Zastavování lidí na ulici nebo zvonění u dveří bytů skončilo poté, co města podomní prodej v tržních řádech jednoduše zakázala. Inspirují se přitom další a další města. Zákaz podomního a pochůzkového prodeje už platí například v Karlových Varech, Chebu nebo Horním Slavkově. Přidat se nově chtějí i Kraslice.

V Horním Slavkově začal zákaz platit teprve v dubnu. Radnice už registruje první nahlášené případy. Město jednoznačně hlásí: Na podomní prodejce volejte policii. A to se už také stalo. „Tržní řád jsme změnili poté, co si lidé četně stěžovali na obtěžování podomních prodejců. V mnoha případech podepsali nevýhodné smlouvy, od kterých již nebylo možné odstoupit," sdělil tajemník Městského úřadu v Horním Slavkově Martin Stark. Obětí prodejců se podle něho stali v drtivé většině senioři.

Ti buď nakoupili předražené zboží nebo se zavázali v nevýhodných smlouvách. „Věnovali jsme této problematice velkou publicitu. Lidé si díky tomu dávají větší pozor," pokračoval Stark s tím, že pokud prodejce někoho v jeho bydlišti kontaktuje, přičemž si ho lidé sami neobjednali, může veřejnost vše nahlásit i přímo na městský úřad nebo právě na policii. „Porušení tržního řádu je deliktem, za který je možné uložit pokutu," doplnil.

V Kraslicích na Sokolovsku chtějí tržní řád také změnit. Nejprve se ale město zeptá v anketě, zda si to lidé přejí. „Příští týden umístíme na webové stránky dotazníkovou akci a pokud lidé budou chtít, tržní řád změníme," konstatoval místostarosta Kraslic Otakar Mika. Předpokládá, že se tak stane. „Především senioři jsou agresivně atakovaní podomními prodejci, kteří je uvádí do neštěstí. Registrujeme hned několik případů," doplnil.


Obdobné nařízení platí od poloviny loňského roku i v Chebu. „Prodejci nepostupovali vždy korektně. Občanům poskytovali nesprávné informace a někdy je i přímo podváděli," vysvětlila důvod schválení vyhlášky mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Ve městě a především na pěší zóně byla také veřejnost ve velkém obtěžována nabízením různých služeb, navíc v místech, která k tomu ani nejsou určena," řekla Kuželová.

Na dodržování nařízení dohlíží pracovníci živnostenského úřadu, ale i městská policie. Provinilcům hrozí pokuta do dvou tisíc korun. Ve správním řízení se u fyzických osob může vyšplhat na třicet a u právnických až na 200 tisíc korun.

Podomní prodej zakazuje v Karlových Varech tržní řád od letošního března. Podle mluvčího magistrátu Jana Kopála to byla nejschůdnější cesta, jak se vypořádat se stížnostmi lidí na podomní prodejce.
V lázeňském městě tak nemohou zvonit bez pozvání na obyvatele a nabízet jim zboží. S ním se ovšem nesmějí vydat ani do ulic města. Pokud by je tady přistihli strážníci městské policie, hrozí jim správní řízení a citelná pokuta. „Na městskou policii se ale mohou obrátit i lidé, pokud je podomní prodejci obtěžují," poznamenal Kopál. Úprava v městském tržním řádu se nevztahuje pouze na prodej při příležitosti různých slavností nebo na kolportéry roznášející noviny. „Vyjmuty jsou z ní rovněž prostory nákupních center," dodal Kopál.

Tržní řády zakazující podomní prodej vítají policisté. „Podomní prodeje jsou nebezpečné a v drtivé většině nevýhodné. Lidé, kteří se jimi zabývají, jsou výřeční a přesvědčiví. Lidé tak často koupí věci předražené a podepíší smlouvy, od kterých často nelze odstoupit," sdělila policejní preventistka Kateřina Böhmová.
„Oběťmi se stávají většinou senioři. Ty na přednáškách nabádáme k maximální opatrnosti. Říkáme jim, aby zboží hned nekupovali a ověřili si, zda nelze koupit lacinější. To samé se týká smluv. Podmínky jsou psané malým písmem a lidé ani nemají šanci si je pořádně přečíst. Pak jim zbývají jen oči pro pláč, když zjistí, k čemu se vlastně zavázali," varovala důrazně Böhmová.