VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Karlovarsku šlo letos do vodovodů a kanalizací kolem 160 milionů korun

Karlovarsko - Rozsáhlou rekonstrukcí prochází například úpravna pitné vody ze 70. let v Březové

1.1.2014
SDÍLEJ:

Výstavba kanalizace - ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

V roce 2013 investovalo Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech, svazek více než devadesáti obcí, včetně samotných Karlových Varů, do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury členských obcí v Karlovarském kraji zhruba 160 milionů korun.

„V letošním roce pokračovala především rozsáhlá rekonstrukce úpravny vody Březová. Tato úpravna byla vystavěna v 70. letech a od té doby nebyla významně stavebně upravována. Dnes zásobuje pitnou vodou více než třetinu obyvatel kraje," uvedl Josef Hora, předseda sdružení obcí.

Kromě opravy provozní budovy se zde v roce 2013 dokončila výměna armatur na ovládání pískových filtrů, jejichž provoz je nyní plně automatizován. Před zahájením je také oprava obvodového pláště úpravny a zejména nejvýznamnější část rekonstrukce, tedy instalace třetího stupně úpravy pitné vody, tzv. ultrafiltrace. Tato technologie, která pomocí membrán odstraňuje mikrobiologické znečištění vody, je ve světě běžně používaná, v České republice však půjde o její vůbec první využití na takto velké úpravně. Její instalací se dále zkvalitní úprava pitné vody, která tak bude účinnější i v případě možných sezonních výkyvů biologické kvality surové vody ve Stanovické nádrži.

Zároveň zde probíhají práce na zlepšení stavu stropních konstrukcí a zastřešení haly usazovacích nádrží a filtrů. „Největší objem nové technologie bude instalován v roce 2014 a celkové náklady prací na této naší největší úpravně vody dosáhnou až 100 milionů korun," doplnil Hora.

Další zahájenou investicí do vodovodních sítí v kraji je rekonstrukce čerpací stanice v Horním Žďáru a výstavba vodovodu pro Krásný Les. „Dojde k opětovnému propojení karlovarského a jáchymovského vodovodního systému a zásobování obcí severně od Ostrova, včetně části Jáchymova, z úpravny vody Březová," upřesnil Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary.

V oblasti odkanalizování a čištění odpadních vod se v roce 2013 dokončila mimo jiné kanalizace v Ruprechtově s napojením na čistírnu v Hroznětíně. „Realizovala se také další etapa napojení Boru na kanalizační síť Karlových Varů a dostavěla se chybějící část kanalizace ve Velichově a v Dalovicích," dodal Jágl.

V Mariánské u Jáchymova se vystavěla nová biologická čistírna odpadních vod, která nahradí původní nevyhovující mechanickou čistírnu. Obdobně byla nahrazena i štěrbinová nádrž v Pšově a Novosedlích. Také začalo kompletní odkanalizování Božičan s čerpáním na čistírnu odpadních vod v Nové Roli a s tím související další etapa modernizace této čistírny. Připravena k zahájení je i investice do dostavby kanalizační sítě a nové čistírny odpadních vod v Chyši.

„Letos jsme pokračovali v opravách a rekonstrukcích dožilých kanalizačních a vodovodních sítí. Přímo v Karlových Varech se v souvislosti s plánovanými opravami povrchů komunikací rekonstruovaly uliční vodovody a kanalizace za zhruba sedm milionů Kč," dodal Jágl.

Autor: Vladimír Meluzín

1.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Aš chce změnit bývalé kulturní středisko na komunitní centrum

Aš – O dotaci na rekonstrukci objektu bývalého Ašského kulturního střediska v Karlově ulici a jeho přeměnu na komunitní centrum chce požádat město Aš.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení