VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městům a obcím nejsou hřbitovy lhostejné

Karlovarský kraj - S nadcházejícím svátkem Památky zesnulých, který letos připadl na pondělí 2. listopadu, se hřbitovy v Karlovarském kraji chystají na lidi, kteří přijdou vzpomenout na své blízké. Na to se připravují i správci, kteří tato místa posledního odpočinku uklízí. Města a obce pak do úprav hřbitovů průběžně investují po celý rok.

31.10.2015
SDÍLEJ:

DŮKLADNĚ SE UKLÍZELO včera také na židovském hřbitově v Karlových Varech. Tak jako se tu nakonec uklízí po celý rok. Na rozdíl od většiny hřbitovů ale zůstane tento po příští dny prázdný a tichý, bez svíček. Židé si svátek Památka zesnulých nepřipomínají.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Letošní úklid karlovarských hřbitovů vypadá na nekonečný boj. „Pomáháme na všech hřbitovech ve městě. Vždy tam najedeme s kavalérií traktůrků a odklízíme listí. Loni to bylo ale lepší, jelikož ho spadlo víc naráz. Teď padá postupně, takže není lehké ho stejně odklidit," vysvětlil ředitel Správy lázeňských parků v Karlových Varech Miroslav Kučera.

Na Dušičky se mohou těšit i obyvatelé Ostrova. Tady byla před několika dny dokončena oprava kamenné zídky kolem hřbitova.

„Kvůli negativnímu vlivu vysoké hladiny podzemní vody se část zídky rozpadla. V pondělí 19. října byla ale přibližně třísetpadesátitisícová investice dokončena," doplnil ostrovský starosta Pavel Čekan.

To na Sokolovsku se letos mohou pochlubit významným posunem k lepšímu hned dva hřbitovy.

Prvním je sokolovský hřbitov, který se zaměřil na obnovu židovské části. Konala se zde významná pietní akce odhalení památníku obětí pochodu smrti.

„Největší letošní investicí bylo zřejmě obnovení hrobů na židovském hřbitově, co se týká městského hřbitova, tak proběhla jen pravidelná údržba. Odhalení památníku bylo velmi významnou událostí pro celé město, o dalších investicích zatím neuvažujeme," informoval starosta města Jan Picka s tím, že doplňující služby, jako například prodej květin, věnců a svící, zatím nenabízí.

Chodovský hřbitov o víkendu zase může překvapit ty, kteří ho navštíví, aby uctili památku zesnulých. Chodovský historik totiž v odpoledních hodinách odhalí tajemství některých zaniklých i zajímavých hrobů. „Sobotní odpoledne bude patřit historické procházce hřbitovem, určitě je o čem vyprávět. Co se týká investic a vylepšování hřbitova, řekl bych, že v letošním roce proběhly standardní úpravy," doplnil Bělohlávek.

Naproti tomu třeba takové město Aš investovalo do hřbitova v posledních letech miliony korun.

„První větší investice se zde uskutečnila v roce 2011, kdy se kompletně vyměnila střecha na smuteční síni, v následujících letech byl na řadě nový interiér smuteční síně, později fasáda a loni prostor před vstupem do smuteční síně," uvedl mluvčí ašského úřadu Milan Vrbata.

„K tomu je potřeba připočíst nové oplocení hřbitova v roce 2010, nové kolumbárium."

V Mariánských Lázních mohou ti, kteří přijdou zapálit svíčku svým blízkým, využít nových veřejných toalet. „Dokončili jsme také rekonstrukci hrobu Václava Skalníka," uvedl jednatel Technického a dopravního servisu Daniel Javůrek s tím, že se v současné době pracovníci pustili do oprav dalších hrobů významných osobností Mariánských Lázní.

Na svátek zesnulých je na mariánskolázeňském hřbitově všechno připraveno. „Všechny práce, jako sekání trávy či úklid, jsme včas stihli před Dušičkami," dodal jednatel s tím, že o víkendu bude na mariánskolázeňském hřbitově zvýšený dohled, který se bude starat především o vynášení košů a dodržování pořádku.

Autor: Redakce

31.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení