VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy začít se správným pohybem? Nejlépe už v mateřské škole

Karlovarsko - Běh, skok, hop a dřep. Pohyb je důležitý v životě každého člověka. Ať už dospělého, puberťáka nebo předškoláka. Na trvalý pokles úrovně pohybových dovedností u dětí si posvítil bývalý tělocvikář, nyní předseda občanského sdružení Vialin ve Vojkovicích, Zdeněk Kubálek. Vymyslel spolu s dalšími kolegy projekt „Pohyb a řeč v MŠ", který má utlumit nepříznivou situaci v mateřských školách.

25.5.2014
SDÍLEJ:

Kdy začít se správným pohybem? Nejlépe už v mateřské škole. A třeba i za pomoci různých pomůcek.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Že je pohyb důležitou součástí každého člověka, je jasné. Vy jste vymysleli projekt, který má zvednout pohybovou a řečovou úroveň v mateřských školách. Jak vůbec nápad vznikl?

Především jsme reagovali na podněty učitelů v mateřských školách. Ty už jsou delší dobu nespokojení se situací, která je nejen v České republice. Je to hlavně celospolečenský problém. Děti dnešní doby jsou spokojené s počítačem, tabletem, v automatu si koupí sušenku a sladké pití. Potřebujeme děti učit od nejútlejších let, že život je v pohybu, ne ve virtuální realitě.

Jak jste se k projektu konkrétně připojil vy? Čím je vám blízké toto téma?

Jako bývalý tělocvikář mám velmi kladný vztah k pohybu. Abychom změnili vývoj v této oblasti, je potřeba začínat od těch nejmenších. Přišlo mi logické využít znalosti, které jsem nasbíral, abych pomohl ke změně.

Projekt se zaměřil nejen na pohyb, ale také na řečové dovednosti.

Tyto dvě oblasti spolu úzce souvisí a vzájemně se ovlivňují. Nabídli jsme zájemcům účast v projektu, který řešil obě oblasti naráz. Touto oblastí se zabýval někdo vůbec poprvé. Proto jsme se setkali s tím, že se nám hlásili nejen učitelé z kraje, ale i z jiných míst České republiky. Zájem byl obrovský, ale kurz byl určen jen pro učitele z Karlovarského kraje, takže jsme bohužel museli spoustu učitelů odmítnout.

Jak projekt probíhal a pro kolik zájemců se tedy našlo místo?

Projekt, který stál téměř tři miliony korun, nakonec mohl nabídnout místo pro 153 lidí. V sedmidenním kurzu nechyběl předplavecký výcvik, praktické činnosti v tělocvičně nebo zdravotní tělesná výchova. Abychom zjistili, jak budou naše znalosti platné v praxi, vypravili jsme se do mateřských škol, kde jsme sledovali výkonnost dětí, včetně měření zdatnosti.

Řekl jste, že projekt stál téměř 3 miliony korun. Kdo vám pomohl s prostředky na jeho financování?

Pro financování projektu jsme se snažili získat prostředky z ESF, což se nám také podařilo. Navíc se náš projekt, který byl také akreditován MŠMT, stal nejlépe hodnoceným v této oblasti v kraji.

Nepodnítily vás ohlasy k vytvoření dalšího projektu, třeba i pro zájemce z jiných krajů?

Pochopitelně. Do projektu se nám hlásili zájemci z celé republiky, kterým jsme však nemohli vyhovět. Rozhodně nás vynikající výsledky motivují pro zpracování další žádosti, ve které tentokrát myslíme na zájemce z celé ČR. Těší nás, že tak můžeme přispět ke zlepšení situace nejen u nás, ale i v dalších krajích v republice.

Štěpánka Becková

Autor: Redakce

25.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský lídr Realistů Tomáš Ševčík

Prestiž politice mohou vrátit pouze politici, kteří nebudou lidem lhát

Sobotní akce Motýlí běh.
19

Lidé podpořili Motýlím během domácí hospic

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Vystavili houby u rozhledny

Cheb - Které houby jsou ještě jedlé a které už není vhodné na podzim sbírat?

Zimní stadion byl plný tvrdých pěstí

Mariánské Lázně - Již poosmé se mohli příznivci zápasů K-1, MMA a zápasů v thajském boxu těšit na tradiční mariánskolázeňskou Noc boje na mariánskolázeňském zimním stadionu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení