VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historická kamna zažehla ostrý spor

Karlovarský kraj - Umíněnost, pedantičnost a neústupnost. S tímto vybavením se loketští konšelé snaží dosáhnout svého cíle, tedy od kraje získat zpět cennou sbírku předmětů včetně vzácných kamen, v současné době umístěné na Chebském hradu. Jenomže tak jednoduché to zřejmě nebude.

8.10.2015
SDÍLEJ:

DOMINIK RUSS si před časem osobně prohlédl takzvaná Chebská kamna, která jsou uložena na chebském hradě. Tento unikátní historický monument vyrobil jeho prastrýc Willy Russ. Foto: Foto Deník Jan Buriánek

S darovací smlouvou sice krajští radní už souhlasili, ale Cheb je proti. Podle starosty Petra Navrátila (ČSSD) patřila kamna vždy Chebu a proto nevidí důvod, proč by je měl vlastnit Loket. „Jsou to Chebská národopisná kamna, která nechal vyrobit Umělecký spolek pro chebský okres a zaplatil za ně pěti tisíci říšských marek. Město Cheb na ně tehdy přispělo dalšími třemi tisíci říšskými markami a v Chebu byla poprvé vystavena v roce 1040," uvedl starosta. Pak byla před bombardováním za druhé světové války převezena z Chebu do Krásna a poté umístěna na loketském hradě. „V roce 1982 byl exponát komunisty označen jako ideologicky nevhodný a kamna se tak vrátila do Chebu, kam je Loketští strčili do sklepa. V roce 1980 byl tento exponát Krajským střediskem památkové péče převeden do chebského muzea. Tudíž Lokte nikdy nebyly. Nechci žádnou hysterii, a doufám, že se spor vyřeší v klidu a míru," doplnil starosta Navrátil, který je rozladěn i tím, že Chebu se na názor na darování kamen Lokti nikdo neptal. Jeho slova ale uvedla Petra Zahradníčka (TOP 09), místostarostu Lokte a zároveň krajského náměstka pro kulturu, téměř do stavu bojové pohotovosti.„Ano, kamna si objednal tehdejší chebský nacistický spolek, jehož členové pak byli vysídleni. Kamna Lokti přiřkly Benešovy dekrety vydané v roce 1945. A myslím, že ty mají větší cenu než nějaké splátky v říšských markách. To chce Cheb Benešovy dekrety prolomit?" vytasil argumenty náměstek. Podle něj se navíc kamna nenazývají Chebská národopisná, ale kamna s egerlandskou tematikou, a ve vyobrazených 76 znacích je na nich i Loket. „Trváme stále na tom, že nám patří. A buď nám je dají, nebo to půjde k soudu," nevylučuje náměstek vyostření kauzy.

O navrácení sbírek od státu se Loket snažil od roku 1991, kdy se do jeho majetku vrátil loketský hrad. Místní sbírky a exponáty byly totiž roztroušeny po celé republice. A byl úspěšný. Téměř vše získalo město zpět. Ovšem darovací smlouva s Karlovarským krajem se protahovala téměř rok, protože kraj s navrácením sbírky Lokti v ceně devíti milionů příliš nespěchal. Což nespokojenost Loketských zvyšovalo.

„Když to šlo se státem, proč to nejde s krajem?" zlobil se i místostarosta a krajský náměstek Petr Zahradníček. Lokti nevadí, že vzácná kamna za 5,5 milionu korun jsou stále vystavena v kasematech Chebského hradu, kde je obdivují četní návštěvníci, a další exponáty jsou uloženy v muzeích a depozitářích, ovšem chce je administrativně vlastnit.

„Pak jako Loket můžeme uzavřít smlouvy o výpůjčce. Netrváme na tom, aby se kachlová kamna vrátila na loketský hrad. Jenom jejich přesun by stál kolem dvou milionů, kde bychom na to vzali? Klidně mohou zůstat na Chebském hradě, ale Loket je musí prokazatelně vlastnit. Tomuto městu patřila, takže nevidím důvod, aby tomu tak nebylo i nadále. Od státu se nám vrátily sbírky a máme v rukou dohodu. Podle téhož klíče by to mělo fungovat i mezi Loktem a krajem," zdůraznil náměstek Zahradníček.

Problém je podle něj i s instalací kamen. „V roce 1993 byla smontována neodborně, bez stavebního povolení a části zality betonem. Bude to fuška je rozebrat," doplnil Zahradníček.

Loket původně žádal kraj o přibližně čtyři sta předmětů. Pak se ale zjistilo, že dvě stě exponátů zřejmě chybí. Když jednal o návratu sbírek se státem, z 12 tisíc předmětů chyběly dva tisíce. Nyní jde o 255 předmětů. Na seznamu exponátů, které chce Loket od kraje získat, je i pozůstalost po sochaři a keramiku Williamu Russovi, který se narodil roku 1888 v Krásně nad Teplou. Na základě Benešových dekretů přišel v roce 1946 o majetek a týden poté šel do odsunu.

Loketskou sbírku založili místní měšťané koncem 18. století a památkáři ji z loketského hradu odvezli počátkem 90. let minulého století, než stát vrátil hrad městu. Nyní se sbírka kompletuje a Loket exponáty znovu na svém hradě vystavuje. Teď i se satisfakcí, že se Loketští nedali a i stát musel před jejich umíněností kapitulovat. Zda totéž čeká i kraj, o tom rozhodnou krajští zastupitelé, kteří musí darovací smlouvu na sbírku včetně kamen schválit. A rozsoudit tak spor, který se rozhořel kvůli kamnům mezi Loktem a Chebem.

Autor: Ivana Kalinová

8.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení