat k práci. Velké firmy si to ještě mohou na nějaký čas dovolit, ale ani jim to nemůže vydržet věčně. A o malých ani nemluvím. Někde se zkrátka potom musí ušetřit," konstatoval.

Borýsek uvádí, že o práci přicházejí nejen stovky lidí ve stavebnictví, ale ohroženy jsou i další resorty, které na něj jsou napojené. Zaměstnání tak mohou ztratit tisíce lidí, což ohrozí českou ekonomiku, již tak sužovanou krizí.

„Jak z této situace ven? Nebude to určitě jednoduché, ale jisté možnosti tady jsou. Chce to především do ekonomiky takříkajíc napumpovat peníze a především na sto procent čerpat všechny peníze z Evropské unie, které vyčerpat jdou. To bohužel ještě příliš neumíme. Přitom spousta dotačních peněz je určena právě na stavební zakázky všeho druhu. Ať už se týkají dopravní infrastruktury nebo komunální sféry. A určitě by to chtělo zahájit seriózní debatu na téma vznik ministerstva stavebnictví," konstatoval Borýsek.

Dodal, že alespoň malou nadějí pro stavebnictví je odblokování dotačního programu ROP, což by mohl být impulz k opětovnému zahájení některých investičních akcí.

Autor: Vladimír Meluzín

2.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení