VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

16.8.2017
SDÍLEJ:

Expozice unikátního Retromuzea v Chebu.Foto: Deník / redakce redakce

Do let nedávno minulých se tak mohou zájemci podívat třeba v Chebu. V přízemí lidé najdou stálou expozici, která se skládá ze dvou částí. První tvoří takzvaná prostředí, ukázky několika reálných interiérů bytů a kanceláří. Zájemci se tak mohou posadit do obýváku a prohlédnout si třeba, jaké dobové knížky ukrývá knihovna. Ve vitrínách je pak expozice designu. Vedle toho průmyslového, který zastupují typové řady magnetofonů, vysavačů, žehliček či televizí, tu jsou i hračky, porcelán, sklo či typografie. „Muzeum nese podtitul design a životní styl. Není to tedy jen o tom vysokém designu, ale i o předmětech každodenní potřeby,“ uvedl ředitel GAVU Cheb Marcel Fišer.

Retromuzeum mají nově také na Karlovarsku, konkrétně v Nejdku. To svým návštěvníkům nabízí hned dvě expozice. Tou první je vhled do života v dobách socialismu. Druhá expozice je zaměřena na vývoj vývozu minerální vody Mattoni. A právě ta ukrývá nejvzácnější poklad v muzeu. „Největším unikátem je Mattoniho pamětní medaile, která byla vyrobena roku 1905 k příležitosti 40 let jeho podnikání,“ řekl spoluzakladatel muzea Ladislav Sýkora.Velkou muzejní událostí letošního roku bylo otevřená karlovarského muzea po jeho dlouholeté rekonstrukci a představení jeho nové, moderní expozice, která zahrnuje unikátní dotykovou výstavu a speciální kukátkový systém určený pro malé návštěvníky, kteří se pomocí ilustrací seznámí s historií krajského města. Na vlastní kůži si návštěvníci budou moci osahat i lišku nebo ježka. Moderní expozice zahrnuje také interaktivní obrazovky, kde si prohlédnete celý Karlovarský kraj a jeho chráněné krajinné oblasti. Doplníte si své znalosti a dozvíte se i spoustu zajímavostí. Pro opravdové odvážlivce bude k mání i kvíz, který je součástí projektu Učíme se v muzeu. „V muzeu je hodně velkých změn. Expozice Příroda je zaměřená na školáky. Snažili jsme se o to, aby výstava byla interaktivní a návštěvníci zapojovali všechny smysly,“ řekla za karlovarské muzeum Kristýna Matějů.

Na Sokolovsku můžete zavítat do Muzea Kraslické dráhy. To seznamuje návštěvníky s vývojem a historií jak samotné Kraslické dráhy, tak i přilehlého regionu Sokolovska a sousedního Německa.

Uloženy tam jsou stovky exponátů z historie železniční dopravy, které muzeum samo nasbíralo nebo jsou zapůjčeny od soukromých osob a jiných institucí. Expozice je umístěna ve dvou místnostech v bývalé nádražní restauraci v Kraslicích na hlavní vlakové zastávce.

Jedna z místností je věnována železniční infrastruktuře. Jsou zde exponáty traťových mechanismů, součásti železničního svršku, návěstidla nebo sdělovací technika. Druhá místnost je zaměřena na železniční dopravu a přepravu. Kromě trojrozměrných exponátů, mezi které patří například unikátní stroj na tisk lepenkových jízdenek, stavědlový přístroj aj., jsou zde instalovány i různé dokumenty, plány stanic, písemnosti a uniformy průvodčích. Otevřeno je v době sezóny každou sobotu od 9 do 16 hodin.

Autor: Redakce

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Smrtelná nehoda uzavřela silnici u Aše

Ilustrační foto.

Zabavili další drogy

Odhalí pamětní desku

Mnichov - Pamětní desku svému čestnému občanovi, papežskému prelátovi a prvnímu kancléři Plzeňské diecéze Mons. Václavu Škachovi odhalí už tuto sobotu v Mnichově u Mariánských Lázní.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Kraj je odpadovým skokanem roku

Karlovarský kraj – Vytřídit odpad do správných popelnic se stává pro obyvatele kraje čím dál větší samozřejmostí. Není proto divu, že se celý Karlovarský kraj stal největším skokanem roku 2016, co se třídění odpadu týče.

VIDEO: Vyčištění části lázní přijde na stovky milionů korun

Karlovy Vary - Přestože jsou Karlovy Vary největšími českými lázněmi, byla a jsou v nich území citelně znečištěna v souvislosti s průmyslovou činností. A to především v městské části Tuhnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení