VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky unikátní metodě nebudou muset hasiči rozbíjet okna

Sokolovsko – Nový systém na otvírání oken a dveří je určený jen pro hasiče, aby se nedal zneužít zloději

22.8.2013
SDÍLEJ:

PRO HASIČE je nový systém na otevírání oken a dveří velkým pomocníkem. Foto: (hzs)

Nový, naprosto unikátní systém otvírání plastových oken vymysleli hasiči v Karlovarském kraji. S pomocí speciálních nástrojů dokáží otevřít většinu plastových oken nebo balkónových dveří zcela bez poškození, a navíc s těmito nástroji pak dokáží okna a dveře za sebou i zavřít. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Nápad na zhotovení těchto nástrojů přišel podle Kasala během stále častějších výjezdů hasičů, kdy právě museli řešit vstup do uzavřených prostorů i násilným způsobem, tedy rozbitím okna nebo vyražením dveří. „Stejně jako při ostatních zásazích se hasiči snaží o to, aby jejich činnost způsobila co nejmenší škody. Velké úsilí je vyvíjeno například při ´kultuře hašení´, tedy způsobu hašení, který co nejefektivněji zlikviduje požár a přitom požární voda co nejméně poškodí ostatní prostory. A stejný způsob chtějí hasiči aplikovat i při technických zásazích, tedy například pokud možno co nejméně používat násilný vstup do bytů a domů," vysvětlil Kasal s tím, že systém funguje na principu planžet, kterými hasiči dokáží pohnout kováním z venkovní strany okna. „Výhodou tohoto systému je především to, že jej lze použít na většinu plastových oken, na zavřená okna i na vyklopená na ventilaci či mikroventilaci, stejně tak na okna s neprůhlednou výplní. Jedná se o nedestruktivní metodu, kdy nedochází k žádnému poškození okna a rámu. Při správné obsluze je okno otevřené do jedné minuty. Po zásahu je možné okno opět uzavřít z venkovní strany a celý systém dokáže obsluhovat jedna osoba," popsal mluvčí.

Jen v první polovině letošního roku hasiči v Karlovarském kraji vyjížděli k více než dvěma stovkám případů, kdy museli otevřít uzavřené prostory. Nejčastěji jsou o otevření požádáni kolegy od policie či záchranné služby, kdy je podezření, že v bytě nebo domě je osoba, která potřebuje pomoc. „Dalším velmi častým případem je pak zabouchnutý prostor, kde zůstal zapnutý nějaký spotřebič, a hrozí tak nebezpečí požáru," pokračoval.

Ze statistiky vyplývá, že v roce 2012 takto hasiči v kraji zasahovali u 391 případů, tedy více než jednou denně. V řadě z těchto výjezdů museli rozbít okno, nebo vylomit zámek. Takový byl i případ, po němž hasiči ze stanice Sokolov začali řešit, jak se dovnitř dostat i jiným způsobem. „Museli jsme otevřít byt, kde byla zraněná stará paní. Rozbili jsme výplň jednoho okna, sanitka pak tu starou paní převezla do nemocnice. V bytě bydlela sama, bez příbuzných. Začali jsme řešit, co s tím rozbitým oknem. Sice to není naše starost, ale nechtěli jsme, aby se ta paní z nemocnice vrátila do úplně zmrzlého bytu. Okno jsme provizorně zakryli dekami a začali jsme přemýšlet nad jinými možnostmi vstupu do uzavřených prostorů bez použití násilí," popsal zrod myšlenky autor systému otvírání oken, hasič Hynek Milota.

Podobných případů je přitom celá řada. V Horním Slavkově hasiči rovněž museli vniknout do bytu rozbitím okna, uživatel bytu zde byl nalezen mrtev, příbuzné měl v cizině a nastal problém, jak byt zabezpečit. Sokolovští hasiči nástroje vyráběli a testovali na různých typech oken a balkónových dveří několik let. Nyní již výrobu zajišťuje profesionální firma, která vyrábí pomůcky pro složky IZS.

Sada je tak volně k dostání, koupit si ji ale nemůže každý. Jak autor sady, tak i výrobce od začátku řeší otázku zneužití tohoto systému například zloději. „Rescop otevírače byly vyvinuty pro šetrné zpřístupnění prostor složkami IZS v případě ohrožení života, zdraví a majetku. Právě tyto složky disponují potřebnou technikou a věcnými prostředky pro dosažení oken a balkónových dveří z pláště budovy ve větších výškách. Troufáme si tvrdit, že snad žádný recidivista nedisponuje automobilovým žebříkem, lanovou technikou a podobně. Okna a dveře dostupné bez těchto prostředků mají majitelé často osazeny přídavným zajištěním, jako jsou například mříže a rolety. V případě, že bude chtít zloděj překonat okno v jeho dosahu, použije hrubé násilí. Výhoda nástrojů Rescop, tedy že nepůsobí škody, je zloději k ničemu," vysvětluje výrobce Stanislav Šimral.

Zároveň dodává, že nástroje skutečně nejsou určeny k prodeji fyzickým osobám a pořídit si je mohou pouze složky IZS.

Sadu pro otvírání oken už zakoupil pro všechny své stanice Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje, objednali je také kolegové z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, na testování mají nástroje rovněž profesionální hasiči Libereckého, Jihočeského a Moravskoslezského kraje. Systém Rescop přitom používají už i jednotky dobrovolných hasičů.

Autor: Jiří Drozdík

22.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení