Textilní výroba Trioly skončila ve městě po útlumu výroby asi před šesti lety. Pět let pak byl objekt zakonzervovaný. Teď se do něj vrátil život a z Kraslic míří místo textilních výrobků na tuzemský i zahraniční trh originální výrobky potravinářské. „Rozhlíželi jsme se po republice a hledali pro výrobu vhodné prostory. Ty v Kraslicích jsou přesně to, co jsme hledali a potřebovali. Objekt, který jsme koupili, byl sice roky prázdný, ale v dobrém technickém stavu," říká výkonný ředitel Bohemia olej Ladislav Hačecký. Bohemia olej má v Kraslicích velké plány. Výroba se podle Hačeckého slušně rozjíždí a nová značka se dostává do povědomí zákazníků v Česku, na Slovensku, a dokonce například i v Číně, kde je zájem o kvalitní evropské produkty.

Přírodní oleje firma vyrábí takzvanou technikou lisování za studena, kdy teplota lisovaného oleje nepřesáhne na výstupu 40 stupňů Celsia. V nabídce Bohemia olej lidé narazí i na naprosto netradiční oleje. Kromě slunečnicového oleje firma vyrábí i třeba makový, lněný, hořčičný, hroznový, arašídový, konopný, dýňový olej nebo olej z vlašských i lískových ořechů. „Každý z olejů má jiné zdravotní účinky a typickou chuť," poznamenal ředitel s tím, že firma začínala s asi šesti produkty. Dnes už jich je zhruba pětadvacet. Oblíbené přitom jsou i vinné octy, které firma vyrábí ve spolupráci se sesterskou společností v Itálii, odkud pochází i některé vstupní suroviny. Při výrobě olejů ale výrobce používá kvalitní české produkty. „Pečlivě je vybíráme. Například na výrobu řepkového oleje jsme kvalitního dodavatele hledali rok," poznamenal. Firma zatím v Kraslicích zaměstnává tři lidi a další externisty pro případ větších zakázek.

Firma využívá zatím spodní patro bývalé textilní fabriky. „Do budoucna ale chceme obsadit celých dva tisíce metrů čtverečních výrobní plochy, nakoupit další stroje a výrobu rozšiřovat."

Když se po továrně rozhlédneme, je v ní umístěno několik speciálních lisů. Zaměstnanci ve skladu pečlivě vakuově balí dodané suroviny, aby nenatáhly vlhkost a udržely si tak svoji kvalitu. Přímo ve výrobně se zrovna zabývají výrobou hořčičného oleje. Na litr oleje je potřeba až pět kilo vstupní suroviny, neboť ta má výlisnost pouhých 18 procent. O poznání lepší je to u vlašského ořechu, který má výlisnost 40 procent. „Vylisovaný produkt se nijak chemicky neupravuje. Jen se přefiltruje a může se rovnou stáčet do originálních, nejčastěji čtvrtlitrových lahví," ukazuje ředitel přímo u lisů. Hačeský přiznal, že zrealizovat podnikatelský záměr byla loterie. Těší ho, že lidé si na netradiční přírodní oleje zvykají a i přes vyšší cenu (ceny za čtvrt litru se pohybují od 180 do 250 korun) než u běžných rafinovaných olejů s koupí neváhají. „Lidé se s nimi učí vařit, chtějí mít v kuchyni kvalitní suroviny k vaření," doplnil.

Výroba přírodních olejů je naprosto ekologická a neprodukuje téměř žádný odpad. Pokrutiny, které po lisování ze vstupního materiálu zbudou, se dál rozemelou na moučku, která se používá pro přípravu bezlepkové stravy, a ze zbytků v peletách se zase stává biopalivo.