VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámcích v Bečově a Kynžvartě zimují vzácné druhy netopýrů

Karlovarský kraj – Sčítání netopýrů uspořádali v sobotu ve sklepeních areálů zámků Kynžvart a Bečov nad Teplou.

30.1.2017
SDÍLEJ:

Ve sklepeních zámků Kynžvart a Bečov počítali odborníci netopýry. Nakonec našli šest druhů.Foto: Archiv bečovského zámku

Dlouhodobě sledují počty a druhy netopýrů pracovníci CHKO Slavkovský les, to sobotní se ovšem neslo v mezinárodním česko-bavorském duchu. Sčítání vedl Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les s bavorským kolegou Stefanem Schürmannem z odboru ochrany životního prostředí okresního úřadu Wunsiedel, za spoluúčasti zástupců Národního památkového ústavu.

Sklepní prostory vyhledávají specifické druhy netopýrů. Při sčítání našli odborníci šest druhů – netopýry černé, ušaté, dlouhouché, vodní, severní a velké. „Tyto druhy zde bývají pravidelně, ale severní a dlouhouchý jsou na zimovištích druhy méně častými a pravidelných zimovišť netopýra dlouhouchého je v Karlovarském kraji známo relativně málo," informoval Přemysl Tájek.

Projektový manažer Richard Štěpánovský přiblížil souvislosti česko – bavorského sčítání netopýrů. V bavorském městě Wunsiedel se nachází rozsáhlý areál bývalých pivních sklepů. V minulosti byl ve městě pivovar, jenž umožňoval zájemcům vařit si vlastní pivo, a toto si pak jednotlivé rodiny uchovávaly ve vlastních sklepeních. Areál byl rozšířen ještě během druhé světové války o propojky a sloužil jako kryt proti bombardování. V současné době je v dosti neutěšeném stavu, avšak představuje významné zimoviště řady netopýrů bavorských Smrčin.

Město Wunsiedel chce tato zimoviště sanovat, stabilizovat a doplnit o informační opatření pro veřejnost. Objekty bývalých pivovarských sklepů se nachází i na zámcích v Kynžvartě a Bečově, což vedlo všechny zúčastněné k přípravě společného česko-bavorského projektu na sanaci a stabilizaci těchto zimních stanovišť vzácných a chráněných živočichů.

NAUČNÁ STEZKA
V rámci projektové části týkající se areálu zámku Kynžvart se diskutuje i o možnosti vybudování menší naučné stezky vedoucí od bývalého pivovarského sklepa lesoparkem, kde bude prezentována i důležitost starých stromů pro život netopýrů, již v letním období žijí v různých štěrbinách, dutinách či jiných otvorech.

Kolem zámku Kynžvart je velké množství starých stromů, což je pro netopýry velice pozitivní. Tyto stromy však potřebují pro delší životnost i odbornou péči a nesmí se zapomínat i na výsadbu nových listnatých stromů, zejména lip a buků, jež by mohly za několik desítek let rovněž sloužit jako příbytek vzácných živočichů. I tato opatření by měla být řešena v rámci připravovaného česko-bavorského projektu.

Velikým problémem obecně je, že druhová skladba lesů je zaměřená na jehličnaté monokultury, a přestože dochází k výsadbě listnatých stromů, tak jen zlomek se jich v průmyslové lesní výrobě dožije dospělého věku, natož aby se z nich časem staly významné stoleté dominanty naší přírody, jež posílí zdraví a pestrost nejen samotných lesů, ale i v nich žijících živočichů. Tato situace nutí živočichy z lesů hledat alternativní možnosti obydlí, například v podobě sklepů či půd, a i zde je však třeba poskytnout těmto ohroženým živočichům ochranu.

Kastelán zámku Kynžvart Ondřej Cink se shoduje s kastelánem z Bečova Tomášem Wizovským, že se jedná o jedinečnou příležitost, jak svým návštěvníkům přiblížit nejen naše kulturní, ale i přírodní dědictví. „Budeme velice rádi, podaří-li se v rámci přeshraniční spolupráce získat dotace, jež pomohou stabilizovat zimoviště netopýrů, a zvýší-li se u nás populace těchto vzácných živočichů. Musíme rovněž poděkovat za odbornou spolupráci CHKO Slavkovský les v celé záležitosti," dodal Tomáš Wizovský. 

Autor: Redakce

30.1.2017
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Svátek oslaví koncertem

Ilustrační foto.

Policisté zachránili život mladé dívce

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Nová klinika vrátí lidi zpět do života

Františkovy Lázně - Celoevropsky jedinečná rehabilitační klinika by mohla do dvou let vzniknout ve Františkových Lázních. Zařízením se 150 lůžky by ročně prošlo až 2000 pacientů. Díky projektu by se navíc zachránily unikátní Luisiny lázně.

„Horvy“ úřadoval v lékárně

Sokolov – Lékárna NEMOS v Sokolově. „Ono mu je dneska deset, prozrazují rodiče malého Davida, který přijel do sokolovské nemocnice na vyhlášené oční oddělení až z Tachova. Reakce je blesková.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení