VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovy Vary jako průtah dálnice D6?

Karlovy Vary - Ano, vše nasvědčuje tomu, že po velmi dlouhou dobu bude dálnice evropského významu D6 vedena středem města Karlovy Vary po průtahu.

28.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Průtah je tak křižovatkou dvou dálkových silnic mezinárodní sítě (E48 Praha Cheb Norimberk a E49 Magdeburg Cheb Plzeň Vídeň) a jedné vnitrostátní ( E442 K.Vary -Chomutov Liberec).

Současné plány Ministerstva dopravy ČR i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s jinou alternativou vedení D6 než po průtahu středem města nepočítají. A to navzdory tomu, že všechny územní plány státu, kraje a tím i města vždy počítají s obchvatem D6 severně od města.

Průtah je zejména hlavní silniční tepna města, nemá parametry dálnice a jeho kapacita není nekonečná. Podle hrubého odhadu může být kapacita společného sdílení průtahu a D6 vyčerpána již za zhruba dvanáct let.

Kolem roku 2029 je tedy možno očekávat zhroucení dopravy na průtahu, které se přenese do celého města. Dopady na životní prostředí města a na komfort bydlení budou katastrofální.

Seriózní příprava severního obchvatu, rámcově uvažovaného ve stopě Dalovice Otovice Čankov Stará Role Počerny Jenišov, dosud vůbec nezačala. Již dnes lze ale na základě zkušeností ze silničního provozu konstatovat, že i dálková doprava bude zneužívat průtah jako lákavou kratší trasu.

Jízda po severním obchvatu bude o minimálně pět kilometrů delší než po průtahu, a tak zcela zákonitě bude preferována jízda po kratší, i když méně komfortní trase.

Vzniká tak krátké spojení, které obchvat výrazně znehodnocuje. Kromě toho trasovací možnosti severního obchvatu jsou velmi omezené zástavbou, ale i terénem u obou napojení.

Jako jediné možné řešení se nabízí vedení obchvatu jižně od města například ve stopě Bochov Horní Slavkov Sokolov. V tom případě délka jízdy po plnohodnotné dálnici D6 Praha hranice SRN bude jen 163 km, oproti 168 km po průtahu a 173 po severním obchvatu.

Na jižní obchvat je možné napojit uvažovanou přeložku silnice E49 do Plzně, která je vedena mimo Bečov. Tak bude odstraněna závažná strategická nevýhoda křížení tří komunikací nejvyššího řádu v jediném bodě, na průtahu.

O vzniklé situaci jsem informoval jak Ministerstvo dopravy, tak ŘSD, ale i zastupitele města a kraje, mimo jiné na přednášce v červnu roku 2016.

Dosud ale vše nasvědčuje tomu, že se preferuje stav, kdy krajské město Karlovy Vary bude poslední obcí v České republice, kde tři silnice evropského významu jsou vedeny po dálnici, která protíná město v jeho středu.

Jiří Klimt 

Autor: Vladimír Meluzín

28.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení