VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Karlovarsku šlo letos do vodovodů a kanalizací kolem 160 milionů korun

Karlovarsko - Rozsáhlou rekonstrukcí prochází například úpravna pitné vody ze 70. let v Březové

1.1.2014
SDÍLEJ:

Výstavba kanalizace - ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

V roce 2013 investovalo Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech, svazek více než devadesáti obcí, včetně samotných Karlových Varů, do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury členských obcí v Karlovarském kraji zhruba 160 milionů korun.

„V letošním roce pokračovala především rozsáhlá rekonstrukce úpravny vody Březová. Tato úpravna byla vystavěna v 70. letech a od té doby nebyla významně stavebně upravována. Dnes zásobuje pitnou vodou více než třetinu obyvatel kraje," uvedl Josef Hora, předseda sdružení obcí.

Kromě opravy provozní budovy se zde v roce 2013 dokončila výměna armatur na ovládání pískových filtrů, jejichž provoz je nyní plně automatizován. Před zahájením je také oprava obvodového pláště úpravny a zejména nejvýznamnější část rekonstrukce, tedy instalace třetího stupně úpravy pitné vody, tzv. ultrafiltrace. Tato technologie, která pomocí membrán odstraňuje mikrobiologické znečištění vody, je ve světě běžně používaná, v České republice však půjde o její vůbec první využití na takto velké úpravně. Její instalací se dále zkvalitní úprava pitné vody, která tak bude účinnější i v případě možných sezonních výkyvů biologické kvality surové vody ve Stanovické nádrži.

Zároveň zde probíhají práce na zlepšení stavu stropních konstrukcí a zastřešení haly usazovacích nádrží a filtrů. „Největší objem nové technologie bude instalován v roce 2014 a celkové náklady prací na této naší největší úpravně vody dosáhnou až 100 milionů korun," doplnil Hora.

Další zahájenou investicí do vodovodních sítí v kraji je rekonstrukce čerpací stanice v Horním Žďáru a výstavba vodovodu pro Krásný Les. „Dojde k opětovnému propojení karlovarského a jáchymovského vodovodního systému a zásobování obcí severně od Ostrova, včetně části Jáchymova, z úpravny vody Březová," upřesnil Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary.

V oblasti odkanalizování a čištění odpadních vod se v roce 2013 dokončila mimo jiné kanalizace v Ruprechtově s napojením na čistírnu v Hroznětíně. „Realizovala se také další etapa napojení Boru na kanalizační síť Karlových Varů a dostavěla se chybějící část kanalizace ve Velichově a v Dalovicích," dodal Jágl.

V Mariánské u Jáchymova se vystavěla nová biologická čistírna odpadních vod, která nahradí původní nevyhovující mechanickou čistírnu. Obdobně byla nahrazena i štěrbinová nádrž v Pšově a Novosedlích. Také začalo kompletní odkanalizování Božičan s čerpáním na čistírnu odpadních vod v Nové Roli a s tím související další etapa modernizace této čistírny. Připravena k zahájení je i investice do dostavby kanalizační sítě a nové čistírny odpadních vod v Chyši.

„Letos jsme pokračovali v opravách a rekonstrukcích dožilých kanalizačních a vodovodních sítí. Přímo v Karlových Varech se v souvislosti s plánovanými opravami povrchů komunikací rekonstruovaly uliční vodovody a kanalizace za zhruba sedm milionů Kč," dodal Jágl.

Autor: Vladimír Meluzín

1.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V Karlovarském kraji vznikly nové obchvaty. Dálnice ale nadále chybí

Ministr dopravy Dan Ťok

Lídrem ANO do voleb je Dan Ťok

S lety do Düsseldorfu je problém. Chybějí pasažéři

Karlovarský kraj – Už čtyři letecké linky do Düsseldorfu musely být zrušeny a letadla z karlovarského letiště tak neodletěla. Novinka, od níž si Karlovarský kraj i Karlovy Vary slibovaly nové návštěvníky města a regionu, očekávání zatím nenaplnila.

Ondřej Schuster provedl nejrychlejší ippon

Mariánské Lázně – Hned pětadvacet judistů z Budo clubu Mariánské Lázně se účastnilo Velké ceny Chebu. Tu navštívilo celkem 136 mladých sportovců převážně ze západu Čech.

Zábava pro všechny. To je Loketské kulturní léto

Loket – Letošní kulturní sezona v amfiteátru pod hradem v Lokti bude bohatá, žánrově pestrá, na své si přijdou všechny generace. V programu jsou pravidelné akce, na které jsou návštěvníci zvyklí, i řada novinek.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies