VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámcích v Bečově a Kynžvartě zimují vzácné druhy netopýrů

Karlovarský kraj – Sčítání netopýrů uspořádali v sobotu ve sklepeních areálů zámků Kynžvart a Bečov nad Teplou.

30.1.2017
SDÍLEJ:

Ve sklepeních zámků Kynžvart a Bečov počítali odborníci netopýry. Nakonec našli šest druhů.Foto: Archiv bečovského zámku

Dlouhodobě sledují počty a druhy netopýrů pracovníci CHKO Slavkovský les, to sobotní se ovšem neslo v mezinárodním česko-bavorském duchu. Sčítání vedl Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les s bavorským kolegou Stefanem Schürmannem z odboru ochrany životního prostředí okresního úřadu Wunsiedel, za spoluúčasti zástupců Národního památkového ústavu.

Sklepní prostory vyhledávají specifické druhy netopýrů. Při sčítání našli odborníci šest druhů – netopýry černé, ušaté, dlouhouché, vodní, severní a velké. „Tyto druhy zde bývají pravidelně, ale severní a dlouhouchý jsou na zimovištích druhy méně častými a pravidelných zimovišť netopýra dlouhouchého je v Karlovarském kraji známo relativně málo," informoval Přemysl Tájek.

Projektový manažer Richard Štěpánovský přiblížil souvislosti česko – bavorského sčítání netopýrů. V bavorském městě Wunsiedel se nachází rozsáhlý areál bývalých pivních sklepů. V minulosti byl ve městě pivovar, jenž umožňoval zájemcům vařit si vlastní pivo, a toto si pak jednotlivé rodiny uchovávaly ve vlastních sklepeních. Areál byl rozšířen ještě během druhé světové války o propojky a sloužil jako kryt proti bombardování. V současné době je v dosti neutěšeném stavu, avšak představuje významné zimoviště řady netopýrů bavorských Smrčin.

Město Wunsiedel chce tato zimoviště sanovat, stabilizovat a doplnit o informační opatření pro veřejnost. Objekty bývalých pivovarských sklepů se nachází i na zámcích v Kynžvartě a Bečově, což vedlo všechny zúčastněné k přípravě společného česko-bavorského projektu na sanaci a stabilizaci těchto zimních stanovišť vzácných a chráněných živočichů.

NAUČNÁ STEZKA
V rámci projektové části týkající se areálu zámku Kynžvart se diskutuje i o možnosti vybudování menší naučné stezky vedoucí od bývalého pivovarského sklepa lesoparkem, kde bude prezentována i důležitost starých stromů pro život netopýrů, již v letním období žijí v různých štěrbinách, dutinách či jiných otvorech.

Kolem zámku Kynžvart je velké množství starých stromů, což je pro netopýry velice pozitivní. Tyto stromy však potřebují pro delší životnost i odbornou péči a nesmí se zapomínat i na výsadbu nových listnatých stromů, zejména lip a buků, jež by mohly za několik desítek let rovněž sloužit jako příbytek vzácných živočichů. I tato opatření by měla být řešena v rámci připravovaného česko-bavorského projektu.

Velikým problémem obecně je, že druhová skladba lesů je zaměřená na jehličnaté monokultury, a přestože dochází k výsadbě listnatých stromů, tak jen zlomek se jich v průmyslové lesní výrobě dožije dospělého věku, natož aby se z nich časem staly významné stoleté dominanty naší přírody, jež posílí zdraví a pestrost nejen samotných lesů, ale i v nich žijících živočichů. Tato situace nutí živočichy z lesů hledat alternativní možnosti obydlí, například v podobě sklepů či půd, a i zde je však třeba poskytnout těmto ohroženým živočichům ochranu.

Kastelán zámku Kynžvart Ondřej Cink se shoduje s kastelánem z Bečova Tomášem Wizovským, že se jedná o jedinečnou příležitost, jak svým návštěvníkům přiblížit nejen naše kulturní, ale i přírodní dědictví. „Budeme velice rádi, podaří-li se v rámci přeshraniční spolupráce získat dotace, jež pomohou stabilizovat zimoviště netopýrů, a zvýší-li se u nás populace těchto vzácných živočichů. Musíme rovněž poděkovat za odbornou spolupráci CHKO Slavkovský les v celé záležitosti," dodal Tomáš Wizovský. 

Autor: Redakce

30.1.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení