Celosvětově ročně přibývají čtyři až sedm procent onkologických pacientů. A v České republice je tento trend stejný. „To však znamená, že se čekací doby na ozáření prodlužují na šest až osm týdnů. Každý přístroj je výhodou minimálně tím, že se lidé dostanou k léčbě dřív," uvedl Pavel Krištof, primář oddělení radioterapie a klinické onkologie chebské nemocnice. Právě tímto oddělením projde ročně přibližně 650 pacientů. „V Karlovarském kraji je, stejně jako v České republice, nejčastější kolorektální karcinom, pak nádory prsu, plic či ORL oblasti či prostaty," popisoval s tím, že v menší míře jsou to pak nádory močového měchýře či kožní nádory.

A na jaké nádory je vhodný nový lineární urychlovač?

„To je složitá otázka. Teoreticky jde každý nádor ozářit. Prakticky jde o to, jak na to bude nádor citlivý," vysvětlil. „Každé nádorové onemocnění má jinou senzitivitu k ozáření. Jsou nádory, které jsou dobře radiosenzitivní a stačí jim menší dávka. Pokud se například v určitém stadiu nádoru varlat volí radioterapie, jste na třetinové dávce, než se používá u ostatních solidních nádorů. A efektivita je výborná," řekl primář.

Podle jeho slov však nelze zcela zobecňovat. „Dnes se mluví o léčbě šité na míru, což znamená, že se musí sejít panel odborníků a vždy se určí daný postup," uzavřel.