VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy začít se správným pohybem? Nejlépe už v mateřské škole

Karlovarsko - Běh, skok, hop a dřep. Pohyb je důležitý v životě každého člověka. Ať už dospělého, puberťáka nebo předškoláka. Na trvalý pokles úrovně pohybových dovedností u dětí si posvítil bývalý tělocvikář, nyní předseda občanského sdružení Vialin ve Vojkovicích, Zdeněk Kubálek. Vymyslel spolu s dalšími kolegy projekt „Pohyb a řeč v MŠ", který má utlumit nepříznivou situaci v mateřských školách.

25.5.2014
SDÍLEJ:

Kdy začít se správným pohybem? Nejlépe už v mateřské škole. A třeba i za pomoci různých pomůcek.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Že je pohyb důležitou součástí každého člověka, je jasné. Vy jste vymysleli projekt, který má zvednout pohybovou a řečovou úroveň v mateřských školách. Jak vůbec nápad vznikl?

Především jsme reagovali na podněty učitelů v mateřských školách. Ty už jsou delší dobu nespokojení se situací, která je nejen v České republice. Je to hlavně celospolečenský problém. Děti dnešní doby jsou spokojené s počítačem, tabletem, v automatu si koupí sušenku a sladké pití. Potřebujeme děti učit od nejútlejších let, že život je v pohybu, ne ve virtuální realitě.

Jak jste se k projektu konkrétně připojil vy? Čím je vám blízké toto téma?

Jako bývalý tělocvikář mám velmi kladný vztah k pohybu. Abychom změnili vývoj v této oblasti, je potřeba začínat od těch nejmenších. Přišlo mi logické využít znalosti, které jsem nasbíral, abych pomohl ke změně.

Projekt se zaměřil nejen na pohyb, ale také na řečové dovednosti.

Tyto dvě oblasti spolu úzce souvisí a vzájemně se ovlivňují. Nabídli jsme zájemcům účast v projektu, který řešil obě oblasti naráz. Touto oblastí se zabýval někdo vůbec poprvé. Proto jsme se setkali s tím, že se nám hlásili nejen učitelé z kraje, ale i z jiných míst České republiky. Zájem byl obrovský, ale kurz byl určen jen pro učitele z Karlovarského kraje, takže jsme bohužel museli spoustu učitelů odmítnout.

Jak projekt probíhal a pro kolik zájemců se tedy našlo místo?

Projekt, který stál téměř tři miliony korun, nakonec mohl nabídnout místo pro 153 lidí. V sedmidenním kurzu nechyběl předplavecký výcvik, praktické činnosti v tělocvičně nebo zdravotní tělesná výchova. Abychom zjistili, jak budou naše znalosti platné v praxi, vypravili jsme se do mateřských škol, kde jsme sledovali výkonnost dětí, včetně měření zdatnosti.

Řekl jste, že projekt stál téměř 3 miliony korun. Kdo vám pomohl s prostředky na jeho financování?

Pro financování projektu jsme se snažili získat prostředky z ESF, což se nám také podařilo. Navíc se náš projekt, který byl také akreditován MŠMT, stal nejlépe hodnoceným v této oblasti v kraji.

Nepodnítily vás ohlasy k vytvoření dalšího projektu, třeba i pro zájemce z jiných krajů?

Pochopitelně. Do projektu se nám hlásili zájemci z celé republiky, kterým jsme však nemohli vyhovět. Rozhodně nás vynikající výsledky motivují pro zpracování další žádosti, ve které tentokrát myslíme na zájemce z celé ČR. Těší nás, že tak můžeme přispět ke zlepšení situace nejen u nás, ale i v dalších krajích v republice.

Štěpánka Becková

Autor: Redakce

25.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení